Krzyszkowice

W Krzyszkowicach po powodzi przydałby się nowy most. Tymczasowy może postawić wojsko, ale czy do tego dojdzie? Nie wiadomo

W Krzyszkowicach po powodzi przydałby się nowy most. Tymczasowy może postawić wojsko, ale czy do tego dojdzie? Nie wiadomo
Fot. fot. UMiG Myślenice

Po„błyskawicznej powodzi” jaka nawiedziła gminę Myślenice i zniszczyła m.in. most na Głogoczówce, mieszkańcy około stu domów w Krzyszkowicach pozostają „odcięci od świata”. Potrzebny jest most. Tymczasowy może postawić wojsko

 

"Powódź to nie tylko Głogoczów i Myślenice" - zwracacie nam uwagę w komentarzach i wiadomościach przesyłanych na redakcja@miasto-info.pl. Chociaż większość oczu i kamer była skierowana na Głogoczów, gdzie woda nie tylko zalała domy, ale też zablokowała Zakopiankę, gdzie miała miejsce wizytacja premiera, wojewody i samorządowców, to poszkodowani „powodzią błyskawiczną” pozostają też mieszkańcy sąsiedniej miejscowości. Od niedzieli pracują nad uprzątnięciem nie tylko swoich działek, ale i reszty wsi.

W infrastrukturze drogowej największą stratą zdaje się być uszkodzony przez wodę z Głogoczówki, most będący częścią drogi gminnej prowadzącej do osiedli mieszkaniowych Na Brzeg, Pustać i Nad Gaikiem.

Jeszcze w niedzielę, kilka godzin po przejściu ulewy o zniszczonym moście informował radny powiatowy i sekretarz gminy Robert Pitala (PiS). "Most Na Brzeg jest nieprzejezdny do odwołania! Biegły który przed chwilą zakończył pracę stwierdził, że w obecnej chwili nie nadaje się do użytku. Jutro jak woda opadnie będą wykonywane dalsze ekspertyzy. Proszę o korzystanie z drogi Na Polankę gdzie właśnie trwają prace remontowe, aby zapewnić jej przejezdność" – pisał na facebooku.

Wczoraj na wniosek wojewody na miejscu zjawiło się wojsko. Jak informuje gmina Myślenice; burmistrz wraz z przedstawicielami Krzyszkowic spotkał się z podpułkownikiem Pawłem Wójcikiem, zastępcą szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie w sprawie rozeznania możliwości budowy mostu tymczasowego.

- Specjaliści z Wojsk Inżynieryjnych sprawdzą dokładnie możliwości techniczne i dopiero po ich opinii będziemy mogli powiedzieć, czy taki most powstanie i czy to będzie most pontonowy, drogowy most samochodowy, czy też zbudujemy jakąś drewnianą przeprawę. Ta informacja pozwoli również na określenie czasu realizacji tego przedsięwzięcia – mówi ppkł Paweł Wójcik, zastępca szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie.

Z kolei burmistrz informuje, że gmina wystąpiła z wnioskiem o wykonanie mostu tymczasowego do Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Wsparcia w tych działaniach samorządowcy szukają u wojewody małopolskiego Łukasza Kmity (PiS). - To ważne dla mieszkańców trzech osiedli: Na Brzeg, Nad Gaikiem i Pustać w Krzyszkowicach, dla których to jedyna możliwość dojazdu do domów, dlatego z niecierpliwością czekamy na odpowiedź, która określi, czy Wojsko Polskie będzie w stanie pomóc nam w kwestii budowy zastępczego mostu –sprawę komentuje Jarosław Szlachetka.

Czy taki most powstanie i kiedy poznamy decyzję wojskowych? Po naszych próbach uzyskania odpowiedzi, przesyłający komunikaty prasowe pracownik UMiG, nie był w stanie udzielić odpowiedzi. 

Powiązane tematy

Komentarze (19)

 • 22 lip 2021

  dojazd przez Polankę jest nielegalny i nie zgodny z prawem, bo ludzie jeżdżą po działkach prywatnych ludzi, którzy sami na własny koszt urządzili drogę by dojechać do swoich nieruchomości. od wielu lat nie można się doprosić o drogę, bo oczy są mydlone, że będzie pociąg, że ludzie się nie godzą (co jest kłamstwem)... 2h deszczu i nagle droga jest niesamowicie ważna.

  42 5 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  22 lip 2021

  U nas po drodze prywatnej jest dojazd do przepompowni. Pewnie jakieś zgody od poprzednich właścicieli mieli, nie wiem, ale teraz nie ma kto naprawić tej prywatnej drogi, która popłynęła z powodu prowadzonych tam robót (budowa przepompowni i rozbudowa sieci kanalizacyjnej). Całą niedzielę machaliśmy łopatami żeby dało się przejechać a w poniedziałek wjechały radośnie koparki robić dalej z przepompownią i nawet kamienia nam nie załatwili żeby było czym naprawiać. Normalnie krew zalewa.

  33 1 Odpowiedz
 • mirek@ 22 lip 2021

  A gdyby tam zbudowac jakis szyb??

  31 5 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 22 lip 2021

  taaa wojsko wam zbuduje tymczasowy most i bedziecie nim jezdzic az sie rozleci... zamiast robic za milion sciezki rowerowe w lesie to zrobcie most proste

  30 5 Odpowiedz
 • 22 lip 2021

  Jaki jest sens budować most tymczasowy a nie nowy na stałe ?? Jak by ktoś prywatnie chciał wybudować to taki most by szybko powstał. Tu raczej chodzi o biurokracje.

  28 2 Odpowiedz

Zobacz więcej