Sułkowice

Pamiętali o rocznicy pacyfikacji miasta; 78 lat temu zginęło 26 mieszkańców Sułkowic i Harbutowic

Pamiętali o rocznicy pacyfikacji miasta; 78 lat temu zginęło 26 mieszkańców Sułkowic i Harbutowic

To data, która krwawo zapisała się na kartach historii miasta. Podczas 78. rocznicy Pacyfikacji Sułkowic samorządowcy i mieszkańcy złożyli kwiaty pod pomnikiem ofiar

Rocznicę tych wydarzeń w mieście obchodzono w sobotę 24 lipca. Podczas akcji skierowanej przeciw mieszkańcom Sułkowic funkcjonariusze gestapo, żandarmerii niemieckiej zamordowali 26 osób z Sułkowic i Harbutowic, a 65 osób wywiezionych do obozu w Płaszowie. Prawdopodobnie miał to być odwet za pomoc partyzantom jakiej udzielała okoliczna ludność.

„Dziś to na nas spoczywa obowiązek, aby podtrzymywać pamięć o pomordowanych i przekazywać ją kolejnym pokoleniom” – podkreślają samorządowcy. Uroczystość rozpoczęła się od mszy w kościele parafialnym w Sułkowicach. Następnie poczty sztandarowe przeszły przed Pomnik Ofiar Pacyfikacji Sułkowic. Tam delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

W swoim przemówieniu zastępca burmistrza Dariusz Melerowicz przypomniał przebieg tych wydarzeń z 1943 roku i podkreślił rolę kultywowania pamięci przez następne pokolenia. Na koniec koncert dała orkiestra dęta z Sułkowic.

Komentarze

Zobacz więcej