Okolice

Dobczyce: Podpisali porozumienie w sprawie zagospodarowania terenów wokół zalewu dobczyckiego

Burmistrzowie Dobczyc i Myślenic oraz wójt Sieprawia podpisali porozumienie w sprawie ustalenia zasad przygotowania dokumentacji dla projektu "Zagospodarowanie otoczenia Zbiornika Dobczyckiego”

Porozumienie i gotowa koncepcja ma pozwolić na szybsze podjęcie starań o otrzymanie wsparcia na zagospodarowanie obszarów wokół jeziora w Dobczycach. Umowa określa zakres i zasady współpracy oraz wzajemne prawa i obowiązki gmin.

Otwarcia akwenów w Dobczycach, Czorsztynie, Rożnowie, Klimkówce czy Świnnej Porębie chce marszałek Małopolski Marek Sowa. Deklaruje, że samorząd dołoży się do opracowań mających pokazać potencjał turystyczny i sposób zagospodarowania zbiorników wodnych w województwie. 

Szansę chcą wykorzystać burmistrzowie Myślenic i Dobczyc oraz wójt Sieprawia reprezentujący gminy znajdujące się w sąsiedztwie zbiornika. Złożyli do marszałka wspólny projekt dotyczący zagospodarowania tego terenu, a teraz podpisali porozumienie w sprawie zagospodarowania terenów wokół zalewu.

Marcin Pawlak, burmistrz Dobczyc: - Po długich przygotowaniach nadchodzi wreszcie właściwy czas, byśmy zajęli się ważnym problemem. Wierzę, że Jezioro Dobczyckie nie będzie ogrodzone drutem kolczastym, jak dotychczas i że połączymy siły, możliwości, aby dać szansę rekreacji mieszkańcom, w pierwszej kolejności naszych gmin, a następnie by móc otworzyć się na mieszkańców Województwa Małopolskiego i szerzej.

Następnie wyraził przekonanie, że zbiornik wcześniej, czy później, będzie dostępny. Jak mówił, pierwsza przystań jest już gotowa, by można było korzystać ze statku, który został zwodowany.

Maciej Ostrowski, burmistrz Myślenic: - Liczymy na to, że będziemy współpracować nie tylko w tej kadencji, ale również w następnych latach, które będzie rodziło owoce, aby można było wykreować i sprzedać na zewnątrz ten piękny produkt turystyczny, jakim jest Zbiornik.

Tadeusz Pitala, wójt Sieprawia: - Chcielibyśmy stworzyć miejsca rekreacji dla swoich mieszkańców. Coraz więcej ludzi uprawia sporty, biega, biega na nartach, jeździ na rowerze. Ważne jest, by mieszkańcy tych miejscowości, które leżą nad zbiornikiem, mogli z tego korzystać.

W jednym z naszych sondaży pytamy was czy wspólne działania włodarzy gmin Myślenice, Dobczyce i Siepraw doprowadzą do ożywienia turystyki wokół zalewu dobczyckiego? 58% ankietowanych jest przekonanych, że tak, co trzeci (29%) nie daje współpracy szans na sukces, natomiast 13% nie wie co myśleć na ten temat.

 

Turysta nie wejdzie do wody, ale...

Ponieważ zalew dobczycki to zbiornik wody pitnej dla Krakowa na razie nie ma mowy o wpuszczeniu turystów do wody. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaplanować infrastrukturę wokół akwenu.  

W projekcie trzech gmin znalazły się zatem szlaki rowerowe i piesze (łącznie ok. 80 km) tworzące pętle wokół jeziora dobczyckiego . Dobczyce chcą zagospodarować wzgórze zamkowe, Siepraw uruchomić plażę w zatoce zakliczyńskiej, a Myślenice przedłużyć ścieżkę biegowo-rowerową od Zarabia przez Osieczany wzdłuż wałów zbiornika Dobczyckiego do Drogini, gdzie miałby znaleźć się przystanek turystyczny. Tu miałaby powstać plaża z boiskami do siatkówki, wodny plac zabawa, molo i punkt  gastronomiczny.

więcej na ten temat

Powiązane tematy

Stałe rejsy po zbiorniku dobczyckim? Tak, ale tylko edukacyjne. Na razie...
Dobczyce 1

Stałe rejsy po zbiorniku dobczyckim? Tak, ale tylko edukacyjne. Na razie...

