Alarmujecie

Myślenice. Co zrobić z samochodami stojącymi na ul. Średniawskiego? Burmistrz zapowiada rozwiązanie

Myślenice. Co zrobić z samochodami stojącymi na ul. Średniawskiego? Burmistrz zapowiada rozwiązanie
Fot. fot. Tadeusz Rusin

Mieszkańcy ul. Średniawskiego mają dosyć parkujących tam samochodów, które utrudniają przejazd. Napisali w tej sprawie list do burmistrza domagając się rozwiązania problemu. Jarosław Szlachetka odniósł się do ich postulatów podczas wczorajszego wystąpienia 

 

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o tym, że około 150 mieszkańców ulicy Średniawskiego w Myślenicach podpisało się pod listem do burmistrza, w którym domagają się uporządkowania ruchu. Mają dosyć samochodów parkujących w okolicy budynku Caritasu i niepublicznej szkoły z oddziałem przedszkolnym.

Jak czytamy w liście, mieszkańcy „zwracają się z prośbą, a wręcz domagają się uporządkowania utrudnienia przejazdu ulicą i przejścia chodnikiem na odcinku; początek ul. Średniawskiego od przedszkola Montessori, aż za budynek Caritas. (…) Domagamy się postawienia na tym odcinku znaku zatrzymywania się i postoju”.

Podpisy pod listem zbierał Marcin Muniak, który jak mówi; będąc mieszkańcem ulicy Średniawskiego jeździ tędy każdego dnia. – Z czasem sytuacja stała się irytująca, początkowo machałem na to ręką, ale w końcu stwierdziłem, że trzeba interweniować – opowiada.

Jak wyjaśnia; problem z przejazdem na ulicy Średniawskiego pojawił się w 2019 roku, kiedy oddano do użytku nową siedzibę Stacji Opieki Caritas.

Plac wokół budynku może pomieścić maksymalnie kilkanaście samochodów, co okazuje się niewystarczające, bowiem osoby chcące skorzystać z usług placówki i działających tam instytucji, parkują wzdłuż ulicy. To utrudnia przejazd mieszkańcom, zwłaszcza tym poruszającym się od centrum miasta w kierunku Górnego Przedmieścia. Mają do wyboru podjęcie próby mijania lub jazdę dookoła przez ulicę 3-go Maja. 

- Samochody stoją od skrzyżowania z ulicą Kniaziewicza, gdzie znajduje się przedszkole. Rodzice parkują po obu stronach drogi, co utrudnia przejazd. Z kolei kilkadziesiąt metrów dalej przy budynku Caritasu auta zostawiają jego klienci. Stoją na odcinku kilkudziesięciu metrów, co wymusza mijanie się. Chcemy postawienia znaku zakazu zatrzymywania na tym odcinku, a najlepiej na całej długości ulicy – wyjaśnia Marcin Muniak.

 

Jak rozwiązać ten problem?

Mieszkaniec Górnego Przedmieścia pod listem w tej sprawie zebrał dodatkowe podpisy, których liczba oscyluje w okolicach 200. W środę 26 stycznia pismo dostarczył do Urzędu Miasta i Gminy Myślenice, bowiem ul. Średniawskiego to droga gminna. Pytanie w tej sprawie zadał też burmistrzowi w ramach formatu „Q&A”.

Mamy w uzgodnieniu nową organizację ruchu dla tego miejsca, związaną właśnie z wprowadzeniem zakazu zatrzymywania się, ponieważ też w tej okolicy chcemy zaproponować przystanek autobusowy
– burmistrz Jarosław Szlachetka.

Wczoraj w wystąpieniu na żywo w ramach wspomnianego formatu, Jarosław Szlachetka odniósł się do tej sprawy. Burmistrz zapowiada, że w tym miejscu „mamy w uzgodnieniu nową organizację, związaną właśnie z wprowadzeniem zakazu zatrzymywania się, ponieważ też w tej okolicy chcemy zaproponować przystanek autobusowy”.

Całą wypowiedź dotyczącą problemu występującego na ul. Średniawskiego publikujemy poniżej:

 

Burmistrz MiG Myślenice Jarosław Szlachetka (PiS): Ogólnie pytanie pana Marcina dotyczy uporządkowania sprawy z postojem samochodów, szczególnie na tym początkowym odcinku ul. Średniawskiego w Myślenicach i żądaniem ustawienia znaku z zakazem zatrzymywania się.

Problem organizacji ruchu, wyznaczania nowych miejsc parkingowych, których cały czas brakuje, a wszyscy sobie też zdajemy sprawę, że nasze ulice, miasto nie jest z gumy i jest z tym problem. Rzeczywiście, to miejsce w ostatnim czasie stało się miejscem bardzo problematycznym. Tutaj oczywiście rozwiązaniem może być wprowadzenie znaku zakazu zatrzymywania się i mogę odpowiedzieć panu Marcinowi na złożone pismo i postulaty.

