Edukacja

I LO im. Tadeusza Kościuszki w wojewódzkiej czołówce z najwyższą zdawalnością matur. Jak wypadły pozostałe szkoły powiatu myślenickiego?

I LO im. Tadeusza Kościuszki w wojewódzkiej czołówce z najwyższą zdawalnością matur. Jak wypadły pozostałe szkoły powiatu myślenickiego?
Fot. almalu.edu.pl

Z wynikiem zdawalności matury na poziomie 96,19% I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach znalazło się w wojewódzkiej czołówce. Jak w tym zestawieniu wypadły pozostałe szkoły powiatu myślenickiego?

 

Matura 2020 była szczególna. Przeprowadzano ją w reżimie sanitarnym, w czerwcu, a nie jak zwykle w maju. Do tego przygotowania też wyglądały inaczej niż zazwyczaj, bo maturzyści do szkoły poszli po raz ostatni 12 marca, więc do końca edukacji w liceach i technikach uczyli się zdalnie.

W skali kraju maturę zdało 74 proc. podchodzących do egzaminu, natomiast w województwie małopolskim zdawalność wyniosła 77,8 proc. W Małopolsce do egzaminów z wszystkich przedmiotów obowiązkowych przystąpiło 25 953 absolwentów szkół ponadgimnazjalnych (liceów ogólnokształcących i techników).

Wszyscy, którzy ukończyli szkołę w 2020 r., obowiązkowo przystępowali do egzaminu pisemnego z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego. Ze względu na matury odbywające się w cieniu walki z pandemią koronawirusa, tegoroczni maturzyści zostali zwolnieni z egzaminów ustnych.

Myślenickie LO w czołówce

W klasyfikacji zdawalności matur podanych przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Krakowie, spośród wszystkich szkół w Małopolsce I LO im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach z wynikiem 96,19 proc. znalazło się w gronie najlepszych szkół w województwie.

Wśród powiatów; myślenicki z wynikiem na poziomie 73% znalazł się na 14 miejscu w Małopolsce. Najlepiej egzamin dojrzałości zdawali maturzyści w powiecie bocheńskim (82%), mieście Kraków (82%), powiecie wadowickim (81%) i wielickim (81%). Kolejne wyniki to m. (79%), m. Nowy Sącz (78%), powiat nowotarski (78%), gorlicki (77%), limanowski (76%), olkuski (76%), tatrzański (76%), oświęcimski (75%), krakowski (74%), myślenicki (73%), chrzanowski (73%), suski (73%), brzeski (72%), dąbrowski (69%), miechowski (69%), tarnowski (63%), nowosądecki (61%) i proszowicki (56%).

Jak wypadły szkoły z powiatu myślenickiego?

Najwyższa zdawalność matur wśród liceów przypadła wspomnianemu wcześniej I LO im. Tadeusza Kościuszki z Myślenic. Natomiast wśród techników egzamin najlepiej wypadł w Technikum Turystyczno-Gastronomicznym w Myślenicach na Zarabiu, gdzie egzamin zdało 82,68% maturzystów.

1.

96,19% / 236 os.; I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach (Myślenice, ul. Jagiellońska 8)

2.

91,95% / 87 os.; II Liceum Ogólnokształcące w Myślenicach (Myślenice, ul. Zdrojowa 18)

3.

82,68% / 127 os.;  Technikum Turystyczno-Gastronomiczne w Myślenicach (Myślenice, Zdrojowa 18)

4.

78,08% / 73 os.; Technikum nr 1 (Dobczyce, Szkolna 20A)

5. 

67,09% / 79 os.; Technikum Nr 2 w Myślenicach (Myślenice, ul. 3-Maja 97b)

6.

58,54% / 41 os.; I Liceum Ogólnokształcące (Dobczyce, ul. Szkolna 20A)

7.

55,26% / 190 os.; Technikum Nr 1 w Myślenicach (Myślenice, ul. Żeromskiego 17)

8.

46,15% / 26 os.; Technikum w Lubniu (Lubień 20)

9.

33,33% / 3 os.; Prywatne Technikum w Myślenicach (Myślenice, ul. Kazimierza Wielkiego 53)

10.

29,73% 37 os.; Technikum im. Karola Wojtyły w Sułkowicach (Sułkowice, ul. Szkolna 34)

11.

11,11% / 9 os.; Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych w Sułkowicach (Sułkowice, ul. Szkolna 34)

12.

7,14% / 14 os.; Prywatne Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych (Myślenice, ul. Kazimierza Wielkiego 53)

 

Pełne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego, uwzględniające również wyniki zdających w terminie dodatkowym (w lipcu) oraz w terminie poprawkowym (we wrześniu), będą udostępnione 30 września 2020 r.

Komentarze

 • 26 sie

  Jeśli chodzi o zdawalność, to pierwsze 4 szkoły w rankingu całkiem całkiem. Od 5 miejsca w dół, to tragedia, może pasowałby, żeby ktoś się przyjrzał dlaczego zdawalaność w tych szkołach jest poniżej średniej, a jeśli nie radzą sobie z nauczaniem, to szkoda w nie inwestować, zamknąć i dofinansować lepiej te z czołówki.