Trwające około godziny regularne rejsy edukacyjne po zbiorniku dobczyckim będą odbywały się co weekend. To wspólne przedsięwzięcie Wodociągów Miasta Krakowa i Wód Polskich i Dobczyc. Czy to realny krok do wpuszczenia białej floty na zalew? Odpowiedzi na to pytanie, mieszkańcy regionu oczekują od lat. I choć temat otwarcia zalewu wraca regularnie p...

Ranking Bogactwa Samorządów: Najwięcej pieniędzy mają mieszkańcy… Dobczyc
Powiat myślenicki 6

Ranking Bogactwa Samorządów: Najwięcej pieniędzy mają mieszkańcy… Dobczyc

W Rankingu Bogactwa Samorządów mieszkańcy Dobczyc uchodzą za najzamożniejszych na terenie powiatu myślenickiego. Z dochodem 3711,40 zł na mieszkańca wyprzedzają m.in. myśleniczan. Jak w zestawieniu wypadły pozostałe miejscowości? Rankingu Bogactwa Samorządów powstaje od 2010 roku na zlecenie czasopisma samorządowego Wspólnota. W zestawieniu dochod...

Komentarze

 • 7 kwi 2014

  ciekawe co ukrywaja pod tym podpisaneiem hah

  7 6 Odpowiedz
 • 7 kwi 2014

  Najważniejsze zdanie z całości
  "Turysta nie wejdzie do wody,ale,,,
  Ponieważ zalew dobczycki to zbiornik wody pitnej dla Krakowa na razie nie ma mowy o wpuszczeniu turystów do wody. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaplanować infrastrukturę wokół akwenu. "
  I tu jest sens całości-idą kolejne wybory trzeba wymyslić nowy kit i ładnie go wcisnąć a przy okazji wydać trochę pieniążków.Głupi naród wszystko kupi.

  23 5 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 7 kwi 2014

  dobrze ze podpisuja, ze cos robia! nawet jezeli bedzie mozna plazowac przy zbiorniku to juz sukces. poza tym jest juz zwodowany statek wiec to tak jakby zanurzyc juz do wody jedna noge! w przeciagu 2 lat bedziemy tam plywac zobaczycie

  TYLKO WE WSPÓŁPRACY SIŁA!

  20 6 Odpowiedz
  • Def Ibrylator 7 kwi 2014

   No, no... jest to trafiony komentarz. Bliżej nam do zezwolenia na pływanie mając infrastrukturę, niż atakować ten temat bez niczego. To fakt, że w przypadku zalewu potrzeba przemyślanych, długofalowych kroków. Porozumienie to pierwszy dobry ruch.

   Tak właśnie mają działać politycy. Wiedzą, że innej drogi nie ma, więc próbują legalnie przepchać pomysł otwarcia pełnego zalewu poprzez takie zagrania. Dobrze !

   11 2 Odpowiedz
 • 7 kwi 2014

  dokładnie : "w kupie siła" ....tak przynajmniej było napisane w szkole na drzwiach od toalety. A na poważnie w temacie, niech robią - cel szczytny. Biała żegluga jeszcze nikomu nigdzie nie zaszkodziła, jachy, deska, kajaczek, grill, piwko, plac zabaw, może z czasem zespół basenów nieopodal.

