Polityka

Andrzej Słonina złożył ślubowanie. Zajął miejsce w radzie powiatu po zmarłym Bolesławie Pajce

Andrzej Słonina złożył ślubowanie. Zajął miejsce w radzie powiatu po zmarłym Bolesławie Pajce
Andrzej Słonina (WDP) w radzie powiatu zajął miejsce zmarłego w grudniu Bolesława Pajki. Fot. fb.com/Starostwo Powiatowe w Myślenicach - Powiat Myślenicki

Na początku dzisiejszej sesji rady powiatu Andrzej Słonina, radny ugrupowania Wspólnie dla Powiatu złożył ślubowanie. „Powinniśmy szanować drugiego człowieka, życzę wszystkim dużo zdrowia, miłości i wzajemnego zrozumienia” - mówił

 

W grudniu informowaliśmy o śmierci Bolesława Pajki, radnego powiatowego i Członka Zarządu Powiatu Myślenickiego. W Radzie Powiatu zasiadał od 2006 roku. Szczególnie bliskie były mu zagadnienia społeczne. W roku 2018 otrzymał mandat radnego, startując do wyborów z KWW Wspólnie Dla Powiatu z okręgu nr 4 (Pcim, Tokarnia).

Na jego miejscu do rady powiatu został powołany Andrzej Słonina, który podczas wyborów samorządowych w 2018 r. startował z tej samej listy w tym okręgu i osiągnął wynik 441 głosów.

Podczas dzisiejszej sesji rady powiatu złożył ślubowanie. „Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu Polskiego, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny, Wspólnoty Samorządowej Powiatu i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczpospolitej Polskiej. Tak mi dopomóż Bóg" - dodał na końcu nowy radny.

W swoim przemówieniu dziękował za pracę i służbę śp. Bolesławowi Pajce. Nawiązał też do tytułu honorowego „Zasłużony dla Powiatu Myślenickiego”, który otrzymał w 2019 r. Mówił wtedy o zgodzie dzięki której łatwiej jest wspólnie podejmować decyzje.

Andrzej Słonina (WDP): Podczas jego pogrzebu, ksiądz powiedział piękne, znamienne słowa, a mianowicie, że "takiego człowieka jak Bolesław już na świecie nie będzie. Może być lepszy, może być gorszy, ale na pewno takiego samego jak on już nie będzie. To prawda, bo jeden człowiek może zrobić bardzo dużo dobrego i złego. Ja i sobie i państwu życzę, abyśmy pamiętali, to co dobrego zrobił dla powiatu, dla rady, dla zarządu i takiego zachowajmy go w pamięci.

Dwa lata temu odbierałem w tej sali tytuł honorowy „Zasłużony dla Powiatu Myślenickiego”. Wiem, że ten tytuł zobowiązuje i tak się dzieje w moim przypadku, dlatego podkreślam słowa o zgodzie. Chcę powiedzieć, że to nie są przeze mnie wymyślone słowa, to słowa moich wyborców, ludzi z którymi spotykam się na co dzień, z którymi współpracuje. Oni podkreślają – nieważne, czy będziemy mieć pieniądze i zrobimy choćby kawałek chodnika, bez zgody nic by z tego nie było.

Do tego potrzebne jest dużo cierpliwości, żebyśmy mieli tyle cierpliwości, aby wysłuchać drugiego człowieka. Drodzy państwo, módlmy się o zgodę i jedność w naszej ojczyźnie, aby politycy i działacze społeczni darzyli się wzajemnym szacunkiem. W taki sposób nasi wyborcy modlili się w kościele i nie możemy o tym zapominać, abyśmy wszyscy darzyli się szacunkiem.

Powinniśmy szanować drugiego człowieka, życzę wszystkim dużo zdrowia, miłości i wzajemnego zrozumienia.

 

Układ sił w radzie 

W wyborach samorządowych 2018 do powiatu wybieraliśmy 25 radnych w 5 okręgach. Swoich reprezentantów do rady wprowadziły trzy komitety: PiS – 12, Forum Ziemi Myślenickiej Józefa Tomala – 7 i Wspólnie dla Powiatu Macieja Ostrowskiego – 6.

Na początku kadencji 2018-2023 komitety Wyborcze Wyborców Forum Ziemi Myślenickiej i Wspólnie dla powiatu podpisały porozumienie koalicyjno-programowe. To zapewnia im większość w radzie.

Radnymi powiatowymi w kadencji 2018-2023 zostali:

KW Prawo i Sprawiedliwość – 12 mandatów

KNAPIK Roman - 1 462
RAPACZ Anna - 1 355
SUDER Stanisław - 1 261
MAJKA Jolanta - 1 106
PITALA Robert - 1 081
DZIADKOWIEC Piotr - 1 062
MROZICKI Marian – 929
LENCZOWSKI Jan - 922
DYBEŁ Krzysztof - 858
BYLICA Jan - 830
MURZYN Robert - 732 
KORPAL Aleksandra – 554

KWW Forum Ziemi Myślenickiej – 7 mandatów

TOMAL Józef - 1 388
TROJAN Krzysztof - 1 223
ŻABA Tadeusz - 1 117
PASIOWIEC Jacek - 823
ZADORA Edward 817
CERANOWICZ Piotr - 769
KUDAS Rafał - 569

KWW Wspólnie dla powiatu – 6 mandatów

OSTROWSKI Maciej - 2 034
BOCHNIA Tadeusz - 868
LEŚNIAK Ryszard - 666
PANUŚ Kazimierz - 603
SŁONINA Andrzej - 441

 

Druga zmiana w radzie 

W kadencji 2018-2023 w radzie powiatu myślenickiego doszło już do jednej zmiany osobowej. W październiku 2019 r. podczas sesji rady Robert Murzyn (PiS) z Głogoczowa złożył ślubowanie.

Pracę którego posła "ziemi myślenickiej" oceniasz najlepiej?

 • Joanny Bobowskiej (PO)
 • Władysława Kurowskiego (PiS)
 • Marka Łatasa (PiS)
 • Leszka Murzyna (LPR)
 • Jarosława Szlachetki (PiS)
 • Zobacz wyniki
 • Joanny Bobowskiej (PO) Joanny Bobowskiej (PO) 30%
 • Władysława Kurowskiego (PiS) Władysława Kurowskiego (PiS) 8%
 • Marka Łatasa (PiS) Marka Łatasa (PiS) 21%
 • Leszka Murzyna (LPR) Leszka Murzyna (LPR) 12%
 • Jarosława Szlachetki (PiS) Jarosława Szlachetki (PiS) 29%
 • Głosów: 73

W radzie zastąpił Władysława Kurowskiego, który w Wyborach Parlamentarnych 2019 zdobył mandat posła

Powiązane tematy

Komentarze (5)

Zobacz więcej