Dobczyce

Mieszkańcy chętnie wspierali kwestę na odnowę zabytkowych nagrobków. Udało się zebrać ponad 13 tys. zł

Mieszkańcy chętnie wspierali kwestę na odnowę zabytkowych nagrobków. Udało się zebrać ponad 13 tys. zł
Fot. fb.com/Społeczny Komitet Opieki nad Zabytkami Dobczyc

A dokładnie 13 033 zł i 75 groszy. Taką kwotę odwiedzający cmentarz w Dobczycach przekazali na odnowę zabytkowych nagrobków

 

„Składamy serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do zorganizowania i przeprowadzenia tegorocznej kwesty. Dziękujemy osobom kwestującym z różnych organizacji i instytucji oraz społecznikom na których pomoc zawsze możemy liczyć. Dziękujemy szczególnie darczyńcom i ofiarodawcom, którzy wsparli finansowo naszą tegoroczną zbiórkę” – w mediach społecznościowych pisze Społeczny Komitet Opieki nad Zabytkami Dobczyc.

W miniony weekend na terenie tutejszej nekropolii przeprowadzono doroczną kwestę na odnowę zabytkowych nagrobków na dobczyckich cmentarzach. W ciągu ostatnich 20 lat dzięki działaniom komitetu udało się odnowić 63 zabytkowe nagrobki na cmentarzach Jeleniec i Stróżnica.

Jedynie w roku 2021 z powodu pandemii nie udało się odnowić żadnego nagrobka. Kwesta nie został zorganizowana ze względu na zamknięcie cmentarzy. Był to wynik restrykcji wprowadzanych przez rząd w ramach walki z koronawirusem.

Na zdjęciu: Odnowione nagrobki Agnieszki Lichoniowej i jej córki Marianny Polończykowej stoją obok siebie w dolnej części cmentarza parafialnego, przy głównej alejce oddzielającej dwie kwatery. Zostały tam przeniesione w 2018 roku po konsultacjach z administracją cmentarza i umieszczone na specjalnie przygotowanych fundamentach. Wcześniej oba nagrobki były usytuowane również obok siebie, po drugiej stronie ścieżki. Stały przechylone na skarpie, wciśnięte pomiędzy groby i odwrócone tyłem do alejki. Zdjęcie główne przedstawia te same nagrobki przed renowacją. 

Powiązane tematy

Komentarze (3)

Zobacz więcej