Myślenice

Myślenice będą mieć swój hejnał. Codziennie odgrywany z magistratu w samo południe

Myślenice będą mieć swój hejnał. Codziennie odgrywany z magistratu w samo południe

Taką decyzję podczas dzisiejszej sesji podjęli radni. „To muzyczny symbol miasta, który obok herbu i flagi stanowi promocyjną wizytówkę i integruje lokalną społeczność” – czytamy w uzasadnieniu

 

Dwudziestoma głosami "za" i jednym "wstrzymującym się" radni miejscy w Myślenicach przegłosowali uchwałę na mocy której Myślenice będą mieć swój hejnał.

Kompozycja Bogusława Klimsy, która jak czytamy w uzasadnieniu uchwały; „została zakupiona wraz z kurantem za kadencji Władysława Kurowskiego, ówczesnego burmistrza MiG Myślenice. Odgrywana była na myślenickim rynku z głośników ratusza od 2001 r. To muzyczny symbol miasta, który obok herbu i flagi stanowi promocyjną wizytówkę i integruje lokalną społeczność. Hejnał będzie prezentowany podczas uroczystości i wydarzeń”.

Hejnał będzie można usłyszeć codziennie z nagrania dobiegającego z budynku ratusza miejskiego w Rynku o godz. 12.

Pod głosowanie radnych trafiła nie tylko decyzja o przywróceniu hejnału, ale również ustalenie zasad jego użytkowania. Wśród nich można znaleźć m.in. zapisy mówiące o tym, że "hejnał obok flagi i herbu jest jednym z symboli samorządowych Miasta Myślenice", a używać go mogą rada miejska w Myślenicach, burmistrz, jednostki organizacyjne miasta i gminy do celów związanych z realizacją zadań statutowych, inne podmioty pod warunkiem uzyskania zgody burmistrza po wcześniejszym zgłoszeniu odpowiedniego wniosku.

W ramach zakończenia rewitalizacji Rynku wraz z otoczeniem starówki, zakupiono nowoczesne nagłośnienie kuranta. Trębacze Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta i Gminy Myślenice w składzie Sebastian Stopka, Piotr Fornalik, Jarosław Górni, Mateusz Kiernoziak i Artur Góralik nagrali hejnał, który został przekazany do UMiG.

Najwcześniej hejnał będzie można go usłyszeć we wrześniu, bowiem jeśli radni podejmą uchwałę to wejdzie ona w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w dzienniku urzędowym woj. małopolskiego.

Powiązane tematy

Komentarze (26)

 • 30 sie 2021

  Nie ma innych zadań do wykonania, tylko podejmowanie uchwały w sprawie hejnału. Weźcie ruszcie tyłki urzędnicy i wyjdźcie w teren, zobaczyć co i gdzie pasowało by zrobić. Do zrobienia jest bardzo dużo.

  68 9 Odpowiedz
 • 30 sie 2021

  Nie mogę się doczekać równoczesnego zagrania hejnału, melodii z kościoła i dzwonów na Anioł Pański. No sam Penderecki by się tego nie powstydził.
  Będziemy mieć nowiutki rynek rozbrzmiewający mieszaniną hejnałów ale za to kompletnie wymarły. Zauważył ktoś, że coraz więcej lokali handlowych w rynku jest zamknięta i czeka na nowych najemców? Gdyby nie ta fontanna to pies z kulawą nogą by tam nie chodził. Aż strach pomyśleć co to będzie, jak przyjdzie zimna jesień czy zima.

  44 1 Odpowiedz
 • mirek@ 30 sie 2021

  czy to bedzie hejnał dla wszystkich czy dla urzednikow i ich instytucji? jak sobie go nagram komórka i wrzuce do sieci to dostane pozew jak ten pan o ktorym pisaly media w przypadku herbu?

  47 9 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  30 sie 2021

  Winszować panowie radni, serio to ważny temat czy coś będzie brzęczeć ludziom na rynku w południe czy nie. Tak, jakby już z kościoła mało brzęczało.

  Ten pomysł to dość znamienna pamiątka po rządach pana Kurowskiego. Nie kojarzę nic innego, co by po nich zostało :/

  Ciekawe czy ci, co im pisk bawiących się dzieci na rynku przeszkadzał, tym razem też się uruchomią (?)

  38 6 Odpowiedz
 • 30 sie 2021

  Irytuje mnie hejnał kościelny to jeszcze dodadzą nowy. Psia mać.

  36 15 Odpowiedz

Zobacz więcej

Myślenice. Teatr Ognia na płycie Rynku
Myślenice 5

Myślenice. Teatr Ognia na płycie Rynku

Teatr Ognia Tesserakt z Bielska-Białej po raz trzeci pojawił się w Myślenicach. Artyści zaprezentowali bogaty taniec iskier, pirotechnikę i masę efektów   T...