Kultura

Maszyny rolnicze i widoki z plasteliny. Daniel Zając pierwszym laureatem Nagrody im. Elżbiety Kautsch

Maszyny rolnicze i widoki z plasteliny. Daniel Zając pierwszym laureatem Nagrody im. Elżbiety Kautsch
Fot. dobczyce.pl

Ciągnik, brony, przyczepy i wszelkiego rodzaju maszyny rolnicze Daniel Zając wykonuje z plasteliny. Jego talent został wyróżniony pierwszą Nagrodą im. Elżbiety Kautsch

 

Pierwsza Nagroda im. Elżbiety Kautsch została przyznana przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Ispina” Danielowi Zającowi ze Skrzynki.

„Niezwykłe zdolności manualne oraz pamięć do szczegółów pozwalają mu tworzyć zjawiskowe dzieła – wykonane z plasteliny maszyny rolnicze czy grafiki odwiedzanych miejsc, szczególnie tych ciekawych architektonicznie” - to słowa określające jego prace.

Zdolności manualne oraz pamięć do szczegółów pozwalają mu tworzyć z plasteliny maszyny rolnicze, czy grafiki odwiedzanych miejsc. Daniel choruje na autyzm, co jednak nie przeszkadza mu w rozwoju zainteresowań. Osiemnastolatek jest uczniem klasy gastronomicznej Branżowej Szkoły I stopnia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Myślenicach.

Od lat odnosi sukcesy w konkursach plastycznych, a swoją kolekcję związaną z gospodarstwami rolnym stale powiększa. Jako mieszkaniec Skrzynki ma bezpośredni kontakt z jednym z takich gospodarstw, stąd mama zauważyła, że inspirację czerpie „po sąsiedzku”. Prace Daniela można oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dobczycach.

Nagroda im. Elżbiety Kautsch wręczona przez Prezes Stowarzyszenia Ispina Cecylię Frajtag jest uhonorowaniem całokształtu twórczości artystycznej Daniela i wsparciem w dalszym realizowaniu pasji. Jest swojego rodzaju mecenatem, bowiem właśnie rolę mecenasa kultury odgrywała często zmarła w 2019 roku Elżbieta Kautsch.

Pełniąc funkcję Radnej Rady Miejskiej w Dobczycach, w tym przewodniczącej Komisji Oświaty, Kultury i Sportu, Elżbieta Kautsch zabiegała o rozwój kultury, wysoki poziom edukacji oraz zachowanie od zapomnienia lokalnej historii i tradycji oraz pamięci o wybitnych dobczyckich działaczach.

Była mecenasem kultury, krytycznym i zdecydowanym, ale także motywującym do ciągłego sięgania po więcej. Sama, jako drobna kobieta, cechowała się niezwykłą siłą, stanowczością i odwagą. Podjęte działania realizowała do samego końca, a od pomysłu do jego wykonania przechodziła natychmiast.

Przedstawiciele założonego przez nią stowarzyszenia zapowiadają, że zapoczątkowana w tym roku tradycja, będzie kontynuowana w kolejnych latach.

Powiązane tematy

Komentarze

  • Brak zdjęcia
    9 sty

    No proszę, jakich ciekawych ludzi mamy w powiecie, co artykuł to jakieś nietuzinkowe hobby. Brawo za innowacyjność i dalszego rozwoju warsztatu dla laureata 👍

    3 Odpowiedz

Zobacz więcej