  Natomiast jeśli chodzi o średnie wyniki w szkołach, to tylko 1 i 2 miejsce w tym rankingu miały ponad 50% średnio z matematyki i to niewiele ponad, bo jedna 67% druga 61% i to w szkołach nastawionych tylko na zdanie matury, bez przygotowywania zawodowego. Według mnie nie jest to zadowalający wynik, reszta poniżej 50% to już szkoda komentować.

  Może podchodzę zbyt krytycznie, ale uważam, że ciężko jest nie zdać matury, przecież próg jest tak niski, tylko 30%, poziom podstawowy to takie totalne minimum.

  21 2 Odpowiedz
  • 27 sie

   mknp co to jest "totalne minimum" ? Co Ty dziecko masz w papierach ?

   3 10 Odpowiedz
   • 27 sie

    totalne minimum to potoczne sformułowanie oznaczające najniższą możliwą wartość, słowo "totalne" wzmacnia i podkreśla tutaj słowo "minimum".

    Przy okazji, zawsze zastanawiało mnie dlaczego niektórzy do każdego w Internecie mówią dziecko? To jakieś kompleksy czy jedyne Twoje osiągnięcie w życiu to osiągnięcie pełnoletności i dlatego tak się tym chełpisz?

    14 4 Odpowiedz
    • 27 sie

     Tak ,wiem, jeżeli na toto zareagowałeś, to jeat mój i Twój sukces, rozumiesz ? Mogłeś mi pokazać figę...

     1 15 Odpowiedz
  • 28 sie

   Oczywiście, że LO Kościuszki jest świetne. Do dziś przechodzą mnie ciarki, kiedy przechodzę Jagiellońską. Przyznaję, wyszłam na ludzi po takiej musztrze jaką dało mi to liceum.

   6 12 Odpowiedz
 • Zofia 26 sie

  Sułkowice technikum tragedia, Lubień też co drugi kończy szkole nic nie umie nie ma matury a w byle jakim sklepie na wstępie go wyprzedza kolega z zawodówki bo umie obsłużyć kasę albo ma praktyki że sprzedaży zrobione

  18 2 Odpowiedz
 • 26 sie

  Z tego co wielokrotnie słyszałem w pierwszych trzech szkołach i w piątej stosuje się bardzo ciekawą praktykę. Jeżeli uczeń jest kiepski, przechodzi z klasy do klasy na przysłowiowych dwójach i chce zdawać maturę to celowo go się uwala by nie obniżał statystyk; ewentualnie daje mu się warunek, że jak zrezygnuje ze zdawania matury to ukończy szkołę. Chciałbym zobaczyć ile osób ukończyło szkołę i ile z tych osób zdawało maturę.

  22 2 Odpowiedz
  • 27 sie

   Naprawdę ? Wiesz, co mówisz ?

   1 15 Odpowiedz
  • 27 sie

   Potwierdzam, przynajmniej w jednej z wspomnianych szkół była stosowana taka praktyka przynajmniej 5 lat temu. Dziwne, bo matura to egzamin państwowy, a wymagania na 2 z danego przedmiotu są takie same gdy podchodzi się do matury albo nie podchodzi - w praktyce niestety wygląda to inaczej i znam przynajmniej kilka osób, które matury odłożyły na kolejny rok po skończeniu szkoły, wtedy ich ewentualne niepowodzenie nie jest przypisane szkole. Taka to u nas patologia, zamiast motywować ucznia by spróbował, zachęca się go do kłania matury w zamian za łatwe ukończenie szkoły

   13 2 Odpowiedz
 • 27 sie

  Do rankingów proszę podchodzić z dystansem. Nie wierzyć rankingom. Nie wiadomo, kto tymi rankingami kieruje.. Uważam je za co najmniej niemoralne. Np. w Krakowie jest kilka podobno świetnych liceów. Do nich należy dwójka. Sobieskiego. Radzę omijać tę szkołę szerokim łukiem. Chyba, że chce się zostać prezydentem lub jego miliczącą połową. Czy nie jest to porażka II LO ?

  5 16 Odpowiedz
  • 27 sie

   Już wszystko jasne, jesteś obrońcą którejś ze szkół z końcówki rankingu, dlatego tak bolą Cię krytyczne komentarze w tym temacie.

   10 5 Odpowiedz
   • 27 sie

    Nie będę z Tobą dyskutować. Oj, pomyliłbyś się...Dlatego bronię szkół zwłaszcza tych z ogona. W każdej szkole są i fantastyczni nauczyciele i fantastyczni uczniowie. Uważam, że ranking szkół powinien być zaniechany. Dla dobra uczniów, nauczycieli i rodziców. Dlatego, że niejako niesprawiedliwie stygmatyzuje on uczniów szkół, które na to nie zasłużyły i przeciwnie - gloryfikują szkoły na to nie zasługujące. "Jadące na opinii".Ważne jest to, jaki jest los ich absolwentów. Co do absolwentów- jest to temat rzeka. Rozmawiam ze sudentami filii wższych szkół takich tam. Filii będących w Myślenicach. Wcale nie kryją się z tym, że kupują prace. Tym samym nie twierdzę, że na innych uczelniach jest lepiej i uczciwie. Szkoda gadać.