  5 9 Odpowiedz
 • adzygmunt 7 kwi 2014

  "Jestem za, a nawet" ....za! Biały żagiel z moich wspaniałych wspomnień chciałbym dać wnukowi. Dlaczego zapomina się, że żeglarstwo uczy szlachectwa? Panowie włodarze terenu, Inne zbiorniki pitnej wody już dawno służą za akwen do pływania i nie zostały rezerwuarem cykuty!
  Trucizna spływa z pól, szamb nieszczelnych, z wodą deszczową spłukiwaną z dróg.
  Ps Plaża w Zakliczynie? jest ok w domyśle: plus policjant przy każdym maluszku by nie nasikał do wody kiedy stawiać będzie zamki z piasku na brzegu, albo nie umoczył nóżki! Ten pomysł to zwariowanie z poplątaniem! lecz za plażą jestem, za policjantem na plaży nie!!!!

  5 5 Odpowiedz
 • 7 kwi 2014

  Kiełbasa wyborcza nic więcej. Jak by była chęć otwarcia zbiornika to był by już dawno otwarty. A co do argumentu że to zbiornik wody pitnej, to stwierdzam że ci wyżej albo są idiotami albo debilami, bo jak można twierdzić że w zbiorniku pływać nie wolno bo woda do picia, ale na dopływie od zbiornika w górę już pływa kto chce i ile chce, ta woda to niby znika ? czy do zalewu wpływa......

  14 2 Odpowiedz
  • Def Ibrylator 7 kwi 2014

   Idąc tym tokiem myślenia, nie można by było kąpać się w żadnej rzece, bo każda rzeka w końcu ląduje w jakimś ujęciu wody. Ujęcia wody mają zakaz kąpieli, nawet jeżeli nie z przyczyn higienicznych to chociaż z przyczyn psychologicznych. Większość ludzi woli brać wodę z miejsca,o którym wie, że doń nikt nie sika, nie wrzuca śmieci i się w nich nie myje. Inna sprawa, że na długości rzeki dochodzi do takich rzeczy. To czysta psychologia z elementami ekologii.

   3 4 Odpowiedz
   • جوبا 7 kwi 2014

    Jak wytłumaczysz fakt, że Raba jest ogólnie dostępna dla turystyki oraz na zrzut ścieków w jej górnym biegu? Jej zanieczyszczenie zarówno higieniczne jak i psychologiczne nie przeszkadza czerpać wodę dla miasta Myslenice z jej koryta? Czyżby Raba była potokiem górskim o krystalicznie czystej wodzie ? Skoro nie ma problemu z oczyszczeniem wody z raby to w czym problem z oczyszczeniem wody z zbiornika?

    Zbiornik zostanie otwarty, gdy "szlachta" wykupi wszystkie interesujące działki nad zbiornikiem. Nawet jeśli temat jest oczywistą kiełbasa wyborczą, no lepiej że jest, bo coś sie przynajmniej dzieje.

    9 3 Odpowiedz
    • Def Ibrylator 8 kwi 2014

     Pani/Panie drogi, nie mi to tłumaczyć, tylko kupcom tejże wody. Ja doskonale wiem, że dobra oczyszczalnia spokojnie poradziłaby sobie z otwarciem zalewu i dostarczeniem wysokiej jakości wody. Ja tylko tłumaczyłem, że nie dziwię się, że takie zbiorniki się zamyka. Mało kto chce pić wodę wiedząc, że jest brana z miejsca do której ludzie sikają, włażą brudasy i palą grille. Nie wszyscy wiedzą co w stanie jest zrobić dobra oczyszczalnia.

     2 1 Odpowiedz
     • 8 kwi 2014

      No to takich mi nie szkoda, mogą sobie kupować butelkowaną.

      Byłem ale nie w sezonie. Poza tym Każde jezioro jest inne, Przejdź się kiedyś brzegiem zalewu od strony zamku na kornatkę to zobaczysz jakie dobrodziejstwa potrafią pływać a turystów nie ma.

