Koronawirus

Gastronomia ponownie otwarta, ale w reżimie sanitarnym

Gastronomia ponownie otwarta, ale w reżimie sanitarnym

Od piątku, 28 maja obowiązują nowe obostrzenia. Restauracje mogą przyjmować gości w środku. Otwierają się też baseny, kluby fitness, kasyna, siłownie, solaria. W każdym z tych miejsc obowiązuje reżim sanitarny - zakrywanie ust i nosa oraz limity odległości i osób

 

Zgodnie z harmonogramem luzowania restrykcji przez rząd w życie weszły kolejne przepisy przywracające publiczną aktywność. Dzisiaj luzowane są obostrzenia w gastronomii. Restauracje mogą przyjmować gości nie tylko w przylegających do nich ogródkach, ale również w środku. Pod warunkiem zachowania reżimu sanitarnego; czyli przy maksymalnym 50 proc. obłożenie lokalu. Obowiązuje też dystans między stolikami - zajęty może być co drugi z nich, a odległość musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba, że znajduje się między nimi przegroda o wysokości co najmniej 1 m. Wchodząc do restauracji musimy mieć zakryte maseczką usta oraz nos. Można je odsłonić dopiero przy stoliku.

Zwiększył się też limit osób mogących uczestniczyć w imprezach okolicznościowych w lokalach (m.in. weselach i komunii) do maksymalnie 50 osób. Do limitu nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19.

Od dzisiaj czynne są też baseny dla wszystkich, ale z limitem 50 proc. obłożenia obiektu, a także siłownie, kluby fitness, solaria. Tu również obowiązuje limit - jedna osoba na 15 m kw.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowai; dzisiaj odnotowano 1230 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w kraju. Najwięcej w województwach mazowieckim (152), śląskim (133), wielkopolskim (130), łódzkim (106) i lubelskim (100). W Małopolsce to 85 przypadków z których 4 pochodzi z powiatu myślenickiego.

Z powodu Covid-19 w ciągu ostatniej doby zmarło 30 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 105 kolejnych.

Powiązane tematy

Komentarze (1)

  • 28 maj 2021

    W powiecie myślenickim chore na covid są 4 osoby. Na innego wirusa (jakaś grypa) chorych dzieci w okolicznym przedszkolu jest 70%. W klasie córki w szkole podstawowej 50%. Ale ważne, że covida nie mają. Pewnie ta grypa dla starszych i schorowanych jest totalnie nieszkodliwa. Najpewniej tak jest.

    9 Odpowiedz

Zobacz więcej