Myślenice

Pierwszy transport z pomocą od mieszkańców Myślenic wyjechał na Ukrainę. Zbiórki trwają w całym powiecie

Pierwszy transport z pomocą od mieszkańców Myślenic wyjechał na Ukrainę. Zbiórki trwają w całym powiecie
Pierwszy transport z jedzeniem i niezbędnymi artykułami pierwszej potrzeby dzisiaj wyjechał z Myślenic. Fot. Piotr Jagniewski

W całym powiecie trwa akcja pomocy Ukrainie. Pierwszy transport z jedzeniem i niezbędnymi artykułami pierwszej potrzeby dzisiaj wyjechał z Myślenic. Podobne akcje odbywają się w Dobczycach i Sułkowicach

 

Od piątku mieszkańcy powiatu myślenickiego włączają się w akcję „Solidarni z Ukrainą”. Zbierają przede wszystkim produkty spożywcze, koce, odzież i artykuły higieniczne. Do akcji dołączył się powiat myślenicki i gminy z jego terenu, wspierane przez organizacje pozarządowe, szkoły i Ochotnicze Straże Pożarne. 

Dzisiaj przed południem strażacy z wszystkich jednostek OSP z terenu gminy Myślenice, zwozili zebrane towary do jednostki na Górnym Przedmieściu. Tu ładowano pierwszy transport, który wyjechał do Przemyśla.

Maciej Górka, wiceprezes OSP Myślenice Górne Przedmieście: To finał pierwszego etapu akcji "Solidarni z Ukrainą". U nas zorganizowaliśmy punkt przerzutowy. Do nas trafią wszystkie przedmioty zebrane podczas pierwszych dwóch dni zbiórki. Od godziny 11 trwa ich załadunek.

Jako jednostka logistyczna wraz z Grupą Poszukiwawczo Ratowniczą dzisiaj wyruszamy w kierunku Przemyśla. Wspierają nas prywatni sponsorzy i osoby, które udostępnią swoje pojazdy. Akcja cały czas trwa i zachęcam do pomocy. 

 

Myślenice: "Solidarni z Ukrainą" jak pomagać? 

Zbiórka w Myślenicach prowadzona będzie do poniedziałku 7 marca (włącznie). Produkty można przynosić do kilku punktów, to:

*Centrum Aktywności Lokalnej Myślenice, Rynek 27 (pn.-czw.: 8:00-18:00, pt.: 7:00-15:00);

*Centrum Usług Społecznych Myślenice, ul. Słowackiego 82 (pn. 7:00-17:00, wt.-pt.: 7:00-15:00);

*Remizy Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Miasta i Gminy Myślenice (pn.-pt.: 17:00-19:00 oraz sb.-ndz. 9:00-11:00).

Ponadto Centrum Usług Społecznych w Myślenicach przyjmuje zgłoszenia dotyczące możliwości nieodpłatnego udostępnienia miejsc schronienia dla uchodźców z Ukrainy pod numerami telefonów: 519 541 549 lub 12 272 19 98 wew. 108.

Potrzebna jest woda, konserwy rybne i mięsne z możliwością otwarcia, dania gotowe w słoikach, dania instant, makaron, ryż, kasza, mleko w proszku, cukier, dania w słoiczku dla dzieci, wafle, chrupki, nutridrinki w proszku.

Produkty higieny osobistej takie jak chusteczki nawilżające, wata, chusteczki higieniczne, ręczniki papierowe, pasta i szczoteczki do zębów, mydła, środki higieny osobistej, pampersy dla dzieci, kosmetyki do pielęgnacji dzieci, ręczniki bawełniane lub z mikrofibry, podpaski.

Ponadto bielizna dla dzieci, dla osób dorosłych; ubrania - zwłaszcza przeciwdeszczowe i ciepłe, koce w tym termiczne oraz śpiwory; zestawy naczyń jednorazowych i wielorazowych, środki medyczne (np. kompresy i gaziki jałowe, bandaże, woda utleniona, maseczki jednorazowe); latarki, baterie.

Zbiórkę prowadzi też Biblioteka Pedagogiczna w Myślenicach w ramach porozumienia z Departamentem Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

- Oprócz podstawowych produktów można składać też pomoc materialną w budynku naszej Biblioteki w Myślenicach przy ul. Żeromskiego 9 w godzinach jej otwarcia. Wiemy, że punktów zbiórki darów jest w naszym mieście i w całym powiecie sporo. Jeśli jednak biblioteka jest komuś po drodze, jeśli po drodze jest Wam z potrzebującymi, wstąpcie do nas i ofiarujcie nawet drobną rzecz - zachęca kierownik filii Krystyna Łętocha.

