Powódź Błyskawiczna 2021

To była gigantyczna ulewa. Zakopianka i Głogoczów pod wodą. Potoki wylewały w niemal każdej miejscowości

To była gigantyczna ulewa. Zakopianka i Głogoczów pod wodą. Potoki wylewały w niemal każdej miejscowości
Fot. Bartek Ziółkowski

Zalana i zablokowana Zakopianka w Głogoczowie, domy pod wodą. Krzyszkowice i Dolne Przedmieście zalane, do tego zablokowane drogi pełne kamieni i ziemi. To efekt nocnej ulewy jaka przeszła nad powiatem myślenickim

 

artykuł aktualizowany

 

To była największa ulewa jaka przeszła nad naszym regionem w ostatnich dniach. Prawie trzygodzinna burza i nawałnica zostały okrzyknięte "powodzią błyskawiczną", która wyrządziła sporo szkód. Według oszacowania systemu RainGrs IMGW-PIB, maksymalna suma opadu odnotowana w regionie mogła wynieść nawet 150,1 mm. Pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono o godz. 2.30 dla 4 gmin: Myślenic, Tokarni, Sułkowic i Pcim.

Od rana strażacy wyjeżdżają do zgłoszeń, głównie usuwając z dróg błoto i kamienie naniesione prze okoliczne potoki oraz interweniując przy lokalnych podtopieniach. Łącznie ma terenie gmina Myślenice, Tokarnia, Sułkowice, Pcim działało 59 zastępów straży pożarnej (350 strażaków ).

Tak było m.in. na Dolnym Przedmieściu w Myślenicach, gdzie potok San zalał ulice Kazimierza Wielkiego oraz okoliczne domy, parking dla samochodów ciężarowych i restaurację. 

Myślenice, Ul. Kazimierza Wielkiego, godz. 6:30:

Jak piszecie na redakcja@miasto-info.pl; na niektórych ulicach studzienki kanalizacyjne nie nadążały z przyjęciem wody zamieniając się w rzeki.

Utrudniony przejazd przed godz. 8 był na na ul. Zdrojowej na Dolnym Jazie w Myślenicach. W UMiG zebrał się gminny zespół zarządzania kryzysowego. Trwa szacowanie szkód.

 

Głogoczów pod wodą

W Głogoczowie woda z Głogoczówki zalała Zakopiankę miejscami na na wysokości metra, a ruch był wstrzymany w obu kierunkach. Kierowcy, by ominąć zalany odcinek, musieli skręcić na drogę krajowa numer 52, przejechać przez Krzywaczkę i Biertowice i stamtąd do Zakopianki na wysokości Jawornika.

Żywioł wdarł się do wielu domów. Mieszkańcy od samego rana walczyli z wodą i błotem. Ewakuowano 18 osób,  do akcji powołano wszystkie zastępy strażaków, a w kolejnych godzinach wsparli ich żołnierze z Wojsk Obrony Terytorialnej.

Razem pracowali nad usuwaniem szkód i zabezpieczenia nurtów potoków, które występują z koryt. Kiedy służby pompowały wodę, mieszkańcy wynosili na ulice przemoknięte meble i sprzęt.

Na miejscu pojawił się premier wraz z wicewojewodą, posłem ziemi myślenickiej, wiceburmistrzem i wicestarostą. Przed kamerami zapowiadali sprawne działanie i pomoc. 

Premier Mateusz Morawiecki (PiS): Takie kataklizmy pogodowe w ostatnim czasie są w Małopolsce wyjątkowo często. Możemy obiecać, że zrobimy wszystko, aby straty które się tutaj pojawiły, zostały jak najszybciej usunięte, a pomoc finansowa, ta bezpośrednia - już dotarła na konto w powiecie i gminie Myślenice. Będziemy starali się pomagać jak najszybciej to będzie w naszej mocy, aby odbudować infrastrukturę gminną. Nie będziemy załamywać rąk, tylko to wszystko odbudowywać.

Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita (PiS): Wspólnie z burmistrzem podjęliśmy decyzję, aby jak najszybciej wypłacić pierwsze zasiłki. Kwota 192 tys. zł w poniedziałek rano będzie na kontach najbardziej potrzebujących. Pieniądze trafiły na konto gminy Myślenice, a ta przelewa ja na konta poszkodowanych.

 

 

Krzyszkowice nieprzejezdne

Podobna sytuacja ma miejsce w Krzyszkowicach, gdzie woda zalała domy, drogi, mosty i oczyszczalnie ścieków. Nieprzejezdna była droga powiatowa od sklepu Lewiatan do kościoła. Podobnie były na drodze Brzeg i Pod Las.  

"Most Na Brzeg jest nieprzejezdny do odwołania! Biegły który przed chwilą zakończył pracę stwierdził, że w obecnej chwili nie nadaje się do użytku. Jutro jak woda opadnie będą wykonywane dalsze ekspertyzy. Proszę o korzystanie z drogi Na Polankę gdzie właśnie trwają prace remontowe aby zapewnić jej przejezdność" - na facebooku pisał radny Robert Pitala (PiS).

