Turystyka

Trasa rowerowa VeloRaba pobiegnie przez Dobczyce, Myślenice, Pcim i Lubień. Województwo ogłosiło przetarg

Trasa rowerowa VeloRaba pobiegnie przez Dobczyce, Myślenice, Pcim i Lubień. Województwo ogłosiło przetarg

Województwo małopolskie ogłosiło przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej trasy VeloRaba na odcinku Kasinka Mała – Puszcza Niepołomicka. Trasa ma biec przez gminy Dobczyce, Myślenice, Pcim i Lubień

 

Taką informację jako pierwszy podał radny sejmiku małopolskiego Robert Bylica (PiS). - Zarząd Dróg Wojewódzkich ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z pozyskaniem pozwoleń na zadanie „Budowa zintegrowanej sieci tras rowerowych w Województwie Małopolskim: VeloRaba (VR) na odcinku Kasinka Mała – Puszcza Niepołomicka" – w mediach społecznościowych pisze samorządowiec.

Na zaprojektowanie i wykonanie czekają brakujące odcinki, w tym również te biegnące przez gminy powiatu myślenickiego. Wspomniana trasa rozpocznie się w Chabówce i prowadzić będzie przez Rabkę-Zdrój, Porębę Wielką, Mszanę Dolną, Lubień, Pcim, Stróżę, Myślenice (Zarabie), Borzętę, Dobczyce, Gdów, Książnice i Puszczę Niepołomicką.

Jak czytamy w dokumentach zamieszczonych na stronie ZDW Kraków  przedmiotem zamówienia jest wykonanie dokumentacji projektowej budowy trasy rowerowej podzielonej na 4 części.

Część pierwsza to odcinek Kasinka Mała – Myślenice, część druga obejmuje odcinek Myślenice – Gdów, trzecia Gdów – Stanisławice, a czwarta to budowa dwóch kładek rowerowych w ciągu trasy VeloRaba. Termin wykonania zadania dla wszystkich tych części to 30 listopada 2022.

Rowerem wokół zalewu dobczyckiego

W styczniu pisaliśmy o działaniach wójta gminy Siepraw, który po latach przerwy wrócił do koncepcji budowy ścieżek rowerowych. Tadeusz Pitala zapowiedział w tym roku budowę trasy rowerowej oraz punktu turystycznego nad Zatoką Zakliczyńską.

„Projekt obejmuje budowę prawie 9 km ścieżek pieszo-rowerowych wokół zatoki w terminie do grudnia 2021 r. Planowany koszt inwestycji to 6,7 mln zł przy dofinansowaniu z funduszy UE w wysokości 4,3 mln zł” – zapowiadał Tadeusz Pitala.

Jak wyjaśnił w przyszłości ścieżki mają zostać połączone z projektowaną wzdłuż Raby trasą rowerową VeloRaba za realizację której odpowiada Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Koncepcja budowy trasy rowerowej wokół jeziora dobczyckiego ma ponad 7 lat. W 2014 roku burmistrzowie Dobczyc i Myślenic oraz wójt Sieprawia podpisali porozumienie w sprawie ustalenia zasad przygotowania dokumentacji dla projektu "Zagospodarowanie otoczenia Zbiornika Dobczyckiego”.

Ówczesny Marszałek Małopolski Marek Sowa (PO) deklarował, że chce otwarcia akwenów w Dobczycach, Czorsztynie, Rożnowie, Klimkówce czy Świnnej Porębie obiecując, że dołoży się do opracowań mających pokazać potencjał turystyczny i sposób zagospodarowania zbiorników wodnych w województwie. 

Pomimo dofinasowania otrzymanego na przełomie 2017 i 2018 roku, ścieżki wokół zbiornika nie powstały, a jako powód samorządowcy podawali zbyt wysokie ceny proponowane przez firmy biorące udział w przetargach.

W Myślenicach pierwsze fragmenty ścieżki oddano w 2012 roku. Dzisiaj można nią przejechać z Zarabia do mostu w Osieczanach i okolice ogródków działkowych. „Chcielibyśmy, aby jej budowę przejęło województwo małopolskie i wykonało ją w ramach swoich projektów strategicznych” - latem na łamach Dziennika Polskiego mówił Jarosław Szlachetka, burmistrz Myślenic.

Powiązane tematy

Komentarze (13)

 • 13 lut 2021

  To są dobre wiadomości-ścieżki rowerowe,piękne okolice więc trzeba wykorzystać ten potencjał i promować,do tego samo zdrowie i poprawa kondycji fizycznej:)

  28 2 Odpowiedz
 • 14 lut 2021

  Dużo mówią, chwalą się ..., będzie pociąg, MPK, Autobus, komunikacja miejska, ścieżka rowerowa po Myślenicach teraz Veloraba ... a nie ma nic, obiecanki cacanki.

  24 7 Odpowiedz
 • 14 lut 2021

  TAK. Chamstwo kierowców. Doświadczyłem tego wielokrotnie. A droga wojewódzka jest zarówno dla kierowców jak i dla rowerzystów. Tylko ograniczone umysły "mistrzów kierownicy" nie są dostosowane do normalności

  20 5 Odpowiedz
 • 14 lut 2021

  Ścieżki rowerowe czy trasy rowerowe. To zasadnicza różnica. Jak rozumiem, to w większości ma być trasa rowerowa po drodze wojewódzkiej Myślenice - Łapczyca (do Książnic). Jechałem kiedyś rowerem do Gdowa. Makabra, chamstwo kierowców a zwłaszcza TIR-owców. Bardzo jestem ciekawy jak projektanci zapewnią bezpieczeństwo rowerzystów.

  18 7 Odpowiedz
 • 14 lut 2021

  Droga wojewódzka to nie autostrada. Chyba ci się coś pomieszało...

  13 3 Odpowiedz

Zobacz więcej