Edukacja

Matura 2021 rozpoczęła się egzaminem z języka polskiego. W myślenickim zdawało 816 osób

Matura 2021 rozpoczęła się egzaminem z języka polskiego. W myślenickim zdawało 816 osób
Fot. Zespół Szkół - Małopolska Szkoła Gościnności

Do matury w powiecie myślenickim przystąpiło 816 uczniów. Za nimi egzamin z języka polskiego. Z czym musieli się zmierzyć?

Matura 2021 wystartowała o godzinie 9 rano, a egzaminacyjny maraton rozpoczął się tradycyjnie językiem polskim. Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składał się z dwóch części. W pierwszej zdający musieli rozwiązać test i napisać tekst własny; decydując się na rozprawkę na jeden z dwóch tematów:

1. Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu Lalki Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury. 

2. Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Ziemi obiecanej Władysława Stanisława Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury.

lub na analizę tekstu poetyckiego Beaty Obertyńskiej pt. "Strych".

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego na poziomie podstawowym.

Maturzyści nie muszą w tym roku przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogą nadal przystąpić maksymalnie do egzaminów z sześciu takich przedmiotów.

Wśród przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, matematyka, język polski i obce nowożytne. Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym, dlatego do tej grupy zaliczane są także – na tym poziomie – matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.

Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. W przypadku przedmiotu do wyboru nie ma progu zaliczeniowego, wynik z egzaminu służy tylko przy rekrutacji na studia. Podobnie jak w zeszłym roku, maturzyści nie muszą przystępować do dwóch – obowiązkowych w latach ubiegłych – egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego.

W środę 5 maja o godz. 9 maturzyści przystąpią do sprawdzianu z matematyki na poziomie podstawowym.

Powiązane tematy

Komentarze (1)

Zobacz więcej