Edukacja

Ranking najlepszych Liceów i Techników w Polsce. Myślenice reprezentują cztery szkoły

Ranking najlepszych Liceów i Techników w Polsce. Myślenice reprezentują cztery szkoły

W 23. Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2021 znalazły się cztery szkoły z Myślenic

 

W zestawieniu przygotowanym przez wydawnictwo „Perspektywy” ujęte zostały najlepsze licea i technika w kraju. Na pierwszym miejscu spośród 1000 sklasyfikowanych szkół znalazło się XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie (najlepsze liceum) oraz Technikum Mechatroniczne nr 1 w ZSLiT nr 1 w Warszawie (najlepsze technikum).

Głównymi adresatami Rankingu są uczniowie i ich rodzice, którzy muszą podjąć bardzo ważną decyzję dotyczącą wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Ranking "stanowi pomoc dla młodych ludzi w wyborze liceum lub technikum, które doprowadzi ich do studiów i ułatwi zdobycie wymarzonego zawodu.

W tegorocznym zestawieniu wzięto pod uwagę dane 2186 liceów ogólnokształcących i 1743 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w czerwcu 2020 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

Cztery szkoły z Myślenic

W 23. Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2021 znalazły się dwie szkoły z Myślenic. I LO im. Tadeusza Kościuszki zostało sklasyfikowane na 464. miejscu i przez rok awansowało o 186 pozycji. W poprzednich latach zajmowało kolejno 650 miejsce w 2020 r. i 580 m. w 2019 r.

Natomiast II LO im. Tytusa Chałubińskiego znalazło się na 748 miejscu rankingu i zanotowało spadek o 135 miejsc w porównaniu do roku 2020 (613 miejsce). Dwa lata wcześniej „Chałubiński” zajmował 580 miejsce.

Natomiast w kategorii techników na miejscu 71. sklasyfikowano Technikum Turystyczno-Gastronomiczne, które w porównaniu do roku ubiegłego spadło w zestawieniu o 50 pozycji (21 miejsce w roku 2020 i 38 miejsce w roku 2019).

Z kolei Technikum nr 1 (ZST-E im. M. Reja) znalazło się na 298 miejscu, poprawiając swój wynik o 18 oczek. W 2020 r. zajmowało 316 miejsce, natomiast w 2019 miejsce 324).

Kryteria Rankingu Liceów 2021 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii uwzględnione zostały osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.

Kryteria Rankingu Techników 2021 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).

Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2021 został przygotowany przez "Perspektywy" już po raz dwudziesty trzeci. Pełne wyniki można znaleźć tutaj.

Powiązane tematy

Komentarze (14)

 • 2 lut 2021

  System nauczania w Polsce nie pomaga, ani nie przygotowuje młodego człowieka do wejścia w dorosłość. Kończąć gimnazjum nie wiedziałem co chcę w życiu robić. Nikt nie rozmawiał ze mną o moich zainteresowaniach, ani nie doradził mi czy wybrać zawód czy studia. Jedyne co słyszałem to wyśmiewanie się ze szkół zawodowych przez niektórych nauczycieli w gimnazjum i słowa matki "idź na studia, idź na studia". Teraz co? wielkie nic mi z tego przyszło, że skończyłem 1 LO, ale nie skończyłem studiów. Dobrze zarobię, ale tyram fizycznie po 12 godzin. Jeśli to czytasz młody człowieku to mam dla Ciebie radę. Jeśli jesteś na tyle inteligentny, żeby iść do LO to wybierz klasy od A-C, ucz się na bierząco i nie opuszczaj zajęć, czytaj dużo książek, słuchaj nauczyciela na lekcji i nie pajacuj, nie jesteś od niego mądrzejszy. Możecie nadawać na Dyrektora, ale to jedyna osoba, która nie skreśla człowieka, gdy ten się pogubi.

  23 1 Odpowiedz
 • 2 lut 2021

  Wybaczcie Państwo kochane, ale w dobie pandemii uważam taki ranking za czystą kpinę tak samo zresztą jak ten rzekomy wszędobylski dobrobyt. Zacytuje narodowego trefnisia, niejakiego H., który na antenie radia "Z " niefrasobliwie przyznał : Zdemolowaliśmy gospodarkę, szkolnictwo, wszystkie aspekty życia społecznego i zawsze nasuwa się pytanie: po co to robimy?
  Więcej: https://biznes.radiozet.pl/News/Prof.-Horban-zdemolowalismy-gospodarke.-Kiedy-zakonczy-sie-lockdown
  No właśnie, ja, matka tegorocznego maturzysty pytam : PO CO ? k....PO CO ? Aby realizować założenia wielkich tego świata, którzy już dawno stwierdzili, że Polacy maja umieć liczyć do 1000 a Ukraińcy do 100 ! Jak masz ambitne dziecko i duuużo pieniędzy na dokształcanie dziecka aby nie wyrosło na matołka w dobie onlinowego nauczania to jeszcze nie jest tragicznie. TERAZ. Tragicznie będzie, gdy samochód będzie Ci naprawiał mechanik odbywający praktyki ON-LINE, a dom wybuduje w podobny sposób wykształcony budowlaniec ! Jednak największą bombą są lekarze odbywający praktyki on-line !!! Chociaż nie, ich błędy zawsze skryje ziemia, a taki dom... Zaznaczam, że nie są to opowieści wyssane z palca - popytajcie innych rodziców...
  Z-DE-MO-LO-WA-LIŚMY SZKOLNICTWO, ale ale -rankingi mamy dalej, bo psy szczekają, a karawana jedzieeeeee !

  19 2 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  2 lut 2021

  Ogólniaki to wylęgarnia nieudaczników a nie szkoła. Jeśli ktoś chce coś w życiu osiągnąć i nie ma tzw "pleców" to tylko dobre technikum mu pomoże, ogólniak tylko utrudni. A prawda jest taka, że najpierw trzeba samemu chcieć. Jeśli ktoś ma ambicje to żadna szkoła nie będzie zła. W ogólniaku Kościuszki, przynajmniej za czasów gdy tam chodziłam, ambicje były tylko deptane.

  25 15 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  5 lut 2021

  Droga Lulo, w moim poprzednim wpisie nigdzie nie postawiłam stwierdzenia, że wszyscy nauczyciele tej szkoły są do niczego. Prawda jest taka, że wystarczy nawet jeden, żeby zdeptać czyjeś ambicje i pozbawić szans na wymarzoną przyszłość. Wyobraź sobie, że chcesz zostać lekarką, ale godność nie pozwala Ci chodzić na lekcje w dekolcie po pempek i miniówce, więc kończysz liceum z max dobrą lub nawet dostateczną oceną z chemii ;)

  12 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  3 lut 2021

  Dyrektor to akurat jeden z nielicznych nauczycieli tej szkoły, którzy byli zawsze w porządku. Reszta cierpi na totalny przerost ego.

  14 4 Odpowiedz

Zobacz więcej