Polityka

Sąd Rejonowy w Myślenicach umorzył postępowania wobec wójtów Tokarni i Lubnia dotyczące tzw. „wyborów kopertowych” z 2020 roku

Sąd Rejonowy w Myślenicach umorzył postępowania wobec wójtów Tokarni i Lubnia dotyczące tzw. „wyborów kopertowych” z 2020 roku
Fot. Piotr Jagniewski

Sąd Rejonowy w Myślenicach umorzył postępowania wobec wójtów Tokarni i Lubnia dotyczące przekazania w 2020 r. danych wyborców Poczcie Polskiej, podczas przygotowania tzw. „wyborów kopertowych”

 

Wybory prezydenckie miały się odbyć 10 maja 2020 roku, w czasie gdy trwała epidemia COVID-19. Rządzący zaplanowali, że w tej sytuacji wybory zostaną przeprowadzone wyłącznie drogą korespondencyjną.

Za organizację głosowania - zgodnie z ustawą z 6 kwietnia tamtego roku o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów na prezydenta zarządzonych w 2020 r. - odpowiadał minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Ostatecznie jednak ustawa ta weszła w życie dopiero 9 maja, a wybory zostały przesunięte. Wcześniej wydrukowane zostały m.in. pakiety wyborcze; ich dostarczeniem miała się zająć Poczta Polska, posługująca się spisami wyborców pozyskanymi od władz lokalnych. Głowę państwa wybraliśmy ostatecznie w normalnym trybie, w lipcu 2020 r.

Wobec samorządowców, którzy przekazali wtedy spisy wyborców Poczcie Polskiej, składane były zawiadomienia do prokuratur, w których wskazywano na możliwe przekroczenie uprawnień przez organy wykonawcze gmin. W marcu 2022 roku Sieć Obywatelska Watchdog Polska podała, że zapadł pierwszy wyrok w jednej z rozpoczętych w ten sposób spraw - Sąd Rejonowy w Wągrowcu uznał, że wójt gminy Wapno przekroczył uprawnienia i działał bez podstawy prawnej, przekazując dane wyborców. 

 

Sprawa wójtów Tokarni i Lubnia 

W Myślenickim Sądzie Rejonowym, w środę 30 listopada odbyły się dwa posiedzenia w sprawie przeciwko wójtom Tokarni i Lubnia. Stowarzyszenie Watchdog Polska działając jako subsydiarny oskarżyciel posiłkowy, oskarżył wójtów o to, że w 2020 r. przekroczyli uprawnienia przekazując dane mieszkańców gmin, nie mając do tego stosownego uprawnienia. Dane zawierały m.in. pesel, kod pocztowy, miejscowość, dzielnicę, ulicę, numer domu lub mieszkania, imię nazwisko, województwo, gminę, identyfikator miejscowości i gminy.

Prokuratura w Myślenicach nie podjęła się wszczęcia śledztwa w sprawie, nie dopatrując się znamion czynu zabronionego. Żaden z wójtów nie stawił się w sądzie, usprawiedliwiając się obowiązkami służbowymi.

Sąd nie znalazł podstaw do przyjęcia, że stowarzyszenie Watchdog Polska ma status pokrzywdzonego, na etapie postępowania przygotowawczego było zawiadamiającym, a uprawnienie do subsydiarnego aktu oskarżenia przysługuje wyłącznie pokrzywdzonemu - nie zawiadamiającemu. W ocenie sądu zabrakło podstaw, aby stwierdzić, że pokrzywdzonym mógł być ktoś inny, niż osoba fizyczna, której dane zostały przetworzone. „W niniejszej sprawie stowarzyszenie nie jest pokrzywdzone, a w konsekwencji postępowanie należy umorzyć” – argumentował sąd.

W przypadku sprawy wójta gminy Lubień, sąd postanowił umorzyć postępowanie i zwolnić oskarżyciela posiłkowego Watchdog Polska z opłat sądowych.

Z kolei w sprawie wójta gminy Tokarnia, sąd postanowił umorzyć postępowanie, zwolnić Watchdog Polska z opłat sądowych, jednak biorąc pod uwagę, że obrońca oskarżonego złożył wniosek o zasądzenie kosztów - zasądzić na rzecz stowarzyszenia kwotę 840 zł w związku z ustanowieniem obrońcy z wyboru.

Oba postanowienia sądu są nieprawomocne, co oznacza, że każda ze stron może się od niego odwołać w terminie 7 dni.