      1 Odpowiedz
 • 7 kwi 2014

  Za marzenia ponoć się nie płaci ale to kolejne kłamstwo-marzenia serwowane przez polityków kosztują i to bardzo dużo.Napisano wcześniej" Bliżej nam do zezwolenia na pływanie mając infrastrukturę, niż atakować ten temat bez niczego. To fakt, że w przypadku zalewu potrzeba przemyślanych, długofalowych kroków. .......
  Ścieżki rowerowe maja z pływaniem tyle wspólnego co świety Jan Kanty z kanciarzami.
  Napisano wyraźnie -Ponieważ zalew dobczycki to zbiornik wody pitnej dla Krakowa na razie nie ma mowy o wpuszczeniu turystów do wody.-to na razie trwa już 25 lat i co wybory wraca jak bumerang.Teraz politykom skończyły sie obietnice to odkopali stary sprawdzony sposób bo głupi naród wszystko kupi.Zauważyli że Igrzyskami Zimowymi 2022 nic nie ugrają bo większość wyborców jest przeciw to odkurzyli zalew.

  8 4 Odpowiedz
 • 7 kwi 2014

  No tak idąc tokiem myślenia rządzących nie powinno się nigdzie kąpać bo każda rzeka gdzieś do czegoś sobie wpływa, zatem argument o wodzie pitnej dla krakowa to nie argument. Przecież nikt prosto z zalewu nie pije. woda poddawana jest procesowi oczyszczenia. No ale komuś zależy nie na tym aby otworzyć zalew, ale na tym aby albo na tym zarobić albo coś ugrać.

  4 2 Odpowiedz
 • 7 kwi 2014

  Kluczem do zagadki jest komentarz:

  M. Ostrowski napisał/a:

   Liczymy na to, że będziemy współpracować nie tylko w tej kadencji, ale również w następnych latach, które będzie rodziło owoce, aby można było wykreować i sprzedać na zewnątrz ten piękny produkt turystyczny, jakim jest Zbiornik.

  Myślę że dodatkowy komentarz wydaje się zbędny...

  13 3 Odpowiedz
 • Mietek 7 kwi 2014

  Sprzedadzą ruskim i nie dość że gaz mamy od nich to jeszcze za wodę Będziemy im płacić!! Ale pomysł z udostępnieniem terenów dla Ludzi koło zalewu Super!!

  Mysleniczanin007 napisał/a:

  Kluczem do zagadki jest komentarz:
  Myślę że dodatkowy komentarz wydaje się zbędny...

  3 4 Odpowiedz
 • 7 kwi 2014

  Macie racje, najlepiej wpuścić ludzi nad ostatni zamknięty zbiornik wody pitnej w kraju. Koniec z czystymi plażami, koniec z ciszą i spokojem w okolicy, koniec z pięknym widokiem jeziora nie skażonego cywilizacją! W końcu żyjemy w kraju, w którym pieniądze są najważniejsze.

  12 11 Odpowiedz
  • 7 kwi 2014

   To może lepiej patrzeć jak sobie zalew się marnuje jak pływają sobie po nim śmieci w zatoczkach, i jak okolica wegetuje a ludzie bez pracy, zamiast wykorzystać to co dane i dać szansę rozwinąć się regionowi.

   10 6 Odpowiedz
   • 8 kwi 2014

    Byłeś może nad jeziorem Rożnowskim dokąd trafiła "cywilizacja" ?
    Jak nie to proponuję wycieczkę przed napisaniem kolejnego idiotycznego wpisu. 
    "Brud, smród i ubóstwo" - to tak w skrócie...
    A było tam tak pięknie (jeszcze za czasów tej okrutnej komuny) :(

    5 1 Odpowiedz
   • 8 kwi 2014

    Marnuje? Wegetuje? chyba nie wiesz kolego czym są rezerwaty przyrody, a te dobrodziejstwa będą cieszyć oczy i zostaną na długo jeśli nie zadepta ich wpuszczony tam człowiek. Ps. a śmieci to dopiero zaczna tam wtedy pływac...

