Dobczyce

Bibliotekarz Roku 2021: Paweł Piwowarczyk drugi w ogólnopolskim rankingu

Bibliotekarz Roku 2021: Paweł Piwowarczyk drugi w ogólnopolskim rankingu

Po tym jak Paweł Piwowarczyk otrzymał tytuł Małopolskiego Bibliotekarza Roku 2021, przyszedł czas na etap ogólnopolski, w którym zajął drugie miejsce

 

W marcu informowaliśmy o tym, że dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dobczycach otrzymał tytuł Małopolskiego Bibliotekarza Roku 2021.

Kapituły powołane przez zarządy okręgów Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich wybrały 14 wojewódzkich laureatów, którzy wyróżnili się w roku ubiegłym swoimi dokonaniami i kreatywnością. Spośród nich 13 pracuje w bibliotekach publicznych: wojewódzkich, powiatowych, miejskich i gminnych, a 1 osoba jest pracownikiem biblioteki pedagogicznej. Większość finalistów (8 osób) to kierownicy działów i filii bibliotecznych oraz pracownicy bibliotek, 6 pełni funkcje dyrektorów bibliotek.

W drugim etapie konkursu wszystkie kapituły okręgowe SBP sporządzały rankingi 13 finalistów (z wyłączeniem swojego kandydata) i przesyłały do biura ZG SBP. Na ich podstawie, zliczając miejsca zajmowane przez finalistów w rankingach okręgowych, Komisja Odznaczeń i Wyróżnień przy ZG SBP ustaliła finałowy ranking Konkursu Bibliotekarz Roku 2021.

Pierwsze miejsce zajęła Magdalena Gomułka, pracująca jako starszy bibliotekarz-instruktor w Bibliotece Śląskiej w Katowicach, a drugie miejsce przyznano Pawłowi Piwowarczykowi z Dobczyc, który pełni funkcję dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dobczycach.

Dzięki jego pracy dobczycka biblioteka oprócz książek oferuje aktywności dla dzieci, wystawy i spotkania z ciekawymi postaciami kultury. Pracę w bibliotece łączy ze sportem m.in. przez powołany przez niego do życia Klub Kulturalnego Kibica. W ramach tej inicjatywy kibice nie tylko wyjeżdżają na ekstraklasowe mecze Wisły Kraków, ale też mają kontakt z biblioteką w ramach projektu „Ekstraklasa czyta”.

Nagrody zostaną wręczone podczas tegorocznych Targów Książki w Warszawie, które odbędą się w dniach 26-29 maja 2022 roku.

Celem Konkursu jest zaprezentowanie w ogólnopolskim środowisku bibliotekarskim oraz wśród szerokiej publiczności tych pracowników bibliotek, którzy w całym roku wyróżnili się ponadstandardowymi osiągnięciami zasługując na wysoką ocenę i popularyzację swoich dokonań. To dzięki ich kreatywności, wiedzy i zaangażowaniu biblioteki zmieniają się, coraz lepiej zaspokajają potrzeby czytelników, modernizują lokale i wyposażenie, umiejętnie wykorzystują nowe technologie, tworzą nowoczesne serwisy informacyjne i dokumentacyjne, cyfrowe biblioteki i lokalne archiwa cyfrowe, a jednocześnie dbają o dziedzictwo i stwarzają warunki do różnorodnej społecznej aktywności.

Powiązane tematy

Komentarze

Zobacz więcej