Powiat myślenicki

Pytacie starostę: Rozwijać system przeciwpowodziowy, a może kupić motopompy dla OSP i pogłębiać rzeki?

Pytacie starostę: Rozwijać system przeciwpowodziowy, a może kupić motopompy dla OSP i pogłębiać rzeki?

„Skąd pomysł na tworzenie takiego systemu? Czy nie lepiej doposażyć jednostki OSP w motopompy? W małych miejscowościach i wioskach są tak płytkie rzeki, że może warto je pogłębić? Wtedy nie byłoby problemów z podtopieniami”

– starostę pyta jeden z mieszkańców, a Józef Tomal (FZM) wyjaśnia, dlaczego widzi potrzebę rozwoju systemu

 

Po 59. sesji rady powiatu pisaliśmy o pierwszych urządzeniach pomiarowych zainstalowanych przez starostwo, w ramach budowy Systemem Powiatowego Ostrzegania Hydrologicznego.

Jak na razie, za kwotę 58 tys. zł zakupiono i zainstalowano 5 stanowisk pomiarowych, składających się czujnika natężenia opadów oraz sondy radarowej, mierzącej poziom lustra wody w rzece. Docelowo system ma składać się z 13 punktów pomiarowych rozmieszczonych na „ważnych ciekach wodnych”.

System ma pobierać dane związane z opadami i poziomem wód w rzekach, a następnie wysyłać ostrzegawczy SMS do Punktu Zarządzania Kryzysowego. „Będziemy wiedzieć szybciej, że woda zbiera i reagować, zanim wyleje” – wyjaśniał starosta.

Podczas czerwcowego Q&A, czyli formatu, w którym odpowiada na pytania zadawane przez mieszkańców, jeden z nich nawiązał do budowy systemu.

Co do pogłębiania rzek; to nie zadanie gmin, ani samorządów powiatowych. To zadanie Wód Polskich. Przypominam, że samodzielne pogłębianie rzeki jest niedozwolone i bardzo karalne - Józef Tomal. 

„Skąd pomysł na tworzenie takiego systemu? Czy nie lepiej doposażyć jednostki OSP w motopompy? W małych miejscowościach i wioskach są tak płytkie rzeki, że może warto je pogłębić? Wtedy nie byłoby problemów z podtopieniami” – brzmiał jeden z wpisów.

Starosta Józef Tomal (FZM): Nasze 20-letnie doświadczenie, a także doświadczenia PSP, jednostek OSP, samorządów i mieszkańców wskazują, że są takie rzeki w naszym powiecie, które najczęściej sprawiają nam największe problemy w czasie powodzi i opadów.

Na razie zainstalowaliśmy 5 urządzeń pomiarowych przy OSP Śródmieście w Myślenicach na rzece Bysince; przy urzędzie miasta w Sułkowicach na Harbutówce; na moście w ciągu drogi powiatowej w Czasławiu na rzece Krzyworzeka; na moście w Krzesławicach na Stradomce i na moście obok Domu Ludowego w miejscowości Łęki na rzece Trzemeśnianka.

 

Józef Tomal (FZM) na stanowisku starosty powiatu myślenickiego w kadencji 2018-24 radzi sobie:

  • wybitnie
  • pierwszorzędnie
  • poprawnie
  • przeciętnie
  • nieudolnie
  • fatalnie
  • Zobacz wyniki
  • wybitnie wybitnie 11%
  • pierwszorzędnie pierwszorzędnie 10%
  • poprawnie poprawnie 20%
  • przeciętnie przeciętnie 18%
  • nieudolnie nieudolnie 12%
  • fatalnie fatalnie 29%
  • Głosów: 2343

Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie. 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane tematy

Komentarze (6)

  • 4 lip 2023

    Zdecydowanie pogłębiać rzeki… dawniej raba po pas w lecie to było minimum a dziś ledwo stopy zamoczysz a potem nic dziwnego ze rzeki opuszczają koryta jak są na wysokości dróg i dimow

    16 2 Odpowiedz
  • 4 lip 2023

    Ale zadaniem władz miasta jest dbanie o porządek i interesy mieszkancow I miasta!!. A regularne pogłębianie rzeki jest potrzebne tak jak odsnierzanie i dbanie o czystość i przychylność w rozwoju inicjatyw społecznych!!! RABE TRZEBA POGLEBIC!, A NA ODCINKU UREGULOWAC I ZARABIE DOINWESTOWAC JUZ BEZ STRACHU ZE WODA ZABIERZE!!

    13 3 Odpowiedz
  • 4 lip 2023

    Pozwolić ludziom korzystać z kamienia rabnego jak to miało miejsce za tych "złych" czasów. Ludzie za darmo pogłębią...

    25 2 Odpowiedz
  • Myślenicki 4 lip 2023

    Kolejne pieniądze wydane bez sensu. Co ludziom po tym że zostaną powiadomieni o powodzi jak i tak ich zaleje? Ludzi trzeba chronić przed jej skutkami. Każdy średnio rozgarnięty człowiek wie że jak nadciąga ulewa to może do tego dojść. I nie potrzebne są do tego czujniki. Rzekę trzeba pogłębiać. Uruchomić w końcu śluzę na jazie żeby byle deszcz nie powodował wylania na górną część zarabia. Zlikwidować hałdy naniesionego przez lata kamienia .To są sprawy tak oczywiste, że aż dziw bierze że żadna ''mądra głowa'' we władzach na to nie wpadła. Albo po prostu wystąpić o odszkodowanie do Wód Polskich po powodzi. Może w końcu zaczną coś z tym robić.

    14 5 Odpowiedz
  • 4 lip 2023

    ja po ostatnim podtopieniu dolnej wsi będę do znudzenia powtarzał trzeba przebudować wiadukt koło lecznicy dla zwierząt i niektóre mostki, jako mieszkańca uj mnie to obchodzi czy odpowiada za to UMiG czy wody polskie czy kto tam jeszcze, po prostu trzeba to zrobić

    3 4 Odpowiedz
  • 4 lip 2023

    Lepiej płacić za pogłębianie rzek niż pozwolić ludziom wywozić kamyki

    Ja już nie wiem jak to określić
    Brak słów
    Inteligencja w tym przypadku sięga dna i inteligencji wyborcy PiSu i po

    6 2 Odpowiedz

Zobacz więcej