Kultura

Andrzej Słonina zasłużony dla powiatu. "Życzę Państwu radnym jak najwięcej zgody"

Andrzej Słonina zasłużony dla powiatu. "Życzę Państwu radnym jak najwięcej zgody"
Andrzej Słonina został odznaczony tytułem „Zasłużony dla Powiatu Myślenickiego” Fot. Piotr Jagniewski

Andrzej Słonina został odznaczony tytułem „Zasłużony dla Powiatu Myślenickiego”. - Jeżeli jest zgoda w radzie powiatu, gminy czy sołeckiej to łatwiej jest cokolwiek wspólnie zrobić i łatwiej cieszyć się z owoców tej pracy - mówił odbierając wyróżnienie

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Myślenickiego w dniu 26 listopada Andrzej Słonina odebrał z rąk przewodniczącego rady Tadeusza Żaby i starosty Józefa Tomala Akt nadania Tytułu Honorowego „Zasłużony dla Powiatu Myślenickiego”

Andrzej Słonina: To wyróżnienie jest również wyróżnieniem dla Bogdanówki, gminy Tokarnia i Kliszczaków zamieszkujących powiat myślenicki. Przychodzą mi do głowy słowa niemieckiego filozofa Ernsta Heinkela, który powiedział, że "(...) jeśli człowiek pragnie być szczęśliwy, powinien dążyć nie tylko do własnego szczęścia, ale również szczęścia społeczności i bliźnich, którzy ją tworzą".

Myślę, że i Państwo możecie podpisać się pod tymi słowami, zwłaszcza że wasza posługa ma służyć społeczności, którą reprezentujecie. Zgoda buduje,a niezgoda rujnuje, Jeżeli jest zgoda w radzie powiatu, gminy czy sołeckiej to łatwiej jest cokolwiek wspólnie zrobić i łatwiej cieszyć się z owoców tej pracy. Życzę Państwu jak najwięcej zgody i współpracy - Bóg zapłać!

Andrzej Słonina – to społecznik, regionalista, artysta rzeźbiarz, Kliszczak z pasją. Urodzony w Bogdanówce w Gminie Tokarnia, Andrzej Słonina jest rodowitym Kliszczakiem, który ukochał dziedzictwo kulturowe swojego regionu i poświęcił niemal całe życie, by je chronić i upowszechniać. Nazywany jest „ambasadorem kultury Górali Kliszczackich” - grupy etnograficznej zamieszkującej Beskid Myślenicki - w szczególności tereny: gminy Tokarnia i gminy Pcim.

Z zawodu nauczyciel - instruktor sztuk plastycznych oraz animator kultury. Od 2003 roku kieruje filią Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Tokarni zlokalizowaną w Skomielnej Czarnej. Z zamiłowania - artysta rzeźbiarz, społecznik, twórca Ekomuzeum Kliszczackiego, zespołu regionalnego „Koskowianie”, pomysłodawca i główny organizator odbywającej się w Bogdanówce od 2003 roku „Tuki” - tradycyjnych kliszczackich wykopków, pomysłodawca i główny organizator Powiatowego Pleneru Rzeźby w Drewnie dla artystów nieprofesjonalnych.

Pełni funkcję wiceprezesa Oddziału Związku Podhalan w Skomielnej Czarnej, jak również wiceprezesa Towarzystwa Miłośników Skomielnej Czarnej i Bogdanówki. Od 2015 r. jest sołtysem wsi Bogdanówka. Jako wolontariusz prowadzi audycje w Radiu Parafialnym - Ain Karim Skomielna Czarna. Jest animatorem wielu przedsięwzięć promujących kulturę Kliszczaków w Małopolsce i w świecie. Andrzej Słonina aktywnie działa w wielu środowiskach, organizacjach i projektach związanych z zachowaniem i upowszechnianiem kultury regionalnej, w szczególności dziedzictwa Kliszczaków. Angażuje się też w działania na rzecz przywrócenia lekcji edukacji regionalnej w małopolskich szkołach. Dociera do różnych grup społecznych, w różnym wieku.

Andrzej Słonina to człowiek z pasją, społecznik z ogromnym sercem przepojonym miłością i życzliwością do ludzi oraz troską o zachowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego. Trudno znaleźć drugą osobę tak wszechstronną i tak zaangażowaną w działania na rzecz wzmacniania lokalnej tożsamości kulturowej. Chroni zarówno materialne dobra kultury lokalnej - tworząc Ekomuzeum Kliszczackie w zabytkowej stodole, organizując galerię rzeźby lokalnych artystów, jak i dziedzictwo niematerialne - wskrzeszając dawne zwyczaje i obrzędy takie jak wspomniana już „Tuka” – święto ziemniaka czy „zapusty kliszczackie” oraz tworząc zespół regionalny „Koskowianie” wykonujący tradycyjną muzykę.

Jest także niestrudzonym promotorem i edukatorem – prowadzi warsztaty, pogadanki, pokazy, seminaria poświęcone zwyczajom i tradycjom Górali Kliszczackich zamieszkujących Powiat Myślenicki. Andrzej Słonina jako utalentowany artysta rzeźbiarz, współtworzy lokalną kulturę, tworząc rzeźby prezentujące dawne życie Kliszczaków.

Powiązane tematy

Komentarze (3)

Zobacz więcej