 

470 zawiadomień

 Jak podaje Sieć Obywatelska Watchdog Polska: „Od maja 2020 r. złożyliśmy do prokuratur 470 zawiadomień o popełnieniu przestępstwa przez wójtów/burmistrzów/prezydentów, którzy przekazali dane wyborców Poczcie Polskiej”.

Organizacja stworzyła mapę, na której zaznacza, które gminy odmówiły przekazania spisów wyborców (kolor zielony), które odpowiedziały Poczcie Polskiej pozytywnie (kolor czerwony), a które udzieliły nieprecyzyjnej odpowiedzi (kolor żółty). Na mapie znajdują się również gminy, na temat działań których złożono zawiadomienie do prokuratury (kolor czarny).

Z terenu powiatu myślenickiego złożyli zawiadomienie dotyczące wójtów i burmistrzów gmin Myślenice, Tokarnia, Lubień, Pcim, Wiśniowa, Raciechowice, Dobczyce, Siepraw. 

Jak informuje Marzena Błaszczyk z Watchdog Polska, stan spraw w gminach powiatu myślenickiego wygląda następująco: Myślenice - „23.06.2020 r. złożyliśmy zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez gminę ws. przekazania danych wyborców Poczcie Polskiej (bez podstawy prawnej ) 17.08.2020 r. otrzymaliśmy odmowę wszczęcia śledztwa, od której nie złożyliśmy zażalenia (przez okres urlopowy). Sprawa zakończona"; Dobczyce„zawiadomienie 9 września 2022”; Pcim - „sąd nie uwzględnił naszego zażalenia na postanowienie prokuratury o umorzeniu”; Raciechowice - "zawiadomienie 5.8.2022"; Siepraw - "zawiadomienie 5.8.2022"; Sułkowice - „zawiadomienie 29.05.2022, odmowa wszczęcia”; Wiśniowa - "zawiadomienie 5.8.2022".

 

Projekt o zaniechaniu ścigania

Jak podaje PAP; w środę 30 listopada PiS złożyło w Sejmie nowy (drugi) projekt ustawy o zaniechaniu ścigania za niektóre czyny związane z organizacją wyborów prezydenckich zarządzonych na 10 maja 2020 r. Chodzi o przekazanie przez władze samorządowe danych wyborców Poczcie Polskiej.

Dwa tygodnie temu do Sejmu wpłynął pierwszy projekt ustawy abolicyjnej na mocy której PiS chce, aby zapisać w nim zasadę, że: wójt, burmistrz lub prezydent miasta, który w czasie stanu epidemii przekazał Poczcie Polskiej spis wyborców, w związku z wyborami prezydenckimi w 2020 r., nie popełnił przestępstwa. Natomiast trwające postępowania w takich sprawach mają być umorzone, a zapadłe wyroki zatarte.

Powiązane tematy

Komentarze (6)

 • 1 gru 2022

  Ci zakodowani donosiciele nie wiedzą, że poczta i tak od zawsze miała i ma dane wszystkich? Kto finansuje działalność takich organizacji?

  8 28 Odpowiedz
 • 2 gru 2022

  Prędzej czy później odpowiedzą za to. Oby jak najszybciej.

  30 5 Odpowiedz
  • 2 gru 2022

   Sejm przyjął ustawę o zaniechaniu ścigania za niektóre czyny związane z organizacją wyborów na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych na dzień 10 maja 2020 r.
   Przepisy przygotowane przez posłów PiS zakładają, że z powodu przekazania w czasie stanu epidemii Poczcie Polskiej spisu wyborców w związku z zarządzonymi wyborami nie będą wszczynane postępowania. Jednocześnie projekt zakłada, że te, które są już prowadzone, zostaną umorzone.

   "Sejm uchwalił ustawę o zaniechaniu ścigania za niektóre czyny związane z organizacją wyborów na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych na dzień 10 maja 2020 r." - poinformowały polskie władze w czwartek wieczorem w mediach społecznościowych.

   Za ustawą zagłosowało 223 posłów (220 z PiS, dwóch z Kukiz'15 i Agnieszka Ścigaj z Polskich Spraw), przeciw było łącznie 218 posłów KO, Lewicy, Koalicji Polskiej - PSL, Konfederacji, Polski 2050, Porozumienia i Polskiej Partii Socjalistycznej, w tym trzech posłów niezrzeszonych. Od głosu wstrzymał się tylko Andrzej Sośnierz z PS. Udziału w głosowaniu nie wzięło natomiast 18 osób.

   Wcześniej Sejm nie zgodził się na wniosek o odrzucenie projektu; za odrzuceniem głosowało 219 posłów, przeciw - 225.

   8 1 Odpowiedz

Zobacz więcej