Miasto

Czy 1 sierpnia będzie strajk prywatnych przewoźników?

Czy 1 sierpnia będzie strajk prywatnych przewoźników?

- Wspólnie uzgodniliśmy, że w poniedziałek wyjedziemy w trasę - powiedział nam w piątek wieczór jeden z prywatnych przewoźników. - Starosta udzielił pozwolenia na okres 2 miesięcy na zlokalizowanie przystanku początkowego i końcowego na działce Kongregacji Kupieckiej, pomimo negatywnej opinii burmistrza - czytamy w komunikacie z UMiG w Myślenicach

Tabliczki przystankowe na działce Kongregacji Kupieckiej (sobota, 30 lipca). Czy po niedzieli stąd będą odjeżdżały busy? Fot. Izabela Janczak

-To, czy dojdzie do strajku będzie zależało od tego, czy przed placem na ul. Słowackiego zastaniemy np. znak zakazujący nam tam wjazdu. Jeśli tak będzie, wówczas rozpoczniemy strajk - wyjaśniał w piątek przedstawiciel przewoźników.

Parking stał się dworcem bus

W piątek, 29 lipca, na stronie Urzędu Miasta i Gminy Myślenice pojawił się komunikat, w którym czytamy, "iż z dniem 1 sierpnia 2011 r., "plac bus" przy ul. Słowackiego w Myślenicach, będzie pełnił funkcję parkingu dla samochodów osobowych.

 Burmistrz Maciej Ostrowski był też gościem Tematów Dnia w TVP Kraków. Pytany o sytuację transportową w gminie powiedział, że już wcześniejsza rada podjęła decyzję o tym, że w mieście będzie jeden dworzec.

- Teren przy ul. Słowackiego nigdy nie był dworcem. Powstał jako parking i na przełomie XX i XXI wieku, stał się dworcem bus. (...) My tak naprawdę jako gmina powinniśmy dbać o to, aby mieszkańcy byli dobrze obsługiwani o dbamy o to, albowiem stworzyliśmy warunki, aby powstał dobry dworzec. Nie chcą z niego korzystać prywatni przewoźnicy. Jak sami stwierdzili nie chodzi o pieniądze (opłatę za wjazd na dworzec - przyp. red.). Chodzi o koordynację. Jeśli dziennie, według wydanych koncesji miało być 600 wyjazdów, a odbywało się ok. 900, więc nie wszyscy przewoźnicy trzymali się koncesji. Są zdeterminowani (prywatni przewoźnicy - przyp. red.), ale ja zawsze mówię, że nie ma co ulegać presjom i naciskom, jeśli jest bezprawie. Jeśli ktoś jeździ poza licencją, to jeździ bezprawnie. My działamy w ramach istniejącego prawa i chcemy, aby był porządek - mówił w Tematach Dnia burmistrz Maciej Ostrowski.

Przejazd, a nie przejście

Jak się okazuje, ze względu na to, że właściciele busów planują przejazd na określonej trasie a nie przemarsz, nie obowiązują ich rygory ustawy o zgromadzeniach.

- Planowany przejazd autobusów ulicami: Słoneczna, Kazimierza Wielkiego, Żeromskiego, Słowackiego, Kościuszki, Słowackiego, Słoneczna - z uwagi na charakter nie podlega rygorom ustawy o zgromadzeniach, bowiem art. 7 ust.2 pkt 3 ustawy reguluje trasę przejścia a nie przejazdu. W związku z powyższym planowany przejazd autobusów winien odbyć się zgodnie z przepisami Prawa o ruchu drogowym. Głównym organizatorem zgromadzenia jest osoba z Krakowa - czytamy w komunikacie otrzymanym w ubiegły piątek od burmistrza Myślenic.

W informacji otrzymanej z UMiG w Myślenicach dowiadujemy się też, że starosta udzielił pozwolenia na okres 2 miesięcy na zlokalizowanie przystanku początkowego i końcowego na działce Kongregacji Kupieckiej, pomimo negatywnej opinii burmistrza.

