Koronawirus

Od 26 kwietnia pójdziemy do fryzjera a dzieci klas I-III do szkół. Kiedy zdejmiemy maseczki?

Od 26 kwietnia pójdziemy do fryzjera a dzieci klas I-III do szkół. Kiedy zdejmiemy maseczki?

Od 26 kwietnia w Małopolsce otwiera się branża beauty, a dzieci z klas I-III wracają do szkół w systemie hybrydowym

Po środowym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego minister zdrowia Adam Niedzielski zadecydował o podzieleniu kraju na dwie strefy. W pierwszej obejmującej województwa śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie łódzkie i opolskie - obostrzenia dalej są utrzymane. W pozostałych 11 województwach (w tym w Małopolsce) otwierają się salony kosmetyczne i fryzjerzy, a dzieci z klas I-III wracają do szkół. Nauka odbywać się będzie w systemie hybrydowym, co oznacza, że połowa uczniów przebywa w szkole, a połowa uczy się zdalnie, a kolejnego dnia następuje zamiana.

- Województwa, w których obostrzenia zostaną zachowane to między innymi takie regiony, gdzie wskaźnik dobowy zakażeń jest powyżej 35 zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców - mówił Adam Niedzielski.

Od 26 kwietnia ponownie otwarte zostaną m.in. zakłady fryzjerskie i kosmetyczne.

Z kolei w przyszłym tygodniu rząd planuje ogłoszenie szczegółowego planu otwarcia branż gospodarki m.in. hotelarskiej i gastronomicznej. Za tydzień zapadnie też decyzja dotycząca zniesienia nakazu noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Minister zdrowia zapowiadał, że najprawdopodobniej po majowym weekendzie otwarta zostaną instytucje kultury.

Obostrzenia obowiązujące w Małopolsce:

Zamknięte pozostają sklepy wielkopowierzchniowe (meblowe i budowlane) o powierzchni powyżej 2 000 mkw. Podobnie centra i galerie handlowe, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych i księgarni.

Hotele i restauracje i punkty gastronomiczne pozostają zamknięte do 3 maja włącznie. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych - np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy.

W kościołach obowiązuje limit osób - na 1 osobę musi przypadać 20 mkw. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Nadal zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Powiązane tematy

Teraz fala szczepień?
Koronawirus 1

Teraz fala szczepień?

Po tym, jak opadła trzecia fala pandemii koronawirusa, wezbrała kolejna. Tym razem w postaci powszechnych szczepień W ostatnich tygodniach trzeciej fali koro...

Komentarze (2)

Zobacz więcej