Brzączowice

Brzączowice. Przy kościele potrzebny jest parking, ale gdzie powinien powstać? Mieszkańcy debatują

Brzączowice. Przy kościele potrzebny jest parking, ale gdzie powinien powstać? Mieszkańcy debatują

Temat braku miejsc parkingowych przy parafii w Brzączowicach poruszany jest przez mieszkańców od kilku lat. Nad sposobem rozwiązania tego problemu dyskutowali wraz z samorządowcami

 

Problem braku miejsc parkingowych przy kościele Matki Bożej Królowej Polski w Brzączowicach (gmina Dobczyce) znany jest mieszkańcom od kilku lat. W niedzielę i dni świąteczne, wierni parkują na poboczach po obu stronach drogi wojewódzkiej nr 967, co utrudnia przejazd w tym miejscu i zagraża bezpieczeństwu.

Starania o rozwiązanie tego problemu w 2018 r.  podjęła jak pisze o sobie jeszcze „jako zwykła mieszkanka miejscowości”, a dzisiaj radna gminy i miasta Dobczyce - Ewa Kołacz (PiS). Jej wniosek o budowę z tego okresu poparło wówczas 339 mieszkańców Brzączowic. Ówczesny burmistrz Paweł Machnicki przesłał go do zarządcy drogi, czyli Zarządu Dróg Wojewódzkich z prośbą o uwzględnienie w budżecie na rok 2019. Zarząd „wskazał zasadność wykonania parkingu przez gminę”.

W grudniu 2021 r. w tej sprawie odbyło się spotkanie w którym udział wziął m.in. komendant policji w Dobczycach, radna Ewa Kołacz, burmistrz Tomasz Suś, jego zastępczyni, przedstawiciel Zarządu Dróg Wojewódzkich i przedstawiciele „Brzączowic dla Przyszłości”. Z końcem roku obecny burmistrz nie chciał komentować sytuacji. „Decyzję i głos w tym temacie zabiorę w marcu. To wszystko co mam do powiedzenia w tej sprawie” – mówił w rozmowie z nami.

 

Spotkanie w strażnicy

Spotkanie w sprawie budowy parkingu w okolicach parafii w Brzączowicach, odbyło się w piątek 1 kwietnia. 

Zanim wszyscy usiedli przy wspólnym stole, na oficjalnej stronie gminy Dobczyce; znalazła się notatka informująca o tym, że „Prowadzone w ubiegłym roku rozmowy w celu zakupu przez Gminę Dobczyce działki w bliskim sąsiedztwie cmentarza nie przynosiły zamierzonego efektu, w związku z czym burmistrz Tomasz Suś wspólnie z proboszczem Parafii w Brzączowicach ks. Robertem Stanuszkiem podjęli wspólnie intensywne działania w celu znalezienia innego rozwiązania”.

Jak czytamy w dalszej części notatki; dzięki współpracy oraz przychylności właścicieli innej nieruchomości, „udało się porozumieć w zakresie zakupu działek, których dogodna lokalizacja pod miejsca postojowe posłuży zarówno mieszkańcom, jak i gościom odwiedzającym Brzączowice”.

„Dzisiaj mogę powiedzieć, że dzięki współpracy z księdzem Proboszczem oraz właścicielami działki vis a vis kościoła, temat zostanie rozwiązany. W wyniku poczynionych spotkań i ustaleń udało się wypracować rozwiązanie, które przyniesie korzyść mieszkańcom Brzączowic oraz wyeliminuje poważny problem z bezpieczeństwem w centrum miejscowości. Obecnie pozostaje do wykonania operat geodezyjny oraz podpisanie aktu notarialnego. To potrwa zapewne jakiś czas” – na stronie gminy pisze jej gospodarz Tomasz Suś.

Po tej publikacji, w mediach społecznościowych wśród mieszkańców rozgorzała dyskusja na temat budowy parkingu, jego lokalizacji i sposobu informowania o podjętych w tej sprawie decyzjach. Jej zwieńczeniem było spotkanie w OSP. 

Przed ponad setką mieszkańców Brzączowic, w sali OSP zasiadł sołtys Adam Panuś, który moderował dyskusję, burmistrz Tomasz Suś wraz z pracownikami UGiM, proboszcz Rober Stanuszek oraz radni. Jako pierwsza głos zabrała radna Ewa Kołacz, która przypomniała historię starań o budowę parkingu.

