Koronawirus

Rząd przedłuża obostrzenia. Oto lista aktualnych ograniczeń

Rząd przedłuża obostrzenia. Oto lista aktualnych ograniczeń

Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział przedłużenie restrykcji w całym kraju do 18 kwietnia. Jakie ograniczenia będą obowiązywać?

Trzecia fala koronawirusa trwa. Mimo, że dobowe liczby zachorowań maleją, jak podkreślano podczas konferencji prasowej wciąż sytuacja w Polsce jest trudna.

- Każdego dnia przybywają pacjenci wymagający hospitalizacji, a także pomocy respiratorów. Dlatego przedłużamy obowiązujące obostrzenia do 18 kwietnia – mówił Adam Niedzielski (PiS).

Jak podawano podczas konferencji; blisko 34,7 tysięcy (78%) zajętych łóżek covidowych, ponad 3300 (ok. 79%) wykorzystywanych respiratorów.

- Dla porównania, dwa tygodnie temu mieliśmy ponad 27 tys. zajętych łóżek i ponad 2600 respiratorów. Odnotowywany w ostatnich dniach spadek zakażeń niestety nie znajduje odzwierciedlenia w szpitalach, do których trafiają chorzy zakażeni w poprzednich tygodniach. Mamy wciąż bardzo trudną sytuację. Musimy zadbać o zdrowie Polaków, ale też pamiętać o wydolności służby zdrowia. Dlatego utrzymujemy obowiązujące obostrzenia przez kolejny tydzień – argumentował Niedzielski.

Ostatnie obostrzenia dla całego kraju weszły w życie w sobotę 27 marca i miały obowiązywać do 9 kwietnia. Teraz decyzją rządu, zostały przedłużone do 18 kwietnia.

Trzeba się liczyć z obostrzeniami w okresie majówki, o skali będziemy informowali w najbliższych tygodniach

Szef resortu zdrowia zabrał głos w sprawie zbliżającej się majówki i ewentualne luzowanie obostrzeń. 

- Trzeba się liczyć z obostrzeniami w okresie majówki, o skali będziemy informowali w najbliższych tygodniach. Ale trudno się spodziewać, żeby było tak, jak dwa czy trzy lata temu - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. 

 

Lista obostrzeń. Co pozostaje zamknięte i jakie są ograniczenia?

Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte. Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób: 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2, 1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny – w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Czy działania prowadzone przez rząd ograniczą rozwój epidemii w Polsce?

 • zdecydowanie tak
 • raczej tak
 • trudno powiedzieć
 • raczej nie
 • zdecydowanie nie
 • Zobacz wyniki
 • zdecydowanie tak zdecydowanie tak 12%
 • raczej tak raczej tak 9%
 • trudno powiedzieć trudno powiedzieć 13%
 • raczej nie raczej nie 21%
 • zdecydowanie nie zdecydowanie nie 45%
 • Głosów: 1901

Salony fryzjerskie i kosmetyczne pozostają zamknięte. Żłobki i przedszkola nadal są nieczynne. Wyjątkiem jest sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Działalność obiektów sportowych jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.

Jak podkreślano podczas konferencji prasowej; to od sytuacji epidemicznej zależne są decyzje związane z obostrzeniami.

Uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Obiekty noclegowe pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy).

Nadal zamknięte pozostają teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

 

Powiat myślenicki: 47 przypadków i 2 zgony

W ciągu ostatniej doby w całej Polsce odnotowano 14 910 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Jak w środowym raporcie podaje resort zdrowia; w samej Małopolsce potwierdzono zakażenie u kolejnych 1 221 osób (tydzień temu, w Polsce mieliśmy 32 874 nowe i potwierdzone przypadki, a w Małopolsce 2 766). Minionej doby odnotowano w całym kraju 638 zgonów, do których przyczynił się koronawirus.

Dobowy przyrost potwierdzonych przypadków Covid-19 w powiecie myślenickim:

W powiecie myślenickim liczba zakażonych wyniosła 47 w tym wyłącznie z powodu COVID - 2 przypadki śmiertelne.  Wczoraj liczba potwierdzonych przypadków wynosiła 14 i zero zgonów. Wykonano 222 testy, a na kwarantannie obecnie przebywają 1474 osoby. Od początku zmagań z epidemią w powiecie zachorowało 7588 osób. 

Lokalnie największym problemem podczas zmagań z koronawirusem jest brak kadry medycznej.

- Zgodnie z decyzją wojewody, szpital w Myślenicach ma mieć 85 łóżek. One generują problem, ponieważ wymagają odpowiedniej obsady, a w szpitalu brakuje lekarzy i pielęgniarek, ale szczególnie lekarzy- podczas sesji rady powiatu, mówił starosta Józef Tomal (FZM).