Mamy w uzgodnieniu nową organizację ruchu dla tego miejsca, związaną właśnie z wprowadzeniem zakazu zatrzymywania się, ponieważ też w tej okolicy chcemy zaproponować przystanek autobusowy. Tak, aby autobus, który dowozi różne osoby, bo w budynku Caritasu swoje usługi świadczy też Dzienny Dom Seniora, który prowadzi nasze Centrum Usług Społecznych, ale są też ludzie, którzy korzystają z oferty przychodni Caritasu, czy Warsztatów Terapii Zajęciowych, które prowadzi Starostwo Powiatowe.

Będziemy chcieli tam zaproponować przystanek i w związku z tym będzie wprowadzony tam zakaz zatrzymywania się. Z informacji, które przekazał mój zastępca w najbliższych dniach, tygodniach być może ta organizacja ruchu zostanie zaakceptowana przez służby, zarówno przez policję jak i starostwo powiatowe i ta sprawa w ten sposób, póki co zostanie rozwiązana.

Uważam, że też w najbliższym czasie będziemy musieć na terenie naszego miasta pochylić się nad sprawą wprowadzenia dróg jednokierunkowych, być może też na ulicy Średniawskiego, poza wprowadzeniem oczywiście zakazu zatrzymywania się, być może też będzie taka propozycja państwu poddana.

Widzimy co dzieje się na ulicach jeśli chodzi o parkowanie. Nie tylko przez tych, którzy korzystają z różnych punktów usługowych, sklepów, ale też przez samych mieszkańców. Widzimy dzisiaj jaki to jest problem i pewne rozwiązania będziemy chcieli proponować i wprowadzać. Jest to na pewno nieuniknione, widzimy z roku na rok wśród mieszkańców przybywa pojazdów samochodowych. Wiemy jak to było 10-20 lat temu, kiedy na jedno gospodarstwo średnio przypadał 1 samochód, dzisiaj tych samochodów jest 2-3, a czasem i więcej. a miejsc postojowych na pewno tak dużo nie przybywa, jak przybywa samochodów.

Odpowiadając na kwestie o które państwo wnoszą, tak to zostanie rozwiązane. Czy przyniesie pożądany przez państwa efekt? Zobaczymy. Czy państwo zdają sobie sprawę, niejednokrotnie jest tak, że kwestia postawienia znaku jest też sprawą wtórną, bo jest też kwestia przestrzegania odpowiednich przepisów o ruchu drogowym i także egzekwowania przez odpowiednie służby, które nie są w stanie wszystkiego monitować 24 godziny na dobę. Informuję, że takie prace zostały przez nas podjęte i takie zmiany na ul. Średniawskiego mają zostać wprowadzone.

 

Kiedy, na jakim odcinku zakaz, gdzie stanie przystanek i w którym kierunku jeździć będą samochody?  

Do UMiG przesłaliśmy pytania z prośbą o doprecyzowanie przez burmistrza kilku kwestii. Szukamy odpowiedzi na pytania na jakim dokładnie odcinku przy ul. Średniawskiego planowane jest umiejscowienie znaku zakazu zatrzymywania i postoju oraz czy jego wyznaczenie, nie przeniesie problemu na jej inny fragment. 

Pytamy też w którym miejscu miałby zostać usytuowany wspomniany przez burmistrza przystanek autobusowy, a także czy planowany ruch jednokierunkowy na ul. Średniawskiego będzie prowadzić od centrum w kierunku Górnego Przedmieścia, czy od Górnego Przedmieścia w kierunku centrum miasta?

Ostatnie pytanie dotyczy terminu wprowadzenia zapowiadanych działań.

 

 

3 lutego 2022

Zastępca burmistrza odpowiada na nasze pytania

W odpowiedzi na nasze pytania otrzymaliśmy wiadomość, w której wypowiedź burmistrza uzupełnia jego zastępca Mateusz Suder (PiS). 

Zakaz zatrzymywania od nr 32 do 57

Jak informuje; "zgodnie z założeniami zleconego przez nas pod koniec zeszłego roku projektu zmiany organizacji ruchu, zakaz zatrzymywania i postoju zostanie wprowadzony na odcinku ulicy Średniawskiego od posesji  nr 32 do posesji nr 57, na obu kierunkach drogi"

Dopytywaliśmy, czy urzędnicy rozważali sytuację, w której postawienie znaku na określonym obszarze - sprawi, że kierowcy będą parkować w innej części wspomnianej ulicy, a problem zostawianych przez nich samochodów przeniesie się o kilkaset metrów. W odpowiedzi brak konkretów na ten temat, za to dowiadujemy się od Mateusza Sudra, że

"Problem na ulicy Średniawskiego powodują kierowcy, którzy nie są mieszkańcami przyległych do ulicy posesji lecz korzystają z usług szkoły Montessori, Caritasu oraz bliskości centrum miasta. Zakaz parkowania na tym odcinku i powyżej oraz komunikacja miejska ma na celu temu zapobiec".

