SMOG

Całkowity zakaz palenia węglem w Skawinie. Radni zagłosowali na "TAK". Został rok na wymianę piecy

Całkowity zakaz palenia węglem w Skawinie. Radni zagłosowali na "TAK". Został rok na wymianę piecy

Skawina mówi “TAK” dla wprowadzenia całkowitego zakazu palenia węglem od 2030 roku. Radni zagłosowali za wprowadzeniem lokalnej uchwały smogowej. Teraz trafi do Sejmiku Województwa Małopolskiego

 

Skawina to gmina silnie uprzemysłowiona, która od lat walczy z zanieczyszczeniami powietrza. Choć liczba dni z przekroczeniem norm z roku na rok maleje, to jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Oprócz kontroli domowych kotłowni i dofinansowań do wymiany “kopciuchów”, władze gminy chcą pójść krok dalej i wprowadzić całkowity zakaz palenia węglem.

Rada Miejska w Skawinie niemal jednogłośnie zagłosowała za przyjęciem lokalnej uchwały antysmogowej. 19 radnych poparło wprowadzenie zakazu, a 1 wstrzymał się od głosu. Projekt został przygotowany przez burmistrza Norberta Rzepisko.

W ramach uchwały antysmogowej dla Skawiny oprócz całkowitego zakazu palenia węglem od 2030 zostanie także wprowadzony zakaz montażu kotłów węglowych w nowych budynkach od 2022 roku. - Lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie może dojść do sytuacji, w której z jednej strony dofinansowujemy wymianę “kopciuchów” i zakazujemy palenia węglem, a z drugiej pozwalamy na montaż nowych pieców węglowych. To byłoby nielogiczne – wyjaśnia burmistrz Norbert Rzepisko.

Zatwierdzona przez skawińskich radnych uchwała antysmogowa zostanie przekazana do Sejmiku Województwa Małopolskiego. Głosowanie zostanie poprzedzone konsultacjami społecznymi przeprowadzonymi przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

 

Myślenicki Alarm Smogowy w zestawieniu gmin: "Są lata świetlne przed nami"

Skawina to gmina, która znalazła się w zestawieniu Myślenickiego Alarmu Smogowego, który na początku roku porównywał działania antysmogowe podjęte w ostatnich latach przez gminy Myślenice i Skawina.

"Jeszcze kilka lat temu była symbolem zanieczyszczonego powietrza, a dzisiaj jest o lata świetlne przed nami w walce ze smogiem" – argumentowali przedstawiciele MAS. Przedstawiają Skawinę jako przykład dobrych praktyk i jak przekonują; "tu systematycznie wymienia się piece, pracuje tam więcej ekodoradców i więcej inwestuje się w czyste powietrze niż u nas. Są lata świetlne przed nami".

Zgodnie z uchwałą antysmogową, wszystkie pozaklasowe piece powinny zostać wymienione do końca 2022 roku, bowiem od 1 stycznia 2023 r. ogrzewanie domu za pomocą bezklasowych kotłów będzie nielegalne.

Czasu jest niewiele, a jak wynika z cytowanego zestawienia; szacunkowa liczba pieców pozostających do wymiany w gminie Myślenice wynosi 6034, natomiast w Skawinie 4775. W latach 2017-2019 w gminie Myślenice wymieniono ich 251, natomiast w tym samym czasie w Skawinie prawie cztery razy więcej, bo 996.

Działania antysmogowe podejmowane przez Miasto i Gminę Myślenice oceniam:

 • wzorowo
 • bardzo dobrze
 • dobrze
 • dostatecznie
 • dupuszczająco
 • niedostatecznie
 • Zobacz wyniki
 • wzorowo wzorowo 12%
 • bardzo dobrze bardzo dobrze 5%
 • dobrze dobrze 6%
 • dostatecznie dostatecznie 6%
 • dupuszczająco dupuszczająco 8%
 • niedostatecznie niedostatecznie 64%
 • Głosów: 1272

W gminie Myślenice 10 maja ruszył nabór wniosków do Myślenickiego Programu Wymiany Pieców. Radni przeznaczyli na projekt z miejskiego budżetu 1 mln zł, a burmistrz zapowiadał dodatkowe pół miliona.

Powiązane tematy

Komentarze (9)

 • 28 maj

  Bo po pierwsze nie wszędzie smog jest problemem (np nie jest problemem w takiej Wiekopolsce gdzie odległości między domami to nieraz ponad kilometr). Po drugie warto pamiętać że w wielu miejscach pali się węglem lub drewnem bo nie ma dostępu do gazu. Nawet w okolicy Myślenic są miejsca w których gazu nie ma.

  13 3 Odpowiedz
 • 28 maj

  Wiadomix, temat wręcz pali się w rękach i każdy bagatelizuje fakt, że czasu jest coraz mniej i w ogóle... Ale zostawmy chwilowo temat smutnych i poduszonych mieszkańców i skupmy się na sypaniu hajsu łopatami na superancką, szałową, totalnie czadową i gdzie tam/skądże/ani trochę nie przypałową loteryjkę covidową! Zapiąć pasy, wesołe losowanie czas start! Nie brać jeńców!

  11 3 Odpowiedz
 • burzumsquat666@wp.pl 28 maj

  Władza samorządowa i lokalny poseł nie mają czasu, aby cokolwiek robić, bo całymi dniami pozują do zdjęć, które umieszczane są na FB. A to z ochotniczą strażą pożarną, a to przy robotach drogowych, a to z kołem gospodyń wiejskich, 10 kwietnia obowiązkowo na rondzie Kaczyńskiego... Kiedy ci ludzie mają czas, żeby cokolwiek przeczytać, zrobić, napisać?

  To przykre, ale jak się spojrzy na media społecznościowe niektórych lokalnych polityków/samorządowców, to przypominają one kanały patoinfluencerów. Cały dzień tylko robienie zdjęć, które mają trafić do mediów społecznościowych. Jednemu takiemu to i tego było mało, więc zaczął śpiewać na YouTube.

  Dno intelektualne, nieróbstwo i skupienie na prywatnych interesach. A ludzie niech się trują węglem, niech zdychają na raka płuc, niech giną na Zakopiance czy w zdezelowanym busie...

  Jedyna nadzieja w oddolnych ruchach społecznych, jak ten z blokadą Zakopianki w Krzyszkowicach. Więcej takich blokad i uprzykrzania życia ludziom, którzy pobierając wynagrodzenia za pełnione funkcje, nie wywiązują się z nich. Trzeba się organizować i działać, tak jak dała nam przykład Pani z Krzyszkowic. Działać w realu, nasze pisanie w Internecie mają w d...

  8 Odpowiedz
 • 28 maj

  Dlaczego gminy mają wprowadzać takie zakazy a nie nasz rząd na czele z premiera i prezydentem. Mi się wydaje że się boją że górnicy mogą być niezadowolony i zrobić strajk.

  10 3 Odpowiedz
 • 28 maj

  Dlaczego nie ma żadnych rekompensat za to że ludzie nie będą mogli palić drzewem nie po to ludzie kupowali lasy aby z nich nie korzystać.
  No ale ciemnogród i tak wygra bo jest ich więcej

  8 2 Odpowiedz