 

Wojewoda: Sytuacja respiratorowa w Małopolsce należy do najtrudniejszych w kraju

Do aktualnej sytuacji epidemicznej, pracy zaangażowanych służb i podmiotów podczas Świąt Wielkanocnych oraz potencjalnych kierunków działań na najbliższe dni odniósł się także wojewoda Łukasz Kmita (PiS).

- Przekroczyliśmy maksymalny poziom liczby łóżek covidowych, którym dysponowaliśmy u szczytu II fali. Szpitale tymczasowe pozwoliły znacząco rozwinąć tę liczbę. Bypassem dla Krakowa i powiatów ościennych jest szpital tymczasowy w EXPO, choć i tam zwiększa się liczba zajętych łóżek: w ciągu ostatniej doby z 104 na 128 (o 24). W gotowości w tym szpitalu jest nawet 300 łóżek. W ciągu tygodnia baza łóżek covidowych w Małopolsce zwiększyła się o ponad 400, w tym o ok. 70 wzrosła liczba łóżek respiratorowych. Trzeba jednak zaznaczyć, że także ich liczba jest obecnie znacząco wyższa niż ta, która na maksymalnym poziomie została przygotowana jesienią – mówił  wojewoda małopolski Łukasz Kmita (PiS).

Sytuacja respiratorowa w Małopolsce należy do najtrudniejszych w kraju. Postaramy się zwiększyć tę liczbę, ale nie wykluczamy relokacji pacjentów pod respiratorem do innych województw. 

Oceniając aktualną sytuację epidemiczną, wojewoda zwrócił uwagę na bardzo dynamiczny wzrost liczby zajętych łóżek respiratorowych. Od Wielkiego Piątku do dziś przybyło ich 36. Jak wskazał wojewoda, sytuacja respiratorowa jest w naszym województwie jedną z najtrudniejszych w kraju. Są przygotowane kolejne decyzje zwiększające liczbę łóżek respiratorowych, ale nie jest wykluczone, że konieczne będzie uruchomienie środków nadzwyczajnych.

- Sytuacja w Małopolsce jest bardzo trudna, mimo że pracujemy systematycznie, wykorzystując cały potencjał. Sytuacja respiratorowa w Małopolsce należy do najtrudniejszych w kraju. Jesteśmy przekonani, że przyrost intensywnej terapii będzie następował. Postaramy się zwiększyć tę liczbę, ale nie wykluczamy relokacji pacjentów pod respiratorem do innych województw. Nie można tego wykluczyć, bo ten przyrost jest bardzo duży – tłumaczył wojewoda Łukasz Kmita.

Czy obawiasz się zarażenia covid-19?

 • bardzo boję się zakażenia
 • trochę boję się zakażenia
 • nie myślę o tym
 • w ogóle nie boję się zakażenia
 • Zobacz wyniki
 • bardzo boję się zakażenia bardzo boję się zakażenia 30%
 • trochę boję się zakażenia trochę boję się zakażenia 25%
 • nie myślę o tym nie myślę o tym 24%
 • w ogóle nie boję się zakażenia w ogóle nie boję się zakażenia 22%
 • Głosów: 2437

Powiązane tematy

Komentarze (23)

 • 7 kwi 2021

  Premier juz nie przekazuje info bo wszyscy z nim jechali.. i dobrze
  wiekszosc obostrzen bez jakiejkolwiek logiki wszystko pozamykane to jest chore zeby ludzie nie mogli isc sobie zjesc do restauracji a chodza do pracy gdzie jest po 500 osob na produkcji
  tfu

  31 3 Odpowiedz
 • 7 kwi 2021

  A kto to mówił ze wirusa już nie ma ze nie trzeba się go bać i można isc na wybory ?w kościele nie są przestrzegane zasady i to żadne począwszy od liczby osób na m2 po maski i komunie święta !!!

  29 6 Odpowiedz
 • mknp@o2.pl 7 kwi 2021

  Również ciężko przypilnować zasad w kościołach, gdzie wielu to wręcz fanatycy.
  Co do sportu, co złego jest np. w tenisie? Dystans na korcie jest zachowany i takich bezpiecznych sportów jest dużo, a jednak zakazane.

  28 7 Odpowiedz
 • 7 kwi 2021

  i dobrze

  17 2 Odpowiedz
 • mknp@o2.pl 7 kwi 2021

  no a czym jest kościół? Daje coś więcej niż jakąś rozrywkę? Nie wpływa pozytywnie na zdrowie, nie jest to potrzebne do przeżycia, zresztą według wierzeń katolików, Bóg jest wszędzie, a nie tylko w kościołach.
  Poza tym jakoś synagogi są zamknięte, mimo, że też mają teraz święta, to czy katolicy nie mogą tak samo przestać myśleć na chwilę o tacy i pomyśleć o bezpieczeństwie ludzi?

  14 5 Odpowiedz