Myślenice

Myślenice. Gmina dopłaci do wymiany ok. 166 kotłów. „Decyduje kolejność zgłoszeń”

Myślenice. Gmina dopłaci do wymiany ok. 166 kotłów. „Decyduje kolejność zgłoszeń”

W środę 20 kwietnia ruszy nabór wniosków w ramach „Myślenickiego Programu Wymiany Pieców”. Z budżetu gminy na ten cel przeznaczono milion złotych, co ma pozwolić na wymianę ok. 166 kotłów (w zależności od wysokości dotacji). Wszystkich do wymiany na terenie gminy pozostaje ok. 10 tys.

 

Wnioski do drugiej edycji „Myślenickiego Programu Wymiany Pieców” będzie można składać od środy 20 kwietnia w UMiG Myślenice (Rynek 9, pokój nr 2) od godz. 8 do 17. W kolejne dni, tj. 21 kwietnia w godz. 8-15, 22 kwietnia 8-14 i 25 kwietnia w godz. 8-17.

- Do wymiany starych pieców na nowe proekologiczne wykorzystujące paliwo gazowe, spalające biomasę lub pompę ciepła zachęcam tych mieszkańców, którzy w swoich domach mają pozaklasowe źródła ciepła. Mogą skorzystać z szansy, jaką dajemy im jako samorząd gminy Myślenice i przypominam o obowiązku zapisanym w Małopolskiej Uchwale Antysmogowej i Małopolskim Programie Ochrony Powietrza – mówiącym o tym, że do końca tego roku wszystkie pozaklasowe kotły powinny zniknąć i zostać wyłączone z użytkowania – podczas zapowiedzi programu przed budynkiem UMiG, mówił burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS).

Wnioski będą przyjmowane tylko w formie papierowej. Dotacje mogą otrzymać mieszkańcy gminy Myślenice, właściciele budynków jednorodzinnych, wielorodzinnych, lokali i mieszkań w blokach ogrzewanych źródłem na paliwo stałe (węgiel, ekogroszek, drewno).

Dotacja obejmuje do 80% kosztów kwalifikowanych, określonych na podstawie przedłożonych faktur VAT bądź rachunków, jednak nie więcej niż: 6 000 zł brutto - nowe ekologiczne źródło ciepła, 8 000 zł brutto - nowe ekologiczne źródło ciepła i instalacja C.O. i C.W.U - dotyczy  budynków, które nie posiadają instalacji centralnego ogrzewania.

- Mieszkaniec może otrzymać dofinansowanie na pompę ciepła, kocioł gazowy lub też na kocioł na biomasę typu pelet. Dofinansowanie może być łączone z "Programem Czyste Powietrze", ale też z ulgą termomodernizacyjną. Wnioski będą przyjmowane w terminie od 20 do 25 kwietnia w urzędzie w pokoju nr 2. Decyduje kolejność zgłoszeń – wyjaśnia Anna Kordas, naczelnik  wydziału rozwoju i funduszy zewnętrznych w UMiG.

Jak mówi przyjęte zostanie średnio ok. 166 wniosków (w zależności od wysokości dotacji), a liczba kotłów pozostających do wymiany na terenie gminy Myślenice „jest duża, ale ciągle malejąca i poniżej 10 tys.”.

Podczas XLIX sesji rady miejskiej, która odbyła się 28 marca 2022 r. radni myślenickiej gminy stwierdzili, że to nie czas na zmiany i wprowadzanie zakazu palenia węglem. Przyjęli (20 głosami „za”, przy 1 „wstrzymujący, się”) stanowisko w sprawie dalszego procedowania projektu lokalnej uchwały antysmogowej przez Sejmik województwa małopolskiego.

Rok wcześniej, bo we wrześniu 2021 r. radni miejscy opowiedzieli się za zakazem palenia węglem w Myślenicach od 2030 r. oraz zakazem montażu nowych kotłów na węgiel od stycznia 2022 r. Teraz wycofują się ze swojej decyzji, jako powód podając „diametralną zmianę sytuacji geopolitycznej”

Powiązane tematy

Komentarze (4)

Zobacz więcej