Myślenice. Tak obchodziliśmy 103. rocznicę odzyskania niepodległości
Główne uroczystości związane z obchodami Święta Niepodległości miały miejsce na płycie myślenickiego Rynku, gdzie burmistrz przekazał klucze do miasta Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, delegacje składały wieńce, a mieszkańcy wraz z „Ziemią Myślenicką” tańczyli „Poloneza”
Obchody sto trzeciej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Myślenicach, rozpoczęły się od złożenia kwiatów na Kopcu Józefa Piłsudskiego w Osieczanach. W międzyczasie z Myślenic przez Wiśniową, Droginię, Osieczany w ramach rajdu patriotycznego przejechały zabytkowe pojazdy, których właściciele przyozdobili je m.in. w biało – czerwone barwy.
O godzinie 11:11 ulicami Myślenic miał przebiegać Narodowy Bieg Stulecia „Od Bałtyku do Tatr”, który w ostatniej chwili został odwołany. O sporze w tej kwestii między samorządowcami z gminy i starostwa powiatowego piszemy w artykule „Myślenice: Narodowy Bieg Stulecia odwołany. Biegacze zostali na lodzie, a samorządowcy kłócą się w sieci”.
Po mszy w intencji Ojczyzny, która odbyła się w kościele p.w. NNMP w Myślenicach, poczty sztandarowe oraz delegacje z wieńcami tworzone przez lokalnych działaczy, samorządowców i mieszkańców miasta - przeszły na płytę główną Rynku. Tu odbyły się główne uroczystości tegorocznego święta. Na wstępie burmistrz przekazał symboliczne klucze do miasta na ręce marszałka Józefa Piłsudskiego, a dowódca uroczystości Waldemar Pachoń złożył meldunek.
Po przywitaniu zebranych, burmistrz wygłosił przemówienie. Poruszał w nim m.in. kwestie przeszłości i teraźniejszości oraz znaczenie historii w procesie rozumienia dzisiejszego świata. Mówił o wschodniej granicy i obecności w tym miejscu uchodźców.
Burmistrz MiG Myślenice Jarosław Szlachetka: „Co było a nie jest nie pisze się w rejestr”. To słowa polskiego przysłowia, które sugeruje, że powinniśmy się skupiać na teraźniejszości, bowiem przeszłość jest już za nami. Nie oznacza to jednak, że o historii powinniśmy zapominać. Wręcz przeciwnie. Teraźniejszość jest zawsze zakorzeniona w przeszłości i żeby zrozumieć naszą obecną sytuację, musimy wnikliwie przeglądać podręczniki do historii.
Spójrzmy na przykład na to co dzieje się na naszej wschodniej granicy. Skąd wzięli się tam uchodźcy? Nie zdołamy tego pojąć, jeśli nie przestudiujemy historii bliskowschodnich konfliktów przynajmniej z ostatnich 50 lat. Na czym polegają różnice kulturowe Polaków i muzułmańskich uchodźców? Po odpowiedź musimy się cofnąć aż do VII wieku i Hidżry, czyli wielkiej emigracji Mahometa z Mekki do Medyny. Zachowania i intencje prezydenta Łukaszenki staną się dla nas jaśniejsze, jeśli prześledzimy historię zależności Białorusi od ZSRR.
Dlaczego dla Polaków tak ważne są granice ich państwa? Ponieważ historia przypomina nam o cenie, jaką za wolność zapłacili nasi przodkowie w czasach zaborów i później podczas wojen światowych oraz w okresie komunistycznego zniewolenia naszego kraju. To dzięki studiowaniu naszych dziejów uzmysławiamy sobie, że stoimy na barkach gigantów, którzy nam tę Polskę zbudowali. Dzisiaj w dniu polskiego Święta Niepodległości historia jest szczególnie dla nas ważna, bo to właśnie z jej powodu się tutaj zgromadziliśmy.
Szanowni Państwo; w tym uroczystym dla nas dniu życzę wszystkim, abyśmy wspólnie pielęgnowali pamięć historyczną naszego narodu i dbali o dobro Ojczyzny, jak o swój własny dom. Niech żyje Polska!
Po nim głos zabrał marszałek Piłsudski przypominając historię walki o niepodległość i rolę jaką odegrali w niej mieszkańcy naszego regionu. – Podejrzewam, że łatwiej poprowadzić szarżę pułku kawalerii na moskiewskie armaty, niż pogodzić interesy wszystkich w mieście – rozpoczął. W dalszej części m.in. przypominał dawnych mieszkańców Myślenic, którzy wnieśli wkład w odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku.
Po złożeniu wieńców pod Pomnikiem Niepodległości, Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Myślenice pod batutą Wojciecha Kwiatka, odegrała pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego, czyli „Marsz Pierwszej Brygady”. Po nim mieszkańcy zaproszeni przez tancerzy „Ziemi Myślenickiej”, na płycie Rynku wspólnie zatańczyli „Poloneza”.
Na zakończenie z Rynku w kierunku Myślenickiego Ośrodka kultury i Sportu przeszedł uroczysty pochód na czele z Marszałkiem Józefem Piłsudskim. W MOKiS na wszystkich chętnych czekało patriotyczne widowisko „Na skrzydłach wolności” przygotowane przez Myślenicki Kameralny Chór Hura pod dyrekcją Magdaleny Starzec, pedagogów i uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Ludomira Różyckiego w Myślenicach, Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” pod kierownictwem artystycznym Karoliny Druzgały-Pawlak. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych zakończył poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń z Górnego Przedmieścia.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.