Nowa Wieś

Paliła się stodoła. Zagrożony był dom. Walka z ogniem trwała ponad 7 godzin

Paliła się stodoła. Zagrożony był dom. Walka z ogniem trwała ponad 7 godzin
Fot. PSP Myślenice

Kiedy strażacy zjawili się na miejscu pożarem objęta w całości była stodoła i budynek gospodarczy w których paliły się zmagazynowane płody rolne. Ogień zagrażał przylegającemu do nich domu 

 

Akcja gaśnicza rozpoczęła się w sobotę 13 lutego po godz. 12 po tym jak do Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej wpłynęło zgłoszenie o pożarze zabudowań gospodarczych w miejscowości Nowa Wieś.

Dyżurny zadysponował zastępy JRG Myślenice oraz uruchomił syreny w jednostkach OSP gminy Dobczyce. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pożarem objęte była stodoła i połączone z nią obora i chlewnia.

Pierwsi na miejscu pojawili się strażacy GCBA z OSP Sieraków i GBA z OSP Nowa Wieś, którzy rozpoczęli walkę z ogniem trawiącym stodołę w której paliły się zmagazynowane płody rolne. Ogień obejmował też murowany pokryty kryty blachą budynek inwentarski.

- Pożar stwarzał zagrożenie dla przylegającego bezpośrednio do palących się zabudowań murowanego domu. Podano prądy gaśnicze wody w obronie na zagrożony  budynek mieszkalny oraz na palący się budynek inwentarski. Z uwagi na gwałtowny rozwój pożaru zadysponowano do działań dodatkowe siły zastępów OSP. Zorganizowano zaopatrzenie wodne na bazie sieci hydrantowej. Przeprowadzono ewakuację zagrożonych zwierząt gospodarskich na zewnątrz chlewni. Po zlokalizowaniu zagrożenia w celu całkowitego ugaszenia pożaru, dokonano rozbiórki niestabilnej konstrukcji oraz więźby dachowej budynku inwentarskiego i stodoły - wyjaśnia bryg. Roman Ajchler.

Jak mówi; prace przeprowadzono z wykorzystaniem podręcznego sprzętu burzącego, pilarek łańcuchowych oraz koparko-ładowarki. Następnie przy użyciu kamery termowizyjnej skontrolowano poddane oddziaływaniu cieplnemu zagrożone budynki nie stwierdzając dodatkowego zagrożenia.

W związku z mrozem i silnym wiatrem potęgującym odczucie zimna, strażacy musieli się zmieniać przy pracy w trakcie gaszenia oraz podczas prac rozbiórkowych. 

W działaniach trwających ponad 7 godzin brały udział jednostki JRG Myślenice, OSP Nowa Wieś, OSP Sieraków, OSP Dobczyce, OSP Bieńkowice, OSP Dziekanowice, OSP Rudnik.

Powiązane tematy

Komentarze

Zobacz więcej

Służebność drogi – co to takiego?
Prawo 0

Służebność drogi – co to takiego?

Nabycie działki budowlanej lub rekreacyjnej to świetny pomysł na lokowanie wolnego kapitału. Brak drogi dojazdowej wcale nie oznacza, że działka jest bezużyte...