Polityka

Nie będą ściągać samorządowców, którzy przekazali dane wyborców podczas tzw. „wyborów kopertowych” w 2020 r. Sejm uchwalił ustawę abolicyjną

Nie będą ściągać samorządowców, którzy przekazali dane wyborców podczas tzw. „wyborów kopertowych” w 2020 r. Sejm uchwalił ustawę abolicyjną
Fot. sejm.gov.pl

Sejm uchwalił 1 grudnia ustawę o zaniechaniu ścigania za przekazanie przez niektóre samorządy danych wyborców w związku z korespondencyjnymi wyborami prezydenckimi zarządzonymi na 10 maja 2020 r. Wcześniej Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu w całości.

 

Za uchwaleniem ustawy głosowało 223 posłów: posłowie PiS, a także 2 posłów koła Kukiz'15 oraz Agnieszka Ścigaj z Polskich Spraw. Przeciw było 218 posłów z Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Koalicji Polskiej-PSL, Konfederacji, Polski 2050, Porozumienia oraz PPS, a także posłowie niezrzeszeni. Wstrzymał się poseł Andrzej Sośnierz z koła Polskie Sprawy; 18 posłów nie głosowało.

Wcześniej Sejm nie zgodził się na wniosek o odrzucenie projektu; za odrzuceniem głosowało 219 posłów, przeciw - 225.

Uchwalona w czwartek wieczorem ustawa przewiduje niewszczynanie postępowań i umorzenie niezakończonych prawomocnym wyrokiem postępowań karnych o przekroczenie uprawnień przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast za przekazanie poczcie spisu wyborców podczas wyborów prezydenckich w trakcie lockdownu w 2020 r. Ustawa zakłada, że nie wszczyna się postępowania, a wszczęte umarza "o czyn popełniony w czasie obowiązywania stanu epidemii" polegający na przekazaniu operatorowi pocztowemu spisu wyborców w związku z zarządzonymi wyborami na urząd prezydenta.

Kolejny artykuł mówi, że orzeczone prawomocnie środki karne, środki kompensacyjne oraz środki związane z poddaniem sprawcy próbie, niewykonane w całości lub w części, nie podlegają wykonaniu. Nie podlegają również wykonaniu orzeczone prawomocnie nieuiszczone w całości lub w części koszty postępowania.

"Skazania za te czyny ulegają zatarciu z mocy prawa, a wpis o skazaniu i warunkowym umorzeniu postępowania o te czyny usuwa się z Krajowego Rejestru Karnego" - głosi ustawa. Koszty i opłaty związane z wykonaniem ustawy ponosi Skarb Państwa.

Jak podaje PAP: Na wstępie ustawy podkreślono, że podstawowym obowiązkiem organów władzy publicznej w państwie demokratycznym jest zachowanie ciągłości działalności państwa, a konstytucja zobowiązuje organy władzy publicznej do przeprowadzenia wyborów w konstytucyjnie zakreślonym terminie. Zwrócono też uwagę, że organy władzy ustawodawczej, wykonawczej oraz organy jednostek samorządu terytorialnego znalazły się w 2020 r. w nieznanej wcześniej sytuacji zagrożenia życia i zdrowia obywateli, przy czym ich konstytucyjnym obowiązkiem jest troska o życie i zdrowie obywateli.

Wobec samorządowców, którzy przekazali wtedy spisy wyborców Poczcie Polskiej, składano zawiadomienia do prokuratury, w których wskazywano na możliwe przekroczenie uprawnień przez organy wykonawcze gmin. W marcu br. Sieć Obywatelska Watchdog Polska poinformowała, że zapadł pierwszy wyrok w jednej z rozpoczętych w ten sposób spraw - Sąd Rejonowy w Wągrowcu uznał, że wójt gminy Wapno przekroczył uprawnienia i działał bez podstawy prawnej, przekazując dane wyborców.

Z kolei 30 listopada Sąd Rejonowy w Myślenicach umorzył postępowania wobec wójtów Tokarni i Lubnia dotyczące przekazania w 2020 r. danych wyborców Poczcie Polskiej, podczas przygotowania tzw. „wyborów kopertowych”.

Teraz ustawa trafi do dalszych prac w Senacie.

Władysław Kurowski (PiS) na stanowisku posła na Sejm w kadencji 2019-23 radzi sobie:

 • wybitnie
 • pierwszorzędnie
 • poprawnie
 • przeciętnie
 • nieudolnie
 • fatalnie
 • Zobacz wyniki
 • wybitnie wybitnie 9%
 • pierwszorzędnie pierwszorzędnie 5%
 • poprawnie poprawnie 5%
 • przeciętnie przeciętnie 10%
 • nieudolnie nieudolnie 13%
 • fatalnie fatalnie 59%
 • Głosów: 636

Powiązane tematy

Komentarze (2)

 • 4 gru 2022

  Brawo, brawo, brawo! Od razu czuje się bezpieczniej... gdy budzę się rano i nie wiem co w sejmie uchwalono przez noc...

  9 1 Odpowiedz
 • 6 gru 2022

  Chłopie to ty nie wiesz co za covida uchwalili jak pokazywali swoje pomysły ileś dziesiat stron a wieczorem głosowanie nad tym

  I ile jeszcze uchwalili i uchwała

  Jak byś był mądry i reszta Polaczków też to byście widzieli
  Konfederacja dzielnie walczyła o nasz wolność w covidzie no ale lepiej się truć w masce i zamykać się i mieć gdzieś gospodarkę i teraz mamy efekty plus na nas wymierzone a docelowe w Rosję sankcje w postaci paliwa i węgla

  Także możemy teraz wyjść i podziękować sobie za zrujnowanie gospodarki

  6 Odpowiedz

Zobacz więcej

Wybory do PE. Znamy nazwiska europarlamentarzystów
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 7

Wybory do PE. Znamy nazwiska europarlamentarzystów

Spośród kandydatów, którzy walczyli o głosy w okręgu wyborczym nr 10, do którego należy powiat myślenicki, mandat europosła otrzymało 7 z nich. PiS ma 3 europ...