Właśnie w ten sposób problem występujący w tej części miasta zdefiniowali mieszkańcy w liście wysłanym do UMiG. Co więcej pan Marcin Muniak przesłał nam kolejny list, który wysłał do urzędu. Zwraca w nim uwagę na możliwość przeniesienia samochodów w inną część ulicy. Jako rozwiązanie proponuje ustawienie znaku zatrzymywania do wysokości tzw. "pierwszego mostu" łączącego ul. Średniawskiego z ul. 3-go Maja. 

"Żądamy żeby zakaz zatrzymywania i postoju obowiązywał na tej ul. przynajmniej od przedszkola Montessori, aż do pierwszego mostu (do budynku nr 82) a nawet na całej ulicy. Jesteśmy przekonani, że postawienie zakazu na odcinku od przedszkola do budynku Caritasu nie rozwiąże problemu, auta zaczną parkować za zakazem" - czytamy w jego kolejnym liście do urzędników.

Trzy przystanki

Jak się okazuje na ul. Średniawskiego znajdzie się nie jeden, a trzy przystanki dla autobusu linii miejskiej. "Zostaną usytuowane w trzech miejscach tj. przy posesji nr 50, 90a,122a".

W którą stronę jednokierunkowa?

Z wypowiedzi burmistrza nie wynikało w którym kierunku zostanie poprowadzony ruch na ul. Średniawskiego, ani na jakim jej odcinku. Zapytaliśmy, czy samochody będą poruszać się od centrum w kierunku Górnego Przedmieścia, czy od Górnego Przedmieścia w kierunku centrum miasta:

"Sprawa dotycząca propozycji wprowadzenia ruchu jednokierunkowego na ul. Średniawskiego jest obecnie na etapie ustaleń z projektantami" - wyjaśnia Mateusz Suder. 

Kiedy?

Podstawowe pytanie jakie wysyłacie do nas na redakcja@miasto-info.pl oraz w wiadomościach prywatnych na facebooku dotyczy terminu podjęcia działań. "Kiedy?" brzmi prawie każde z nich. Zapytaliśmy o to urzędników z prośbą o wyznaczenie przybliżonego terminu dla każdego z działań (postawienie znaku zakazu zatrzymywania, usytuowanie przystanków, wprowadzenie ruchu w jednym kierunku). 

Mateusz Suder odpowiada, że "projekt zmian organizacji ruchu został zatwierdzony przez KPP Policji w Myślenicach. Realizacja zadania nastąpi niezwłocznie po zatwierdzeniu projektu przez organ zarządzający ruchem na drogach gminnych i powiatowych t.j. Starostwo Powiatowe w Myślenicach, które redakcja może zapytać o zajęcie końcowego stanowiska". Tak też zrobiliśmy.

 

7 lutego 2022

W odpowiedzi starosta Józef Toma (FZM) informuje, że wspomniany przez zastępcę burmistrza projekt zmian organizacji ruchu wymaga kilku korekt, a po ich wprowadzeniu może zostać zatwierdzony jeszcze w tym miesiącu.  

"Projekt zmian organizacji ruchu na ul. Średniawskiego wymaga jeszcze kilku korekt, o które wystąpiliśmy do autora opracowania. Po ich uzupełnieniu projekt zostanie bezzwłocznie zatwierdzony przez wydział komunikacji. Liczę, że stanie się to w lutym bieżącego roku" - informuje Józef Tomal.

Jak oceniasz organizację ruchu i dostępność miejsc parkingowych na terenie Myślenic w 2022 roku?

 • wzorowo
 • bardzo dobrze
 • dobrze
 • dostatecznie
 • dopuszczająco
 • niedostatecznie
 • Zobacz wyniki
 • wzorowo wzorowo 4%
 • bardzo dobrze bardzo dobrze 2%
 • dobrze dobrze 4%
 • dostatecznie dostatecznie 8%
 • dopuszczająco dopuszczająco 13%
 • niedostatecznie niedostatecznie 68%
 • Głosów: 2392

Czy, w jaki sposób i kiedy mieszkańcy doczekają się rozwiązania tego problemu? Będziemy śledzić tę sprawę na bieżąco. Tymczasem zgłaszacie podobne problemy na kolejnych ulicach Myślenic. Czekamy na Wasze sygnały w komentarzach pod artykułem lub na redakcja@miasto-info.pl.

