Kościół

Myślenice. Procesja z obrazem Matki Bożej Pani Myślenickiej przeszła przez miasto

Myślenice. Procesja z obrazem Matki Bożej Pani Myślenickiej przeszła przez miasto
Fot. Sanktuarium Matki Bożej Pani Myślenickiej

Pierwsze cuda przed wizerunkiem „Myślenickiej Pani” miały odbywać się 390 lat temu. W miejscu, gdzie do nich doszło spotkali się mieszkańcy Myślenic, aby uczcić kolejną rocznicę i wziąć udział w procesji

 

"Matka, która wszystko rozumie, sercem ogarnia każdego z nas. Matka zobaczyć dobro w nas umie, Ona jest z nami w każdy czas" - słowami tej pieśni ks. Artur Czepiel zakończył swoje kazanie, podczas mszy na zakończenie procesji, która ruszyła z dawnego domu Marcina Grabyszy do myślenickiego sanktuarium.

Wierni zebrali się w sobotę 6 maja przy kapliczce, stojącej w miejscu dawnego domu Grabyszów. Stamtąd do Sanktuarium w Rynku przeszła procesja z obrazem, gdzie przy ołtarzu polowym została odprawiona msza w intencji pokoju na świecie i bezpieczeństwa Polski.

Jak czytamy w „Historii Parafii i kultu Matki Bożej” : „W latach dwudziestych XVII wieku w Krakowie wybuchła zaraza, w związku z tym obraz przeznaczono do spalenia. Uchronił Go przed zniszczeniem urzędnik Marcin Grabysza, przenosząc do swojego domu w podkrakowskich Łagiewnikach. Po kilku latach, rodzina Grabyszów przywiozła Obraz do domu w Górnej Wsi koło Myślenic. W pierwszych dniach maja 1633 roku doszło do niezwykłych wydarzeń – Marcin Grabysza, tracący wzrok, odzyskał zdrowie, a na wizerunku zaczęły pojawiać się wonne krople o konsystencji olejku. Ówczesny proboszcz myślenickiej parafii, ks. Wojciech Ofiarowicz, zdecydował o zbadaniu zjawiska. Komisja krakowskich teologów orzekła o cudownym pochodzeniu wydarzeń. We wspomnienie Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, 2 lipca 1633 roku, Obraz Matki Bożej w uroczystej procesji, wniesiono do kościoła i ogłoszono łaskami słynący.

Kilkanaście lat później Cudowny Wizerunek umieszczono w kaplicy fundowanej przez hetmana wielkiego koronnego Stanisława Koniecpolskiego i jego żonę Krystynę Lubomirską. Obiekt wzniesiono w 1656 roku jako wotum za uzdrowienie przez Panią Myślenicką syna hetmana, Aleksandra Koniecpolskiego.

Przy „Matce Miłościwej” i Matce Miłosierdzia”, jak określano Cudowny Obraz Matki Bożej Myślenickiej, dokonywały się liczne cudowne uzdrowienia. Pątnicy przybywający tutaj z odległych stron doznawali niezwykłych łask. Obraz Matki Bożej Myślenickiej stał się znany na Mazowszu i we Lwowie, w Kielcach, Gidlach, w Łomży, Nowym Sączu, na Podhalu, w Kętach, w Olkuszu a także w Wielkopolsce. Sanktuarium Myślenickie cieszyło się znaczną sławą jeszcze w XVIII wieku, pomimo wielu klęsk i kataklizmów dziejowych, których doświadczało w tym czasie.

Kult Matki Bożej Myślenickiej doznał ponownego ożywienia na przełomie XIX i XX w. Szczególną rolę – zarówno kościelną jak i patriotyczną – odegrał on w życiu parafii myślenickiej i całej Ziemi Myślenickiej w latach dyktatury stalinowskiej a następnie panowania ustroju socjalistycznego i znamiennych przemian w życiu narodu polskiego, zmierzających do odzyskania wolności i niezawisłości.

(…) Zaszczyt koronacji przypadł kard. Karolowi Wojtyle. Uroczystość odbyła się w niedzielę 24 sierpnia 1969 roku. Mszy Św. przewodniczył metropolita poznański abp Antoni Baraniak.

(…) Dzisiaj Cudowny Obraz Matki Bożej Myślenickiej gromadzi wielu wiernych z Myślenic i okolicy. W tym sanktuarium przeżywają oni bogate życie sakramentalne, trwają w całodziennej adoracji przed Najświętszym Sakramentem w kaplicy Matki Bożej, wciąż doznają wielu łask.

2019 roku  na myślenickim Rynku odbyły się uroczystości będące zwieńczeniem tygodnia obchodów Jubileuszu 50-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Myślenickiej. Podczas uroczystej mszy kazanie wygłosił Arcybiskup Marek Jędraszewski Arcybiskup Marek Jędraszewski,  a jej zwieńczeniem było przyjęcie aktu zawierzenia losów Miasta i Gminy Myślenice Matce Boskiej Myślenickiej.

Powiązane tematy

Komentarze

Zobacz więcej