Podczas spotkania omówiono możliwości wybudowania parkingu na dwóch działkach. Obie znajdują się na przeciwko kościoła. Pierwsza przedstawiona w "wersji 1" (na zdjęciu kolor pomarańczowy - działka 320/2) oraz druga - położona dalej na wschód (na zdjęciu wypełniona kratką działka 318/2), która sąsiaduje za cmentarzem i ciągnie się do drogi wojewódzkiej.

Wersja druga zakłada wstępnie podział terenu na 2 części – do nabycia przez gminę i parafię. To ziemia o której w komunikacie na stronie UGiM informował burmistrz.

Ksiądz proboszcz Rober Stanuszek: Chodzi o bezpieczeństwo. Lokalizacja tej działki jest bardzo dobra, jest duża i porównywalna do proponowanej wcześniej. Również będzie tam część cmentarna i kiedyś będzie się łączyła z drugą częścią, która również będzie przeznaczona pod cmentarz.

Chodzi również o to, aby był dostęp do cmentarza i żeby to było blisko kościoła wraz z przejściem dla pieszych. (...) Chciałbym zrobić coś dla parafii, co jest ważne; żeby był przede wszystkim parking i miejsce pochówku, czyli cmentarz 

- mówił podczas spotkania. 

Następnie burmistrz przedstawił historię negocjacji z mieszkańcami, szereg pism i korespondencję jaka prowadził w tej sprawie.

Tomasz Suś, burmistrz Gminy i Miasta Dobczyce : Dla mnie liczy się konkret i jeszcze raz konkret. To, że od kilku lat dyskutuje się o tym parkingu wiemy wszyscy.

W styczniu pojawił się sygnał od księdza, pojawiła się konkretna propozycja rozwiązania problemu braku parkingu. Wspólnie rozpoczęliśmy prowadzenie rozmów. Uważam, że problem jest znakomicie rozwiązany.

(...) My dzisiaj powinniśmy głównie myśleć o kwestii bezpieczeństwa i taki parking chce zagwarantować; z wyjazdem i całym terenem utwardzonym.

Jak w poniedziałek 4 kwietnia poinformował nas burmistrz Tomasz Suś; otrzymał informację jakoby ksiądz proboszcz miał ogłosić wstrzymanie się z decyzją dotycząca zakupu działki. - Jak mówiłem podczas spotkania z mieszkańcami, mnie jako reprezentanta gminy interesuje wspólny zakup działki. Działania w tej sprawie zostaną wstrzymane do wyjaśnienia tej kwestii - komentuje gospodarz gminy. 

Czy, kiedy i w którym miejscu w Brzączowicach powstanie parking? Na razie trudno znaleźć odpowiedzi na te pytania. 

Powiązane tematy

Komentarze (5)

 • Jacek Karwatowski 4 kwi 2022

  polacy to mistrzowie prowadzenia wojen wszystkich z wszystkimi... zamiast sie wziac do kupy dogadac i zbudowac to sie beda klocic przez lata. prosta sprawa przyjezdzaja do ksiedza to niech ksiadz kupi dzialke tak jak proponuje burmistrz na pol z gmina i razem tam zrobia parking. w czym problem skoro chca zrobic? to robta ludzie

  13 3 Odpowiedz
 • mirek@ 4 kwi 2022

  Ludzie przyjeżdżają do ksiedza do kosciola to niech zadba o infrastrukture tak jak właściciele sklepow. Miejsca na cmentarzu za darmo nie daja to jak chce go powiekszyc to parafia powinna zainwestować po co w to wciagac gmine? Kiedy to sie zmieni w tym kraju? ??‍♂️??‍♂️??‍♂️

  19 3 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   4 kwi 2022

   Jeżeli parking jest w tej lokalizacji przydatny dla mieszkańców, to nie ma powodu, aby gmina nie partycypowała w kosztach. Chyba, że parkować tam będą wyłącznie odwiedzający kościół ludzie, to wówczas powinien finansować go sam kościół, lub też ewentualnie z udziałem samych zainteresowanych, prawda?

   10 1 Odpowiedz
 • 4 kwi 2022

  Tam jest większy spór. Wystarczy poczytać FB:
  https://www.facebook.com/profile.php?id=100022912880478

  5 Odpowiedz
 • 4 kwi 2022

  myślę że trzeba podnieść stawki w kościele o 130% za wszystkie usługi i z tego trzeba odkładać na parking , około 40% reszta wiadomo , trzeba odkładać też na inne cele ,hahahaaha

  8 2 Odpowiedz

Zobacz więcej