 

Głowy skierowane ku niebu 

Mieszkańcy zalanych terenów z niepokojem spoglądali w niebo. Dla Małopolski IMGW wydało trzeci, najwyższy stopień ostrzeżenia przed gwałtownymi burzami z gradem. Czerwony alert obowiązuje do poniedziałku 19 lipca. Niepokojące były prognozy dotyczące niedzieli wieczorem, gdzie miejscami spaść miało do do 50 mm deszczu oraz grad. "Możliwe są lokalne podtopienia i powodzie błyskawiczne" - czytamy w alertach pogodowych.

Komunikat alarmowy przesłany przez miasto Myślenice drogą SMS: "od godz. 11 dnia 18 lipca do godz. 6:00 dnia 19 lipca burze z gradem. Stopień zagrożenia 3 - najwyższy".

 

Gdzie szukać pomocy?

Jak informuje UMiG Myślenice; osoby, które poniosły straty w wyniku ulewnych deszczy mogą zgłaszać się o pomoc do Centrum Usług Społecznych w Myślenicach pod numerem telefonu 519541549, który działa całodobowo do odwołania.

"Najbardziej poszkodowani mieszkańcy oraz domy nieobjęte ubezpieczeniem otrzymają pierwsze podstawowe odszkodowanie oraz stosowną pomoc w wysokości 6 000 zł" - czytamy w komunikacie.

W Centrum Aktywności Lokalnej (Myślenice, Rynek 27) ruszyła zbiórka artykułów chemii gospodarczej dla mieszkańców gminy Myślenice, którzy zostali poszkodowani w wyniku ulewnych deszczy. Zbiórka będzie trwała od poniedziałku 19 lipca do piątku 23 lipca w godz. 8-18.

Ponadto przed kościołem w Krzyszkowicach został zorganizowany zastępczy punkt poboru wody. Korzystając z niego należy pamiętać o zabraniu własnego pojemnika. 

Gmina Myślenice uruchomiła dodatkowo numery telefonów na które mieszkańcy mogą zgłaszać sprawy związane z uszkodzeniami budynków mieszkalnych, w sprawie podstawienia kontenera, czy też zamówienia osuszacza, jak również uszkodzenia dróg dojazdowych do posesji - 12 372-09-30, 12 372-09-31, 12 639-23-75, 12 639-23-00 (w godzinach 7:30 do 18:00).

W sprawach związanych z wypompowywaniem wody z budynków należy kontaktować się pod numerem 112 z PSP Myślenice lub lokalną OSP.

Dodatkową zbiórkę zorganizowała też fundacja Akuratna, która zapewnia że "100% zebranych środków trafi do najbardziej potrzebujących". Pomóc można dokonując wpłaty na nr konta: 95 1140 2004 0000 3002 7926 0004 z dopiskiem: „Pomoc powodzianom z terenu Gminy Myślenice”.

Powiązane tematy

Komentarze (35)

 • 18 lip 2021

  Wszystkim dotkniętym ta nawalnica zycze sily i wytrwałości... tak samo jak i straży pożarnej... psp i osp... wasza pomoc zawsze wzorowa i oby nadchodzące prognozy nie były az tak dramatyczne w skutkach....

  62 Odpowiedz
 • 18 lip 2021

  Świadomość ludzi powinna polegać na tym, aby nie betonować przynajmniej rynków miast ładowania kostki brukowej nawet tam, gdzie jej nie trzeba, a potem ubezpieczaniu domów. Świadomość ludzi powinna polegać też na tym, aby nie wybierać debili, dla których najważniejsze są cnoty niewieście. może w przyszłości i rycerskie Cóż z tego. Te cnotliwe (wg. panujących )i ich dzieci mogą utonąć w wodzie z powodu braku rozsądnej polityki ochrony klimatu, niepotrzebnej regulacji rzek a w ogóle mniemaniu, że ocieplenia klimatu nie ma.

  73 36 Odpowiedz
 • 18 lip 2021

  W wielu wypadkach trza winić inwestorów i ludzi wydających zezwolenia na budowy a nie Matke Nature I jej cykliczne zmiany klimatu.

  42 2 Odpowiedz
 • Marta 18 lip 2021

  Tragedia ???

  37 Odpowiedz
 • 18 lip 2021

  Wydaje się że jest jednak ta zmiana klimatu, a nie tylko fanaberia pogodowa.
  A gdy tak, to czeka nas przebudowa miast i osiedli mieszkalnych.
  Doliny muszą opustoszeć, albo koryta rzek poszerzone ,pozostawione suchymi w czasie suchym, szerokie i drożne , aby w czasie deszczowym przyjąć maksymalne ilości wody.

  41 20 Odpowiedz

Zobacz więcej