Myślenice

Od dzisiaj to rondo oficjalnie nosi imię Teodora Pitali. Odsłonięto obelisk upamiętniający myśleniczanina

Od dzisiaj to rondo oficjalnie nosi imię Teodora Pitali. Odsłonięto obelisk upamiętniający myśleniczanina
Rondo na skrzyżowaniu ulic Kazimierza Wielkiego i Słonecznej nosi imię Teodora Pitali. Fot. Piotr Jagniewski

Od dzisiaj rondo na skrzyżowaniu ulic Kazimierza Wielkiego i Słonecznej znajdujące się w pobliżu galerii handlowej, oficjalnie nosi imię Teodora Pitali. W środku ronda stanęła tablica, a na skwerze obok odsłonięto pamiątkowy obelisk

 

Jeszcze 13 lat temu w Myślenicach nie było ani jednego skrzyżowania z ruchem okrężnym. Po budowie pierwszego, które upłynniło ruch w sąsiedztwie siedziby starostwa powiatowego, do dzisiaj z powodzeniem stosuje się to rozwiązanie. W ostatniej dekadzie ronda nabierają wymiaru symbolicznego, a kolejni radni nadają im imiona osób mniej lub bardziej związanych z miastem.

Pierwsze rondo powstałe w 2008 roku nosi imię inicjatora jego budowy, czyli nieżyjącego już starosty Stanisława Chorobika. W kolejnych latach trend się utrzymał, a nazwę nadano skrzyżowaniu ulic Mostowej i Piłsudskiego – za wiaduktem prowadzącym na Zarabie, gdzie w 2011 r. stanęła murowana tablica informująca o tym, że to „Rondo im. Marszałka Marka Nawary”.

Natomiast w 2012 r., na skrzyżowaniu ulicy Słowackiego i drogi prowadzącej w kierunku Osieczan, postawiono pomnik im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który odsłaniała córka zmarłej w katastrofie smoleńskiej głowy państwa, dając tym samym początek uroczystości upamiętniającej tę postać.

Od października 2020 r. radni miejscy sukcesywnie nadawali imiona kolejnym skrzyżowaniom o czym pisaliśmy m.in. w papierowym wydaniu magazynu MiastoInfo w artykule „Ronda z patronami”.

W czwartek 11 listopada ruszył proces oficjalnego nadania rondom imion mieszkańców Myślenic, którzy swoją działalnością zapisali się w historii miasta. Jako pierwszy odsłonięto obelisk upamiętniający braci Edwarda, Eugeniusza i Stefana Ralskich, który stanął przy rondzie ich imienia na skrzyżowaniu ulicy Słowackiego i Cegielskiego.

Z kolei dzisiaj podobna uroczystość odbyła się na skrzyżowaniu ulic Kazimierza Wielkiego i Słonecznej, gdzie na trawniku obok ronda postawiono obelisk poświęcony pamięci Teodora Pitali. Prezes TG "Sokół" Myślenice zapowiedział, że wystąpi do starosty o pozwolenie na to, aby towarzystwo mogło pielęgnować to miejsce. 

Na tablicy pamiątkowej oprócz podobizny myśleniczanina widnieje następujący napis: „Teodor Pitala 1874-1942. Oddany miastu i społeczeństwu wieloletni radny, wiceburmistrz Myślenic, asesor, naczelnik TG "Sokół", naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej, cechmistrz, twórca i animator kultury, malarz i rzeźbiarz. Myślenice 2021 r.".

- Jest to akcja, która ma na celu upamiętnianie nie tylko wielkoformatowych, ogólnopolskich nazwisk, które mają swoje ulice w wielu miastach, ale właśnie tych naszych lokalnych zwykłych-niezwykłych działaczy, którzy działali na rzecz naszej miejscowości - mówił Łukasz Malinowski, dyrektor Muzeum Niepodległości w Myślenicach. 

W uroczystości oprócz przedstawicieli UMiG, Muzeum Niepodległości oraz delegacji ze sztandarem TG „Sokół”, udział wzięli członkowie rodziny Teodora Pitali.

