logo-web9
Koronawirus

Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski apeluje o przyśpieszenie szczepień przeciwko Covid-19

„Nasze województwo małopolskie jest na niechlubnym 4 miejscu od końca w ilości szczepień. Apelujemy do mieszkańców o odpowiedzialną postawę, a do prezydentów, starostów, burmistrzów, wójtów, radnych o podjęcie wszelkich możliwych działań, aby promować szczepienia”

- pisze Kazimierz Barczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski

Apel Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski do Mieszkańców Małopolski oraz Marszałka, Prezydentów, Burmistrzów, Wójtów, Radnych w sprawie radykalnego przyspieszenia w Małopolsce szczepień przeciwko COVID-19 trafił nie tylko do samorządowców, ale również do mediów.

Przewodniczący stowarzyszenia zwraca się w nim do mieszkańców Małopolski, a także do urzędów, instytucji, przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych apelując o „odpowiedzialną postawę i radykalne przyspieszenie szczepień przeciwko COVID-19, dla dobra i bezpieczeństwa naszych bliskich, wspólnot lokalnych”.

Z kolei do przedstawicieli samorządów i wszystkich osób sprawujących mandat publiczny, zwraca się „o podjęcie w swoim zakresie wszelkich możliwych działań, aby promować szczepienia i zapewnić możliwie sprawną obsługę wszystkich, którzy chcą, powinni się zaszczepić”.

APEL Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski

Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski do Mieszkańców Małopolski oraz Marszałka, Prezydentów, Burmistrzów, Wójtów, Radnych w sprawie radykalnego przyspieszenia w Małopolsce szczepień przeciwko COVID-19.

Minione półtora roku, to w historii Polski i świata wyjątkowo dramatyczny czas. Od ponad 100 lat, z wyjątkiem wielkiego kataklizmu jakim była II wojna światowa, nie mierzyliśmy się z tak poważnym kryzysem zdrowotnym, społecznym i humanitarnym jakim jest pandemia COVID-19.

Cała Polska, Europa i świat czekały na wybawienie z tej sytuacji, jakim są szczepionki przeciwko COVID-19. Zdaniem naukowców dla uzyskania zbiorowej odporności populacyjnej co najmniej 70% mieszkańców powinno być zaszczepionych lub być ozdrowieńcami. Szczepienie jest najlepszą obroną przed COVID-19 - zarówno dla osób zaszczepionych, jaki i dla ochrony ich bliskich, współpracowników, sąsiadów i wszystkich innych z którymi stykamy się w życiu.

Nasze Województwo Małopolskie niestety jest na niechlubnym 4 miejscu od końca w ilości szczepień.

W 8 na 18 powiatów ziemskich zaledwie mniej niż 30% mieszkańców jest zaszczepionych chociażby jedną dawką. *Powodem do wstydu jest fakt, że w pierwszej dziesiątce gmin z najniższym poziomem szczepień, aż 7 jest z Małopolski. Najmniej zaszczepionych osób w Polsce jest w gminie Lipnica Wielka w powiecie nowotarskim - 6,6%, na drugim miejscu Czarny Dunajec - 8,8%, trzecim Biały Dunajec – 9,3 %, czwartym Szaflary - 9,9 %. Niestety i w Krakowie jest dopiero 38,5% zaszczepionych.

Małopolska, na czele z Krakowem i terenami górskimi, odwiedzana przez kilkanaście milionów turystów z kraju i ze świata, jest zagłębiem turystycznym. Ale jeśli „w świat” pójdzie informacja, że jest także zagłębiem antyszczepionkowym będzie to prawdziwa katastrofa wizerunkowa dla regionu – z konsekwencjami finansowymi dla przedsiębiorców, pracowników, a także samorządów terytorialnych.

Apelujemy przede wszystkim do Mieszkańców Małopolski, a także do urzędów, instytucji, przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych o odpowiedzialną postawę i radykalne przyspieszenie szczepień przeciwko COVID-19, dla dobra i bezpieczeństwa naszych bliskich, wspólnot lokalnych.

Apelujemy do Marszałka, Prezydentów, Starostów, Burmistrzów, Wójtów, Radnych - wszystkich osób sprawujących mandat publiczny - o podjęcie w swoim zakresie wszelkich możliwych działań, aby promować szczepienia i zapewnić możliwie sprawną obsługę wszystkich, którzy chcą, powinni się zaszczepić. Osoby w służbie publicznej pracujące na pierwszej linii kontaktu z obywatelami, np. w obsłudze mieszkańców, powinny być bezwzględnie zaszczepione dla dobra swojego i obsługiwanych osób.

Kazimierz Barczyk
Przewodniczący Stowarzyszenia
Gmin i Powiatów Małopolski

Szczepionkę przyjął co piąty mieszkaniec powiatu myślenickiego

Szczepionkę przeciwko covid-19 zdecydował się przyjąć co piąty mieszkaniec powiatu myślenickiego, co stawia nas w środku zestawienia w skali województwa. Lokalnie najwyższy odsetek zaszczepionych przypada na gminę Myślenice, natomiast najniższy odnotowano w Pcimiu.

W województwie małopolskim w zestawieniu ogólnej liczby szczepień przoduje Kraków (875 410 szczepień), powiat krakowski (106 516), nowosądecki (91 207) i nowotarski (90670). Myślenicki znajduje się w środku tego zestawienia z liczbą 66 183 wykonanych szczepień.

Na przyjęcie szczepionki do tej pory zdecydował się co piąty mieszkaniec powiatu myślenickiego. Najwyższy odsetek zaszczepionych odnotowano w gminie Myślenice (23,7%), druga w zestawieniu znalazła się gmina Sułkowice (23,5%), następnie Siepraw (23%) i Dobczyce (22,6%). Z kolei najmniej, bo 17,8% mieszkańców zaszczepiono w gminie Pcim.

Weź udział w sondażu!

Szczepienia przeciwko Covid-19 w gminach powiatu myślenickiego*:

Myślenice 23,7%
44519 mieszkańców
10554 w pełni zaszczepieni

Sułkowice 23,5%
15061 mieszkańców
3544 w pełni zaszczepieni

Siepraw 23,0%
9070 mieszkańców
2083 w pełni zaszczepieni

Dobczyce 22,6%
15346 mieszkańców
3470 w pełni zaszczepieni

Wiśniowa 20,3%
7418 mieszkańców
1507 w pełni zaszczepieni

Raciechowice 20,2%
6471 mieszkańców
1307 w pełni zaszczepieni

Lubień 18,8%
10080 mieszkańców
1891 w pełni zaszczepieni

Tokarnia 18,3%
8860 mieszkańców
1623 w pełni zaszczepieni

Pcim 17,8%
11147 mieszkańców
1981 w pełni zaszczepieni

Więcej danych publikujemy w artykule „Szczepionkę przyjął co piąty mieszkaniec powiatu myślenickiego. Najwięcej w gminie Myślenice, najmniej w Pcimiu”.

*dane gov.pl pochodzą z 21 czerwca 2021

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!