Lifestyle

Jak przechowywać opony poza sezonem?

Jak przechowywać opony poza sezonem?

Przechowywanie opon to często nie poruszana, za to bardzo ważna kwestia dla jak najdłuższego utrzymania ich w dobrej kondycji. Jeżeli chcemy długo i bezawaryjnie korzystać z posiadanego kompletu opon, powinniśmy stosować się do kilku podstawowych zasad w tym zakresie.

Jak przechowywać opony? 

Opony są wykonane z mieszanki gumowej, która reaguje na zmiany temperatur oraz inne warunki atmosferyczne. Opony letnie i zimowe wykonuje się z innego typu mieszanki – ta letnia źle znosi niskie temperatury, a zimowa wysokie. Rozważania nad tym, jak prawidłowo przechowywać opony powinniśmy zacząć zatem od warunków lokalowych. Chodzi przede wszystkim o to, by wygospodarować suche, zacienione miejsce, niepodatne na skrajne wahania temperatur. W wielu przypadkach wystarczające okazuje się przechowywanie opon w garażu, zwłaszcza gdy jest on odpowiednio ocieplony, odporny na mróz zimą i tzw. efekt sauny w gorące, letnie dni.

Warto wcześniej wygospodarować odpowiednią ilość przestrzeni – opony zimowe 19″ zajmą o wiele więcej miejsca niż dedykowane do małego kompaktowego samochodu „czternastki” – to również musimy wziąć pod uwagę, szukając odpowiedniego miejsca na nasz komplet ogumienia. Często zdarza się, że ze względu na brak miejsca w ciasnym garażu lub piwnicy, opony trafiają na balkon, pod wiatę lub w inne miejsce narażone na bezpośredni wpływ warunków atmosferycznych. W takiej sytuacji lepiej zrezygnować z samodzielnego przechowywania opon i poszukać dla nich „hotelu”. Tego typu usługę świadczy bardzo wiele warsztatów wulkanizacyjnych.

Przechowywanie opon bez felg – jak to robić?

Załóżmy, że posiadamy odpowiednie warunki lokalowe i nie chcemy płacić nikomu za przechowywanie naszych opon. Kolejna kwestia, którą musimy wziąć pod uwagę to, czy nasze opony zostały zdemontowane z felg, czy też będą przechowywane wraz z nimi. Przechowywanie kół w całości podlega trochę innym zasadom. Zacznijmy jednak od sytuacji, w której posiadamy same opony.

W jakiej pozycji przechowywać opony? Te bez felg zdecydowanie lepiej ustawić pionowo, układanie ich piętrowo, jedna na drugiej może skończyć się deformacjami. Wbrew pozorom, zdemontowana opona, pozbawiona powietrza jest dość delikatna, podatna na odkształcenia nawet pod wpływem ciężaru. Właśnie dlatego do przechowywania ogumienia polecane są specjalne regały czy półki do zawieszenia na ścianie. Dzięki nim po pierwsze unikniemy kontaktu opony z podłogą pomieszczenia, po drugie zmniejszymy liczbę punktów stykowych opony i otoczenia. O ustawionych pionowo na regale oponach nie możemy zapomnieć na cały sezon zimowy bądź letni. Co kilkadziesiąt dni należy obrócić je, aby zapobiec odkształceniom w ich dolnej części.

Jak przechowywać opony z felgami?

Sezonowe przechowywanie opon na felgach jest łatwiejsze. Przy zachowaniu odpowiedniego ciśnienia powietrza, opona nie jest mocno narażona na odkształcenia. Kompletne koła można ułożyć piętrowo – jedno na drugim. Tu jednak warto pamiętać o zapewnieniu odpowiedniego podłoża – nie umieszczajmy opon na chłodnej posadzce garażu – podłóżmy pod spód materiał izolacyjny (np. styropian). Dobrym rozwiązaniem są także stojaki umożliwiające przechowywanie kół jedno na drugim, ale w taki sposób, by nie dotykały one podłoża ani siebie nawzajem.

Kompletne koła możemy także zawiesić na hakach naściennych lub sufitowych, dzięki czemu zaoszczędzimy sporo miejsca. Haki zaczepiamy oczywiście za felgę, uważając na jej powierzchnię.

Czy opony z felgami można przechowywać tak samo, jak opony bez felg? Nie jest to zalecane. Pionowe ustawienie pełnych kół wywołuje naprężenia materiału, których lepiej uniknąć dla zachowania jak najdłuższej trwałości ogumienia. Jeżeli posiadamy regał lub półkę na opony, kompletne koła możemy ułożyć na niej piętrowo, np. tworząc dwa stosy obok siebie po dwie opony.

Jak przygotować opony do przechowania?

Wielu kierowców zastanawia się, czy przed odłożeniem opon na półkę warto uprzednio zabezpieczyć je środkiem konserwującym, np. czernidłem. Producenci opon twierdzą, że tego typu zabiegi nie są konieczne. Powinniśmy jednak zadbać o to, by przechowywane opony były czyste. Jeżeli po demontażu z pojazdu mają na sobie resztki błota czy innego brudu, warto umyć je wodą pod ciśnieniem i wysuszyć. Czyste i suche opony najlepiej umieścić w szczelnym worku foliowym, co zabezpieczy je jeszcze lepiej przed wpływem czynników atmosferycznych oraz ograniczy naturalny proces odparowywania olejów z mieszanki gumowej. W przypadku składowania kół na stojaku piętrowym warto zastosować dedykowany pokrowiec lub owinąć całą konstrukcję folią.

Zobacz więcej