    2 1 Odpowiedz
 • 7 kwi 2014

  Przecież ten temat już był kiedyś poruszany. Wracał pewnie będzie kilka razy bo wybory coraz bliżej.
  Z tej "mowy-trawy" naszych "włodarzy' nic nie wynika ot takie bajdurzenie.
  "...Dobczyce chcą zagospodarować wzgórze zamkowe,.." a co bez tego pseudo-porozumienia ktoś bronił samorządowi czy burmistrzowi Dobczyc realizacji tego "zagospodarowania".

  7 3 Odpowiedz
 • 8 kwi 2014

  Na tym polega polityka że g...no się robi ale dużo mówi.Podpisuje się idiotyczne porozumienia czy deklaracje.A czy bez tego nie można posprzątać czy wybudować ścieżki.Da się oczywiście ale chodzi o to aby gonić króliczka a nie złapać go.Przecież od 25 lat nic tylko dyskutują o zalewie a wylali już tyle wody na ten temat ile Raba niesie w czasie powodzi.A kiedy PO uzbiera kolejne kilkadziesiąt woreczków śmieci nad jeziorek w blasku kamer?

  7 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Rodzice skarżą się na wójta. Przedszkole pozostaje w Czasławiu. Na rok...
Raciechowice 0

Rodzice skarżą się na wójta. Przedszkole pozostaje w Czasławiu. Na rok...

Wójt chciał przenieść przynajmniej jeden oddział przedszkola z Czasławia do Raciechowic, ale rodzice i dyrektor byli przeciwni. Temat trafił na kolejne sesje rady gminy. Wacław Żarski zmienił plany, przynajmniej na rok … O planach związanych z przeniesieniem przedszkolaków z Czasławia do Raciechowic wójt Wacław Żarski mówił jeszcze podczas czerwco...

Zderzenie na Zakopiance. Ranne 3 osoby w tym pieszy
Głogoczów 8

Zderzenie na Zakopiance. Ranne 3 osoby w tym pieszy

W Głogoczowie na drodze krajowej nr 7 zderzyły się dwa samochody, które całkowicie zablokowały przejazd w kierunku Krakowa Poszkodowane zostały 3 osoby w tym pieszy przechodzący przez przejście dla pieszych. Strażacy, którzy zjawili się na miejscu udzielili poszkodowanym pierwszej pomocy. - Niezbędna okazała się stabilizacja odcinka szyjnego kręg...

Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich za miesiąc. Trwa odnawianie szlaków
Turystyka 3

Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich za miesiąc. Trwa odnawianie szlaków

Mimo, że do Małopolskiego Zlotu Szlakami Walk Partyzanckich jeszcze miesiąc, to prowadzące na Suchą Polanę szlaki zostały odnowione przez PTTK Lubomir W bieżącym roku mija 75 rocznica krwawych wydarzeń i ciężkich walk partyzanckich w rejonie Łysiny. Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego „Lubomir” w Myślenicach po raz 29...

Domek letniskowy spłonął doszczętnie
Harbutowice 0

Domek letniskowy spłonął doszczętnie

Strażacy gasili domek letniskowy w Harbutowicach. Nie udało się go uratować, ogień strawił go całkowicie, zostawiając po nim zgliszcza Drewniany domek letniskowy płonął bardzo szybko. Mimo, że strażacy podali dwa prądy wody, a ze środka wynieśli 11 kilogramową butlę gazową. Po tym jak ogień udało się opanować, strażacy rozebrali konstrukcję domku,...

Proboszczowi nie podoba się mural z kogutem. Symbolizuje wieś, czy nawiązuje do ideologii LGBT?
Pcim 115

Proboszczowi nie podoba się mural z kogutem. Symbolizuje wieś, czy nawiązuje do ideologii LGBT?

Proboszcz parafii w Pcimiu podczas niedzielnej homilii miał odnieść się do malunku, jaki powstał na murze oporowym wzdłuż starej Zakopianki. Ksiądz miał sugerować, że nawiązuje do ruchów LGBT – jego twórcy przekonują, że „symbolizuje wieś…” Mural został wykonany na murze oporowym przy tzw. „starej Zakopiance”. Powstał z inicjatywy mieszkańców gmin...