Tokarnia

"Tokarska Bagnieć", czyli o tym jak wygląda Niedziela Palmowa w Tokarni

"Tokarska Bagnieć", czyli o tym jak wygląda Niedziela Palmowa w Tokarni
Fot. fb.com/Kliszczackie Centrum Kultury

W tokarskiej parafii zachował się dawny zwyczaj robienia wysokich, ponad kilkunastometrowych palm, które zdobi się ręcznie kwiatami z kolorowej bibuły i przyozdabia zielonymi gałązkami bukszpanu.

 

Wysokie palmy i procesja z figurą Jezusa na osiołku w Tokarni, na stałe wpisały się w pejzaż kulturowy Małopolski. W tym roku (po przerwie z powodu pandemii - przy. red.), wznowiono ten unikatowy obrzęd - mówi Bartłomiej Dyrcz, dyrektor Kliszczackiego Centrum Kultury w Tokarni.

- Parafia w Tokarni jest jedną z nielicznych, a może nawet i jedyną parafią w Polsce, gdzie w procesji wokół kościoła wozi się drewnianą figurę Jezusa na osiołku. Jej autorem jest Józef Wrona, miejscowy artysta, ludowy rzeźbiarz, twórca Kalwarii Tokarskiej i długoletni kościelny w jednej osobie. Ten zwyczaj wpisuje się od 1968 roku w kliszczacki pejzaż religijny naszej parafii Matki Bożej Śnieżnej w Tokarni i trwa do dnia dzisiejszego - czytamy na profilu Fb parafii w Tokarni.

Wyniku konkursu na Tokarską Bagnieć 2022:
Najwyższa Palma – Tadeusz Osielczak 12,84 m.
Tradycyjna Palma – Jacek Kowalik
Wyróżnienie – Wiesław Worwa
Wyróżnienie – Rafał Worwa
Wyróżnienie – Natalia Proszek
Palma Nowoczesna – Ignacy Hanusiak

 

W tym roku parafia wraz z dyrektorem Kliszczackiego Centrum Kultury zainicjowała pierwszy konkurs reporterów „Tokarska BAGNIEĆ”. Najpiękniejszą fotografię, wykonaną w tym roku w Niedzielę Palmową można przesłać do 15 kwietnia na adres emailowy – tokarniakck@gmail.com – Kliszczackiego Centrum Kultury.  Zwycięzca otrzyma unikatową – malowaną ręcznie na szkle przez Zdzisława Słoninę, ludowego Artystę – statuetkę.

Powiązane tematy

Komentarze

Zobacz więcej