Drogi

Tunel pod Luboniem Małym ma być gotowy w 2022 roku. „Pojedziemy nim na Sylwestra i przyszłoroczny konkurs skoków”

Tunel pod Luboniem Małym ma być gotowy w 2022 roku. „Pojedziemy nim na Sylwestra i przyszłoroczny konkurs skoków”
Fot. nowytarg24.tv

Budowany na Zakopiance tunel pod Luboniem Małym ma być gotowy do końca roku. Teren budowy Białą wizytował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk (PiS)

Teren budowy tunelu na Zakopiance pod Luboniem Małym między Naprawą a Skomielną Białą wizytował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk (PiS). Podczas konferencji prasowej przy południowym wjeździe zapewniał, że mimo zawirowań związanych z pandemią, budowa obiektu przebiega zgodnie z założeniami.

Prace wykonuje włoska firma Astaldi, a zgodnie z umową inwestycja ma być gotowa pod koniec tego roku. Obecnie trwają prace wykończeniowe związane m.in. z układaniem nawierzchni i finalizowaniem obudowy tunelu oraz montaż urządzeń technicznych. 

Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury: Polskie tunele są mimo zimy, pandemii są w trakcie realizacji. widać bardzo duży postęp na budowie tego na Zakopiance. To najbardziej skomplikowane obiekty inżynierskie na budowanych w Polsce drogach ekspresowych i drogach szybkiego ruchu. One wymagają olbrzymiego zaangażowania, dużej precyzji i znajomości rzeczy.

(…) Dyrektor budowy zapewnił mnie, że będą robili wszystko, aby Polacy mogli przejechać tym tunelem na Sylwestra do Zakopanego, a szczególnie mam nadzieję, że na konkurs skoków narciarskich w przyszłym roku, kiedy już pandemia ustąpi.

Powiązane tematy

Komentarze (8)

  • Brak zdjęcia
    19 sty

    Aby otworzyć jeden z tuneli (dla przejezdności) muszą być wykonane wszystkie zabezpieczenia w tym tunelu oraz działać wentylatornia.
    Całość ma być oddana 2 kw. 2022 to odliczając odbiory 3 miesiące to mamy koniec marca - kwietnia zakończenie prac.
    Pasuje, że jeden tunel może być skończony na 15 grudnia, aby szybkie odbiory zrobić w tydzień i ruch puścić jednym tunelem.
    Przejezdność jest więc realna. Dodatkowo Astaldi zwolnią się podwykonawcy na tunelu S2 za 4 miesiące, więc ... trzymajmy kciuki
    bo tunel na święta w góry jest bardzo medialny, szczególnie oddany do użytku.
    Jeden z dwóch tuneli ?

    5 Odpowiedz
  • 20 sty

    Zawsze jak tamtędy jadę, z Łetowni przez Naprawę ale dołem ( nie zakopianką),
    myśle sobie, że można by obejść Luboń po prawej stronie, bez potrzeby budowy tunelu.

    Wydaje się taki tunel bardziej potrzebny pod Obidową.
    Ale oczywiście tez się cieszę na ten tunel.
    A mój głos to głos kibica.

    5 2 Odpowiedz
  • 19 sty

    Tam jest jeszcze sporo pracy do wykonania, tak że na otwarcie tunelu w tym roku nie ma szans.

    4 2 Odpowiedz
  • Mariusz Marioosz 21 sty

    Zapomnij o jednym tunelu. Ze względów bezpieczeństwa muszą być dwa otwarte. W razie W to jeden z tuneli jest dla drugiego drogą ewakuacyjną.

    2 Odpowiedz
  • 19 sty

    Nie bój nic.
    PiS to buduje, a oni są pewni jak szwedzka stal.

    5 7 Odpowiedz

Zobacz więcej

Siepraw: Samochód w rowie
Drogi 2

Siepraw: Samochód w rowie

Kiedy strażacy zjawili się na miejscu zastali poobijany samochód, który leżał w rowie. Podróżowały nim dwie osoby, które samodzielnie wydostały się na zewnątr...