 

Artykuł na ten temat ukazał się też w papierowym wydaniu magazynu MiastoInfo:

Powiązane tematy

Komentarze (34)

 • burzumsquat666@wp.pl 1 lut 2022

  To macie jak na dłoni co tak naprawdę potrafi Szlachetka: dłuuuugi tekst i zero treści.

  Gdyby tego gościa zapytali o to, czy można przestawić na drugą stronę ulicy kosz na śmieci, to odpowiedziałby: "Śmieci to bardzo ważny problem naszego społeczeństwa. Musimy pamiętać o segregacji odpadów, jak również efektywnej organizacji systemu ich utylizacji... bla bla bla... wspólnie z Posłem Władysławem Kurowskim, jak również Sekretarzem Pitalą, wystąpiliśmy z wnioskiem do Prezesa Rady Ministrów o przyznanie dotacji celowej (2 mln złotych) na przestawienie tego kosza. Pracujemy nad koncepcją przestawienia, po opłaceniu 5 architektów i 10 urbanistów, którzy opracują ten plan, zrobimy konferencję prasową dla Myślenice ITV i Gazety Myślenickiem, a następnie projekt zostanie poddany konsultacjom społecznym. W fazie wdrożeniowej musimy zatrudnić 20-osobową grupę ochroniarską - istnieje poważne zagrożenie, że podczas przestawiania kosza z chodnika na chodnik, drogę zagrodzi nam Józef Tomal. Mimo wszystko, w tych trudnych warunkach staramy się rozwiązać palący problem kosza i gnijących w nim opdadów". XDDD

  Ten człowiek po prostu nauczył się, że najwygodniej jest nie podejmować żadnej decyzji, tylko siać propagandę.

  78 12 Odpowiedz
 • mirek@ 1 lut 2022

  Tyle sie nagadal nic z tego nie wynika bo żadnych konkretow a wystarczy zrobic jednomierunkowa w strone miasta i auta stoja legalnie bo na jednokierunkowej można... I cyk 20kola wyplatka na moje konto za dobre rozwiazanie ??

  42 12 Odpowiedz
 • burzumsquat666@wp.pl 1 lut 2022

  Jak Banaś weźmie się za badanie Myślenic, albo jeszcze lepiej Pcimia, to trzeba będzie kilkadziesiąt dodatkowych osób zatrudnić do NIK. Aż strach pomyśleć ile zapłacimy za to z naszych podatków. Na szczęście Daniel, Halina i Paulina zgromadzili duży majątek w nieruchomościach. Jak PiS przegra wybory na plecach tego nie wyniosą z Polski. Będzie z czego ściągać odszkodowania i zadośćuczynienia.

  Smutna prawda jest taka, że poprzedni burmistrz może i nie był najlepszy, ale nigdy Myślenice nie kojarzyły się z przekrętami, oszustami. Szlachetka skutecznie pracuje na to, żebyśmy dołączyli do miast okrytych złą sławą, jak Wołomin czy Pruszków. Teraz wstyd komuś powiedzieć, że pochodzi się z Myślenic albo z Pcimia. A będzie tylko gorzej. Po stronie przeciwników PiSu jest bardzo duża potrzeba pociągnięcia do odpowiedzialności wszystkich "jumanów", jak to się wyraził poseł Kukiz. Liczba spraw sądowych i bulwersujących wiadomości, które trafią do opinii publicznej na temat Myślenic i Pcimia, na pewno przyczyni się do pogorszenia kondycji tych miejscowości.

  Pamiętajcie, że odpowiedzialni za to będą nie tylko Daniel, Halina i sklepowa Paulina, ale również władza, która wspiera ten oligarchiczny układ i wszyscy mieszkańcy, którzy w imię doraźnych korzyści (raczej ochłapu z "pańskiego" stołu) chwalą i służą temu układowi. Idealnym przykładem jest matka (?) Sekretorza. Wiekowa kobita produkuje się na FB tysiącem emotikon pod każdym pisowskim wpisem. Można by pomyśleć, że to jakieś bezrozumne dziecko z podstawówki. Dopiero jak powiększy się zdjęcie to widać, że niemłoda już osoba. Chwali PiS za kilka stówek, które dostaje. Polecam zapoznanie się z tym profilem na FB, ja byłem przerażony skalą demoralizacji i głupoty...

  35 9 Odpowiedz
 • 1 lut 2022

  Tak, tak. Tak samo jak z każdej innej.

  29 3 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 1 lut 2022

  Jak zrobią tam przystanek a nie pozbeda sie tych zaparkowanych aut to bedzie jeszcze gorzej. Wtedy dojdzie tam jeszcze autobus i pasażerowie. I kolejny problem...

  28 5 Odpowiedz

Zobacz więcej