Teodor Pitala był artystą malarzem, działaczem społecznym oraz zasłużonym myślenickim radnym i wiceburmistrzem miasta. Urodził się 15 września 1874 roku w rodzinie o tradycjach niepodległościowych. Był synem Piotra Pitali, uczestnika powstania styczniowego i właściciela piekarni w Myślenicach. Teodor Pitala podjął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Na tej uczelni uczył się rysunku i malarstwa pod kierunkiem samego Jana Matejki. Po powrocie ze studiów w Krakowie przejął po ojcu prowadzenie piekarni w Myślenicach. Były uczeń Matejki angażował się również w życie społeczne swojego rodzinnego miasta. Wiele lat zasiadał w myślenickiej Radzie Miejskiej. Pitala dwukrotnie pełnił również funkcję wiceburmistrza Myślenic. Pierwszy raz w latach 1927-1930, po raz kolejny w latach 1935-1938. Sprawował też wiele innych funkcji społecznych, był naczelnikiem myślenickiej Ochotniczej Straży Pożarnej oraz naczelnikiem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Myślenicach. Pitala był również niestrudzonym animatorem życia kulturalnego w mieście nad Rabą. W 1894 roku założył pierwszy amatorski teatr w Myślenicach. Pełnił tam funkcję reżysera, scenografa i aktora. W ciągu kilkudziesięciu lat wystawił ponad 40 sztuk teatralnych. Pitala nigdy nie zrezygnował z malarstwa, które studiował na krakowskiej ASP. Tworzył portrety, sceny rodzajowe, polichromie i malowidła o tematyce sakralnej. W 1936 roku artysta namalował jeden z najsłynniejszych swoich obrazów przedstawiających św. Antoniego Padewskiego, który umieszczono w jednej z kaplic kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach. Teodor Pitala zmarł 25 września 1942 roku. Został pochowany na myślenickim cmentarzu na Stradomiu.  

 

Myślenickie ronda i ich nazwy

Dzisiaj wszystkie ronda na terenie miasta mają swoich patronów. Oto oni: 

„Rondo im. Stanisława Chorobika” - skrzyżowanie ulic Reja, Kasprowicza, Kazimierza Wielkiego i Żeromskiego.

„Rondo im. Marszałka Marka Nawary” - skrzyżowanie ulic Mostowej i Piłsudskiego.

„Rondo im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego” - skrzyżowaniu ulicy Słowackiego i drogi prowadzącej w kierunku Osieczan.

„Rondo braci Różankowskich” - skrzyżowanie dróg Piłsudskiego, Zdrojowa, Zacisze.

 „Rondo im. Braci Ralskich” - skrzyżowanie ulic Słowackiego i Cegielskiego w Myślenicach. 

"Rondo im. Teodora Pitali" - skrzyżowanie ulic Kazimierza Wielkiego i Słonecznej.

"Rondo im. Żołnierzy Niezłomnych" - skrzyżowanie ulic 3-go Maja, Kniaziewicza i Dunina-Brzezińskiego.

"Rondo im. Jana i Stanisława Hołujów" - krzyżowanie ulic Kazimierza Wielkiego i Cegielskiego.

"Rondo im. Druha Andrzeja Burzawy" - skrzyżowanie ulic Słowackiego, Kościuszki, Niepodległości oraz Poniatowskiego.

Powiązane tematy

Komentarze (42)

 • 20 lis 2021

  "W uroczystości oprócz przedstawicieli gminy oraz delegacji ze sztandarem TG „Sokół” wzięli udział członkowie rodziny Teodora Pitali."
  A gdzie przedstawiciele Starostwa, dzięki którym to rondo (jak z resztą każde inne) powstało? Celowo, czy niechcący znowu ich nie zaproszono? A tak Gmina głosi chęć współpracy. Skoro jedni budują a inni nadają nazwy, to według dobrych manier nie zaprasza się zarządców i jednocześnie wykonawców? No ciekawe...

  53 12 Odpowiedz
 • 20 lis 2021

  Dlatego, że Kaczyński niczym nie zasłużył się Myślenickiej Ziemi. Teraz wiesz ?

  49 11 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  20 lis 2021

  Jaja sobie robisz... Serio? Dlaczego Gmina nazywa ronda należące do Starostwa? Trochę to dziwne

  44 6 Odpowiedz
 • 20 lis 2021

  No wlasnie, rondo im. kaczynskiego...wiem ze nikt to przejezdza tamtedy nie zwraca uwagi na to, ale jadnak jak jade to uwiera nazwa w oko....dlaczego on??? Dlaczego?

  47 13 Odpowiedz
 • mirek@ 20 lis 2021

  Dokladnie! Swoj pomnik pan sekretarz za zaslugi moglby miec w krzyszkowicach. Sama inicjatywa ciekawa chociaz niektóre nazwy rond dyskusyjne...

  40 3 Odpowiedz

Zobacz więcej