- Z ostatnich rozmów przeprowadzonych ze starostą wynika, że zależy mu na lokalnej komunikacji i jest nam przychylny, jeśli chodzi o umiejscowienie przystanków na działce należącej do Kongregacji Kupieckiej - wyjaśnia prywatny przewoźnik, prowadzący firmę od kilkunastu lat.

Gmina - PKS - przewoźnicy

W ubiegłym tygodniu właściciele busów obsługujących lokalne trasy zapowiedzieli strajk na 1 sierpnia, jeśli nie dojdzie do porozumienia na linii gmina - PKS - przewoźnicy. Wiąże się on z tym, że do końca lipca mogli korzystać z placu przy ul. Słowackiego. Burmistrz tę dzierżawę im wypowiedział, a przewoźnicy nie zgodzili się na warunki stawiane przez PKS, dotyczące korzystania z dworca przy ul. Słonecznej.

- Decyzję burmistrza o wypowiedzeniu nam dzierżawy zaskarżyliśmy do Samorządowego Kolegium Odwoławczego - dodaje nasz rozmówca.

 

 

Powiązane tematy

ALARMUJECIE: Wzrastają ceny za przejazd busem
Miasto 88

ALARMUJECIE: Wzrastają ceny za przejazd busem

Po nowym roku prywatni przewoźnicy podnieśli ceny za przejazd na większości linii - alarmujecie w jednym z tematów na forum. To kolejna podwyżka w przeciągu ostatnich miesięcy

Komentarze (37)

 • Brak zdjęcia
  31 lip 2011

  BURMISTRZU MYŚLENIC!!!
  PROSZĘ WZIĄĆ PRZYKŁAD Z PANA BURMISTRZA DOBCZYC
  I ZACZĄĆ TWORZYĆ MIEJSCA PRACY DLA LUDZI A NIE JE LIKWIDOWAĆ!!!

  29 4 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  31 lip 2011

  przynajmniej starosta to "chłop z jajami"

  właśnie takich decyzji uwzględniających dobro mieszkańców trzeba nam więcej!!!

  23 5 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  31 lip 2011

  Nie mamy na razie żadnych odstąpień od zezwoleń i ty samym nie możemy jezdzić jeszcze z działki kupców nie da sie załatwic tego błyskawicznie trzeba mieć odpowiednie dokumenty ale jest dobra wola strostwa , trzeba też żeby nie było awantury z pasazerami odpowiednio wczesnie powiadomić o przenosinach . Niech sie gmina nie wypowiada za starostwo a lepiej powie co zrobi z przewożnikami którym wydaje zezwolenia . Jutro zaczynamy jak zawsze a co bedzie dalej zależy głownie od burmistrza.

  20 4 Odpowiedz
 • 31 lip 2011

  Początek końca polityki "jakby komunikacyjnej". Jakby mieszkańcy gminy mieli takie podejście do polityki jaka prowadzi UMiG to z pewnością burmistrza nie stać by było na takie posunięcia. Koniec autokracji początek demokracji.

  20 9 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  31 lip 2011

  [quote=gość: Przewoźnicy] My także chcielibyśmy konkretnej odpowiedzi od burmistrza.
  Jutro Busiarze wyjadą na linie regularne jak zwykle, odjeżdżać będą z przystanku przy ul. Słowackiego. Jeżeli burmistrz wstawi znak zakazu w tym momencie zaczyna się PROTEST. Tak jak Wy, Pasażerowie NIE CHCEMY STRAJKU, ale nie mamy innego wyjścia. W ramach wyjaśnienia: narazie nie otrzymaliśmy żadnego odstępstwa, ale jest dobra wola Starostwa i musi to być jasne, czytelne i na piśmie. Musimy także mieć czas, aby poinformować Pasażerów. [/quote]
  tak trzymac panowie busiarz jak trzeba to strajkowac walczyc o swoje a pan Ostrowski to zaden gospodarz bo na zarabiu nie umiał błotka upilnować możę miał inny plan zagospodarownia?

  14 5 Odpowiedz

Zobacz więcej