    7 7 Odpowiedz
 • 27 sie

  Ja chodziłem do technikum ekonomicznego (Finanse i rachunkowość) na Reja kilka lat temu, jeśli chodzi o poziom nauczania zawodowego - był on wysoki, zdałem egzaminy zawodowe na 98% i 99% oraz nie miałem potem problemu na studiach z tego tematu. Z poziomem przedmiotów podstawowych, a szczególnie matematyki nie było kolorowo niestety (oprócz angielskiego).

  16 Odpowiedz
 • 27 sie

  Myślę, że każda ze szkół dąży do doskonałości. ZSTE, to jest marka.! Oceniając krytycznie wszelkie rankingi myślałam o krakowskich liceach. Nie będę tego rozwijać, ale mam porównanie. Proste. Absolwenci myślenickich liceów dostali się na świetne kierunki. A absolwenci ZSTE tym bardziej. Na techniczne.

  6 8 Odpowiedz
 • 28 sie

  Żadna zdawalność nie przekona mnie, że ogólniak Kościuszki to dobra szkoła. Ogólnie ogólniaki to pomyłka, a ten wraz z większością jego kadry to ponury żart.

  16 8 Odpowiedz
 • 28 sie

  DM_S. Jak nie zdawalność, to co? Halooo?Co to jest zdawalność ? Poziom wyszktałcenia DM_SA niżej poziomu mułu.

  1 6 Odpowiedz
 • 28 sie

  Nie wiem, jak to się dzieje, ale rzeczywiście absolwenci niektórych szkół wychodzą lepiej niż inni. Próbowałam obronić innych. Raczej bez skutku. Chcę jedno powiedzieć: LO im. Kościuszki jest bardzo dobrą szkołą.Bije na łeb wiele krakowskich liceów. Wiem, o czym mówię.

  4 8 Odpowiedz
  • 29 sie

   Lula jestem absolwentką LO Kościuszki. Moje studia doskonale uwidoczniły jak kiepski jest poziom tej szkoły i ogonie jakim nieporozumieniem są ogólniaki. Szkoły średnie powinny być podzielone na techniczne i humanistyczne. Po ogólniaku ani nie masz dobrego poziomu technicznego, ani humanistycznego. Co z tego, że moi koledzy studenci po technikach mieli gorsze wyniki z matury, skoro na zajęciach z przedmiotów technicznych zostawiali nas (ludzi po LO) daleko w tyle?
   Dlaczego zdawalność matur niewiele mówi? Bo matury, wybacz, napisane da dla debili, nie dla przyszłych fachowców.

   8 2 Odpowiedz
   • 30 sie

    DM_S Dałeś się wpuścić w tzw. maliny. Gdybyś był uczył się widziałbyś, że nie jestem po pierwsze: w Twoim wieku, po drugie, nie musiałam skończyć żadnych studiów, żeby sobie posiedzieć przed komputerem i popisać sobie. Przyznaję Ci rację. Ktoś, kto nie wie, co będzie w życiu robił, idzie do ogólniaka. Inni, zwłaszcza z technicznymi zdolnościami idą do techników. Nie znaczy to, że są lepsi, czy gorsi. Różnie układają się ludzkie losy. Nie chcę Cię młodzieńcze martwić, bo nie jest to Twoją winą. Wolę mieć tylko maturę, dawną niż niektóre dzisiejsze profesury.

    3 1 Odpowiedz
 • 29 sie

  Coś jest na rzeczy.Takiego gnębienia uczniów jak w LO im. Kościuszki nie było gdzie indziej. I dobrze. Wszyscy wyszli na ludzi. Czy ktoś badał losy absolwentów tej szkoły ?

  3 4 Odpowiedz
 • 29 sie

  Kiedyś uczyłam się w II LO im.. Sobieskego w Krakowie. Moim najszczęśliwszym w życiu był dzień odejścia z tej placówki.

  3 7 Odpowiedz
 • 29 sie

  Mogę poszczycić się, że jestem absolwentką Kościuszki. W Myślenicach. Jedno wiem. nie będę Dudą ani Dudową. Nie grozi mi to. Bo to oni są absolwentami tzw elitarnego liceum. Dwójki. A ja kocham absolwentów naszej ZSZ.

  3 9 Odpowiedz
 • 31 sie

  Nie mam męża,co nie pozwala mi być zakochaną w absolwentach ZSZ.Amen

  3 Odpowiedz
 • 31 sie

  Wolałabym mieć za męża absolwenta ZSZ niż doktora prawa Dudę.

  4 Odpowiedz

Zobacz więcej