Zbliża się powódź błyskawiczna? Ten system ma ostrzegać o nadchodzącym zagrożeniu
- 14 czerwca 2023
System ma pobierać dane związane z opadami i poziomem wód w rzekach, a następnie wysyłać ostrzegawczy SMS do Punktu Zarządzania Kryzysowego. „Będziemy wiedzieć szybciej, że woda zbiera i reagować zanim wyleje”
Tworzenie systemu dopiero się zaczęło. Jak na razie, za kwotę 58 tys. zł zakupiono i zainstalowano 5 stanowisk pomiarowych, składających się czujnika natężenia opadów oraz sondy radarowej, mierzącej poziom lustra wody w rzece.
Docelowo system ma składać się z 13 punktów pomiarowych rozmieszczonych na „ważnych ciekach wodnych”. Pierwszy czujnik natężenia opadów zainstalowano na budynku OSP Harbutowice, natomiast przy OSP Myślenice - Śródmieście nad Bysinką, stanęła sonda radarowa.
- Ten system na razie jest w pierwszej fazie budowy. Chcemy go rozszerzyć na wszystkie punkty, które zdiagnozowaliśmy. Będzie oparty o deszczomierze, radary i sondy oraz zostanie wyposażony w oprogramowanie, kamery, w niektórych przypadkach lampy oświetlające oraz system SM, powiadamiający nasz Punkt Zarządzania Kryzysowego. Ma jak najwcześniej wskazywać nam zagrożenia, które mogą doprowadzić do powodzi w naszym terenie – o początkach prac nad Systemem Powiatowego Ostrzegania Hydrologicznego, podczas 59. sesji rady powiatu, mówił starosta Józef Tomal (FZM).
Starosta Józef Tomal (FZM): Ten system na razie jest w pierwszej fazie budowy. Chcemy go rozszerzyć na wszystkie punkty, które zdiagnozowaliśmy. Będzie oparty o deszczomierze, radary i sondy oraz zostanie wyposażony w oprogramowanie, kamery, w niektórych przypadkach lampy oświetlające oraz system SMS powiadamiający nasz Punkt Zarządzania Kryzysowego.
Ma jak najwcześniej wskazywać nam zagrożenia, które mogą doprowadzić do powodzi w naszym terenie. Mamy zdiagnozowane kilka rzek jak Stradomka, Krzyworzeka, które najczęściej wylewają.
W oparciu o współpracę z OSP i zgodzie samorządów, system jest montowany. Informacje zebrane, przetworzone przez aplikację trafią do nas, a następnie my to potem będziemy wysyłać do odpowiednich służb w gminach. Będziemy wiedzieć szybciej, że woda zbiera i reagować zanim wyleje.
Będziemy mieli wiedzę, że np. za godzinę, za dwie, za trzy lub za pół dnia przy takich opadach może dojść do wylania. Wtedy możemy posłać służby w odpowiedni teren, a mieszkańcy danej miejscowości mogą być dużo wcześniej zaalarmowani, będą mogli chronić swój dobytek ruchomy, zanim będzie za późno".
2023. Pracę, którego z radnych powiatowych w kadencji 2018-2024 cenisz najbardziej?
- Tadeusz Bochnia (WDP) Tadeusz Bochnia (WDP) 3%
- Jan Bylica (PiS) Jan Bylica (PiS) 7%
- Piotr Ceranowicz (FZM) Piotr Ceranowicz (FZM) 5%
- Krzysztof Dybeł (PiS) Krzysztof Dybeł (PiS) 4%
- Piotr Dziadkowiec (PiS) Piotr Dziadkowiec (PiS) 3%
- Jan Marek Lenczowski (PiS) Jan Marek Lenczowski (PiS) 1%
- Roman Knapik (PiS) Roman Knapik (PiS) 2%
- Aleksandra Korpal (PiS) Aleksandra Korpal (PiS) 2%
- Rafał Kudas (FZM) Rafał Kudas (FZM) 6%
- Ryszard Leśniak (WDP) Ryszard Leśniak (WDP) 2%
- Jolanta Majka (PiS) Jolanta Majka (PiS) 2%
- Marian Mrozicki (PiS) Marian Mrozicki (PiS) 1%
- Robert Murzyn (PiS) Robert Murzyn (PiS) 2%
- Maciej Ostrowski (WDP) Maciej Ostrowski (WDP) 21%
- Kazimierz Panuś (WDP) Kazimierz Panuś (WDP) 5%
- Jacek Pasiowiec (FZM) Jacek Pasiowiec (FZM) 1%
- Robert Pitala (PiS) Robert Pitala (PiS) 4%
- Andrzej Pułka (WDP) Andrzej Pułka (WDP) 3%
- Anna Rapacz (PiS) Anna Rapacz (PiS) 2%
- Andrzej Słonina (WDP) Andrzej Słonina (WDP) 2%
- Stanisław Suder (PiS) Stanisław Suder (PiS) 3%
- Józef Tomal (FZM) Józef Tomal (FZM) 9%
- Krzysztof Trojan (FZM) Krzysztof Trojan (FZM) 3%
- Edward Zadora (FZM) Edward Zadora (FZM) 3%
- Tadeusz Żaba (FZM) Tadeusz Żaba (FZM) 4%
- Głosów: 1199
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.
Bysince nie zdarzyło się nigdy wyjść z koryta nawet w 97. Raz tylko pod obecnym Carrefourem bo była zapora na niej nie podniesiona do końca za to zarabie osieczany, często są pod wodą
Poglebcie rzeki to zadnych systemow nie bedzie trzeba, na wsiach sa takie plytkie rzeki ze po kostki siegaja, chodzi oto zeby zapobiec powodzi a nie mowic ze bedzie, domu nie przeniose w inne miejsce jak mi powiedza ze idzie duza fala!
Przecież w centrum nie ma z czego zrobić się taka powódź problem jest na zarabiu i przy potokach ...
Strach pomyśleć co działoby się w mieście gdyby przyszła taka woda jak w latach70-tych kiedy uszkodziła most na Zarabiu. Wtedy koryto było systematycznie "pogłębiane" przez ludzi bo można było pobierać kamień. Od kiedy jest zakaz przygarniania kamienia Zarabie jest zalewane byle deszczem...
Ani zarządca tego nie robi ani ludziom nie wolno.
Pewnie z takiego ramienia kupione jak "nasze słoneczko"
"https://wiadomosci.wp.pl/zastepca-obajtka-w-pcimiu-z-posada-w-orlenie-to-dzialacz-pis-byly-posel-i-nauczyciel-wf-6909330034199168a" ; ;