Drogi

Policja o bezpieczeństwie na drogach: Mniej wypadków, ale jeździmy coraz szybciej

Policja o bezpieczeństwie na drogach: Mniej wypadków, ale jeździmy coraz szybciej
Fot. Piotr Jagniewski

W krótkiej statystyce policja podsumowała stan bezpieczeństwa na małopolskich drogach w 2020 roku. Wypadków było mniej na co wpływ miały obostrzenia związane z koronawirusem, ale za to jeździmy coraz szybciej

Na przestrzeni kilku ostatnich lat małopolska policja odnotowuje poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie naszego województwa. W statystykach od 2017 roku spada liczba wypadków drogowych, zabitych i rannych. „Również 2020 r. był pod tym względem bezpieczniejszy niż rok 2019” – czytamy w policyjnym podsumowaniu.

Ze wstępnych danych wynika, że w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 roku na małopolskich drogach doszło do 2258 wypadków, w których śmierć poniosło 156 osób, a 2555 zostało rannych. Ponadto kierujący uczestniczyli w 27693 kolizjach drogowych. W porównaniu do roku 2019 obserwujemy spadek w ilości wypadków o 28%. W 2020 roku, na drogach zginęło o 20 osób mniej. Nastąpiło również zmniejszenie się ilości osób rannych o 31% oraz spadek ilości kolizji o 18%.

W 2020 roku z powodu przekroczenia dozwolonej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym policjanci zatrzymali prawie 4000 praw jazdy.

W okresie od 20 marca 2020 roku, w związku z zakażeniami wirusem SARS-Co V-2 trwa stan epidemii ogłoszony na terenie całego kraju. Zastosowane ograniczenia w przemieszczaniu się miały istotny wpływ na okresowe zmniejszenie natężenia ruchu na drogach. Odnotowano jednak znaczny wzrost prędkości jazdy. W 2020 roku z powodu przekroczenia dozwolonej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym policjanci zatrzymali prawie 4000 praw jazdy. Wszystkich wykroczeń związanych z nieprzestrzeganiem dozwolonej prędkości było blisko 196 tys.

Powiązane tematy

Komentarze

  • 11 sty

    Czyli, że coraz nowsze samochody, coraz lepiej wyciszone z coraz nowszymi systemami bezpieczeństwa, na coraz to niższych profilach opon, zachęcają do coraz szybszej jazdy bo (trzymajcie się) coraz mniej w nich czuć prędkość? NO KTUSZ BY SIĘ TEGO SPODZIEWAŁ!?

    2 4 Odpowiedz
  • 15 sty

    Mniej aut na drodze, to i niektórzy kierowcy dają więcej po gazie..Dla szaleńców, których nigdy nie brakuje jest to okazja do zabawy na drodze. Pocieszającym jest fakt, że zmniejszyła się statystycznie liczba zdarzeń drogowych; wypadków i kolizji. I jest to, jak na razie najbardziej namacalna "korzyyść" z covidu.

    2 Odpowiedz

Zobacz więcej