Koronawirus

Przyspiesza odmrażanie gospodarki. Zobacz pełną listę zmian

Przyspiesza odmrażanie gospodarki. Zobacz pełną listę zmian

„Przyspieszamy otwarcie kin, teatrów, filharmonii, instytucji kultury o tydzień, na 21 maja” – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki (PiS). Ogłosił też „drobne korekty” dotyczące planu luzowania obostrzeń

 

Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4 255 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w kraju. Najwięcej przypadków odnotowano w woj. śląskim (634), wielkopolskim (523) i mazowieckim (503), a następnie dolnośląskim (364), łódzkim (328), małopolskim (308), pomorskim (271), lubelskim (240), kujawsko-pomorskim (238), zachodniopomorskim (204), opolskim (125), warmińsko-mazurskim (125), podlaskim (111), podkarpackim (105), świętokrzyskim (87), lubuskim (51).

Z powodu Covid-19 zmarło 87 osób, natomiast z powodu współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami 256 osób.

 

"Drobne korekty" w harmonogramie

Zapowiadane przez premiera "drobne korekty", to nic innego jak przyśpieszenie otwarcia wielu instytucji kultury. - Przyspieszamy otwarcie kin, teatrów, filharmonii, instytucji kultury o jeden tydzień, a dokładnie - o osiem dni, na 21 maja, tak, by w reżimie sanitarnym można było wcześniej te działy życia społeczno-gospodarczego uruchamiać – mówił premier.

O jeden dzień wcześniej (28 a nie 29 maja) odmrożone zostaną kluby fitness, siłownie i baseny oraz branża gastronomiczna.

 

Luzowanie obostrzeń w maju

15 maja

Zniesiony obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Bez zmian pozostanie jednak obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych, m.in. w transporcie zbiorowym, w sklepach, w kościele, w kinie czy teatrze,.

Obłożenie w transporcie zbiorowym może wynosić 100 proc. miejsc siedzących lub 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (przy zachowaniu 50 proc. miejsc siedzących niezajętych);

W restauracjach można korzystać z ogródków na świeżym powietrzu, przy czym zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika;

Na świeżym powietrzu działać mogą kina, odbywać się projekcje filmowe, a także funkcjonować będą teatry, opery, filharmonie, przy maksymalnym obłożeniu 50 proc.

Działalność edukacyjną i animacyjną na otwartym powietrzu mogą prowadzić domy i ośrodki kultury, świetlice, przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Na świeżym powietrzu mogą działać też obiekty sportowe – przy maks. 25 proc. publiczności. Zajęcia i wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi mogą się odbywać przy zachowaniu limitu 150 osób.

21 maja

Działalność wznowią kina, projekcje filmowe, teatry, opery, filharmonie - przy maksymalnym obłożeniu 50 proc. widowni, w reżimie sanitarnym i bez możliwości spożywania jedzenia i napojów.

 

Działalność edukacyjną i animacyjną w pomieszczeniach wznowią domy i ośrodki kultury, świetlice, instytucje kultury; Uruchomione zostaną też parki rozrywki na świeżym powietrzu - przy obłożeniu 50 proc.

28 maja

Nastąpi  odmrożenie gastronomii - restauracje i bary będą mogły przyjmować gości we wnętrzu lokalu, przy maksymalnym obłożeniu 50 proc., przy czym zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika.

Imprezy okolicznościowe, jak wesela i komunie we wnętrzach lokali mogą się odbywać przy zachowaniu limitu 50 gości.

Trzecia fala: Czy poddasz się dobrowolnemu szczepieniu przeciwko Covid-19?

  • tak tak 49%
  • nie nie 38%
  • nie wiem nie wiem 13%
  • Głosów: 1394

Otwarcie krytych obiektów sportowych, basenów dla wszystkich, przy 50-proc. obłożeniu obiektu (dot. również publiczności, zajęte co drugie miejsce na widowni;

Zajęcia i wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi mogą się odbywać przy udziale maksymalnie 250 osób;

Siłownie, kluby fitness, solaria wracają do działania, z zachowaniem limitu 1 osoba na 15m2 i w reżimie sanitarnym.

29 maja

W szkołach podstawowych i średnich wraca edukacja stacjonarna dla wszystkich uczniów, w reżimie sanitarnym, który obejmie wietrzenie sal na przerwach, dezynfekcja placówek w weekendy.

 

Powiązane tematy

Komentarze (2)

Zobacz więcej

Teraz fala szczepień?
Koronawirus 1

Teraz fala szczepień?

Po tym, jak opadła trzecia fala pandemii koronawirusa, wezbrała kolejna. Tym razem w postaci powszechnych szczepień W ostatnich tygodniach trzeciej fali koro...