Zbiórka w Dobczycach

Podobna zbiórka odbywa się w Dobczycach. Oficjalną prowadzi gmina, a wyznaczone punkty zbiorcze usytuowane są w strażnicy "Pod Zegarem" (Rynek pn.-pt. w godz. 12-19), strażnicy w Kędzierzynce (w godz. 11-14) oraz w sklepach sieci "Jan" (ul. Mostowa i Witosa). Równolegle trwa zbiórka w dawnym hotelu przy ul. Zarabie 15. 

- Wczoraj na Ukrainę wysłaliśmy pierwszą partię leków. Zbiórkę organizujemy w Dobczycach pod adresem Zarabie 15. Ciągle można przywozić koce, karimaty, zupki i dania instant, makarony, termosy, miseczki, plastikowe kubki, lekarstwa na przeziębienia. To trafi na granicę do osób czekających na jej przekroczenie. Mamy już jedną Ukrainkę z dziećmi, teraz staramy się zebrać niezbędne produkty dla kolejnych, których przyjmiemy w najbliższych dniach - mówi Ewa Wincenciak-Walas, która razem z Angeliką Niewiarowską, Maciejem Niewiarowskim i Katarzaną Citaku organizuje dodatkową zbiórkę. 

Prywatnych inicjatyw jest więcej, a w sieci mieszkańcy regionu zgłaszają możliwość przyjęcia pod swój dach uchodźców lub deklarują pomoc w ich przewiezieniu spod granicy.

 

Sułkowice: "Dziękujemy za bezinteresowną pomoc"

Podobna akcja trwa na terenie gminy Sułkowice, którą miasto organizuje we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz miastem Kraków. W piątek pierwsze paczki trafiły urzędu, od wczoraj trwa akcja we wszystkich strażnicach.

"Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy okazali swoje wielkie serce i przekazali dary. Dziękujemy również wszystkim strażakom za ich poświęcenie i bezinteresowną pomoc" - piszą władze gminy. 

Punkty zbiorcze znajdują się w urzędzie miejskim, we wszystkich szkołach i przedszkolach gminy (w godzinach pracy tych placówek) i we wszystkich strażnicach OSP w godzinach.

Na facebooku pod nazwą "Powiat Myślenicki z pomocą dla Ukrainy" mieszkańcy jednoczą się jako grupa osób, która przyjęła pod swój dach obywateli Ukrainy. 

Powiązane tematy

Oświeceni
Fotofelieton 4

Oświeceni

Lampy uliczne w mieście i w niektórych miejscowościach gminy Myślenice nie świecą w nocy. To nie awaria. W ten sposób od sierpnia włodarze szukają oszczędnośc...

Komentarze (44)

 • mysleniczaninzdziada 27 lut

  SZACUNEK DLA WSZYSTKICH KTÓRZY BIORĄ W TYM UDZIAŁ!!!

  50 5 Odpowiedz
 • 28 lut

  To kogo widziałaś na granicy z białorusią ? Bo ja widzidziałem wypasionych samców rzucających w nasze służby kamieniami . Teraz widze uciekające matki przed wojna i płaczące dzieci . To pytam czy są tak samo nieszczesliwi ? I jeszcze jedno ,poto ludzie maja ogrodzenia koło domu zeby im nikt nie właził na posesje bez zaproszenia .

  35 Odpowiedz
 • 27 lut

  Cholernie trudne czasy to zwiastuje, myślenie że nas to nie dotyczy nie jest właściwe. DOTYCZY. Tylko solidarna Europa może zapobiec katastrofie, nie ma miejsca na egoizm bo wtedy robi się luka dla tego co już obserwujemy. Te postawy, to współdziałanie które już teraz widzimy, daje NADZIEJĘ

  22 5 Odpowiedz
 • Roman 28 lut

  Serce Rośnie i Ściska Coś w Gardle... Polacy pomimo zróżnicowanego swiato poglądu Zawsze w obliczu Nieszczęścia się Jednoczymy. Dziękuję ?✊

  19 Odpowiedz
 • 27 lut

  emigrant a uciekinier czy coś ci to mówi,

  18 Odpowiedz

Zobacz więcej