Koronawirus

Minister zdrowia: Sytuacja epidemiczna staje się z dnia na dzień poważniejsza

Minister zdrowia: Sytuacja epidemiczna staje się z dnia na dzień poważniejsza
Fot. Ministerstwo Zdrowia

„Sytuacja epidemiczna staje się z dnia na dzień poważniejsza. Spodziewaliśmy się, że 5 tys. zakażeń dziennie osiągniemy pod koniec tego tygodnia. Naszą reakcją jest stosowne zwiększanie infrastruktury łóżkowej” – mówi minister zdrowia Adam Niedzielski

Co drugi z Was nie obawia się czwartej fali koronawirusa i mniej niż co drugi mieszkaniec powiatu myślenickiego postanowił się zaszczepić. 

 

Adam Niedzielski przyznał, że prognozy zakładane przez Ministerstwo Zdrowia nie potwierdziły się, a pod koniec października mamy w skali kraju zakażeń koronawirusem niż szacowano kilka tygodni temu.

- Sytuacja epidemiczna staje się z dnia na dzień poważniejsza. Spodziewaliśmy się, że 5 tys. zakażeń dziennie osiągniemy pod koniec tego tygodnia. Naszą reakcją jest stosowne zwiększanie infrastruktury łóżkowej – mówił minister.

Zapewniał, że ministerstwo na bieżąco reaguje na zapotrzebowanie dotyczące infrastruktury - łóżek szpitalnych i respiratorów. - Podczas spotkania z wojewodami ustaliliśmy, że będziemy pilnować odpowiedniego buforu łóżek, tj. 70-80 proc., aby "nie wyjmować łóżek z systemu" – wyjaśniał.

Obecnie w kraju jest 16 szpitali tymczasowych. W gotowości do udzielenia świadczeń w przypadku zwiększenia liczby zakażeń czeka 7 szpitali pasywnych. W najbliższym czasie uruchomione zostaną szpitale w Ostrołęce, Poznaniu i na Okęciu.

Minister zapowiadał, że 2 listopada uruchomiony zostanie system skierowań na przyjęcie trzeciej dawki szczepionki przeciw Covid19 dla osób od 18 roku życia. Skierowania będą wystawiane wszystkim zaszczepionym, sześć miesięcy po ostatniej dawce.

Ponadto Niedzielski wykluczył wprowadzenie kolejnego lockdownu i całkowity powrót do nauki zdalnej. Podkreślił, że dla rządu priorytetem jest "utrzymanie ciągłości nauki stacjonarnej". Poinformował, że dalsze decyzje dotyczące obostrzeń epidemicznych zapadną na początku listopada.

- Przygotowaliśmy już kolejną wersję rozporządzenia epidemicznego, gdzie domyślnie przedłużamy te obostrzenia, które są w tej chwili. Co oczywiście nie przesądza, że przy pogorszeniu sytuacji pandemicznej nie będą podejmowane jakieś kroki - zapowiedział szef MZ.

 

Rośnie liczba przypadków 

Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 6 265 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Najwięcej odnotowano w województwach lubelskim (1290), mazowieckim (1130) i podlaskim (572).

Małopolskie znajduje się w środku spisu i odnotowano w nim 290 przypadków. Z powodu koronawirusa w ciągu ostatniej doby zmarło 30 osób, natomiast z powodu współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami kolejne 63 osoby.

 

Zaszczepiony co drugi z nas

W Polsce liczba osób w pełni zaszczepionych wynosi 19,8 mln. Z kolei w Małopolsce najwyższy procent w pełni zaszczepionych mieszkańców odnotowano w Krakowie (64,8%), w Zielonkach (60,8%) i Michałowicach (60,3%).

Czy obawiasz się czwartej fali koronawirusa w Polsce?

 • TAK TAK 39%
 • NIE NIE 52%
 • NIE MAM ZDANIA NIE MAM ZDANIA 9%
 • Głosów: 538

W powiecie myślenickim zaszczepionych jest 44,2% mieszkańców. Najlepszy wynik osiągnęła gmina Sułkowice, gdzie zaszczepił się niespełna co drugi mieszkaniec. Tak wyglądają wyniki dla poszczególnych gmin:

Liczba zaszczepionych w gminach powiatu myślenickiego:

Sułkowice: 49,7% (7 497 osób)

Myślenice: 48,4% (21 561 os.)

Siepraw: 47,0% (4 264 os.)

Dobczyce: 45,3% (6 958 os.)

Tokarnia: 44,1% (3 910 os.)

Pcim: 43,4% (4 838 os.)

Wiśniowa: 41,0% (3 048os.)

Raciechowice: 40,1% (2 597 os.)

Lubień: 38,9% (3 926 os.)

 

Dobowy przyrost potwierdzonych przypadków Covid-19 w powiecie myślenickim:

Powiązane tematy

Komentarze (18)

 • 26 paź

  Tak, bo pewna część tego narodu jest jak barany, lubi dostawać prezenty nawet gdy pińcset kosztuje ich tysiąc. Patriotyzm tej części społeczeństwa i mentalność są na poziomie pisiorów, tego nikt już nie zmieni. Pycha, głupota, chciwość - trzy 'cnoty' główne którymi cechuje się każdy bez wyjątku pisior - ten kupiony za pińćset i ten kupiony milion. Rydzyk rozgrzesza i błogosławi. Amen.

  28 12 Odpowiedz
 • 26 paź

  Z każdym dniem PiS staje się coraz bardziej wkurzający irytujący nieudolny cyniczny a zarazem komiczny tylko skąd te 33% aż tyle sebixow jest wśród nas tyle ciemnogrodu w Rzeczpospolitej ? !

  22 12 Odpowiedz
 • 26 paź

  Z kąd takie wyliczenia ja podejżewam ze będzie o 10. Do 20%wiecej niż przewidujecie 6-7.5tyś zachorowań bo w końcu sezon grypowy nadchodzi 😃

  16 5 Odpowiedz
 • 27 paź

  Naród uodpornił się na ten temat. Tak samo jak na wybryki PIS - u i jego guru. Swoja drogą, zastanawiam się po jakich dragach człowiek ma takie odloty jak guru z Żoliborza ?Świat powinien dążyć do pokoju. Naszym prawdziwym wrogiem są zmiany klimatyczne, a tak na wyciągnięcie ręki galopująca inflacja. Ale guru żyje sobie w swojej bańce, otoczony bandą ochroniarzy i nie będzie nawet w stanie zauważyć, że za niedługo zabraknie mu forsy nawet na karmę dla jego kota. Kto robi zakupy, ten wie.

  9 1 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 27 paź

  Może wzrost go nie puszcza? A całym covidem to się na co dzień nikt nie przejmuje

  7 Odpowiedz

Zobacz więcej