Społeczeństwo

Jak wysoka temperatura może wpłynąć na włosy?

Jak wysoka temperatura może wpłynąć na włosy?

Nasze włosy każdego dnia są narażone na szereg niebezpieczeństw. O ile część z nich możemy wyeliminować, stawiając na odpowiednie procesy pielęgnacyjne, w niektórych wypadkach trudno będzie uniknąć czynników, które szkodzą naszym pasmom – jednym z nich jest wysoka temperatura

 

Niezależnie od tego, czy masz włosy wysokoporowate, czy włosy niskoporowate – pielęgnacja i termoochrona do włosów to podstawa w upalne dni. Sprawdź, jak będziesz mógł ochronić swoje włosy przed skutkami upalnego lata.

W jaki sposób wysokie temperatury wpływają na włosy?

Włosy średnioporowate, wysokoporowate czy włosy niskoporowate – pielęgnacja naszych pasm będzie dosyć utrudniona latem ze względu na wysokie temperatury. Dlaczego upały są takie niebezpieczne dla włosów? Powód takiego stanu rzeczy jest prosty i wynika bezpośrednio z tego, w jaki sposób zbudowane są nasze włosy.

Jeśli spojrzymy na powierzchnię włosa w dużym zbliżeniu, chociażby pod mikroskopem, zobaczymy tam specjalną warstwę ochronną ułożoną podobnie jak dachówki na naszych domach. Są to łuski włosowe – naturalna ochrona naszych pasm, która chroni włosy przed uszkodzeniami i wytracaniem substancji odżywczych.

Łuski włosowe tworzą pomiędzy sobą pory. W optymalnych warunkach są one na tyle szczelne, że nie pozwalają na wytracanie substancji odżywczych z wnętrza włosów. Wysoka temperatura – niezależnie od tego, czy pochodzi ona od słońca w upalny dzień, od lokówki czy od suszarki – sprawia, że łuski włosowe się otwierają, przez co nie są już na tyle szczelne, by odpowiednio utrzymywać składniki niezbędne włosom do dalszego rozwoju.

Włosy wysokoporowate, włosy niskoporowate – pielęgnacja

Zanim zajmiemy się kwestią, jak ważna jest właściwa termoochrona do włosów, powiedzmy jeszcze parę słów o porowatości naszych włosów. Możemy je podzielić na włosy wysokoporowate, średnioporowate i włosy niskoporowate. Pielęgnacja każdego z tych typów włosów nieco się różni, natomiast on sam zależy właśnie od łusek włosowych.

W przypadku włosów niskoporowatych łuski włosa mają większą tendencję do utrzymywania się w zamkniętej pozycji, przez co są bardziej lśniące i miękkie w dotyku. Z drugiej jednak strony ta cecha sprawia, że mogą nie być tak obfite, jak byśmy sobie tego życzyli. Włosy wysokoporowate natomiast mają naturalnie mocniej uchylone łuski włosowe i o ile nie powinniśmy mieć żadnych problemów z ich obfitością, to ich odpowiednie nawilżenie będzie bardziej skomplikowane.

Jak działa termoochrona do włosów?

Termoochrona do włosów to potężny sojusznik dla każdego z nas, kto obawia się o kondycję swoich włosów podczas nadchodzącego lata. Jak działa kosmetyk, którego głównym zadaniem jest ochrona włosa przed skutkami wysokiej temperatury?

Głównym zadaniem kosmetyku o właściwościach termoochronnych jest wytworzenie na powierzchni naszych włosów odpowiedniej warstwy okluzyjnej. Oznacza to, że właściwa termoochrona do włosów pozwoli na stworzenie bariery, która uchroni nasze pasma przed działaniami promieni UV i wysokimi temperaturami, jednocześnie nie pozwalając na wydostawanie się z wnętrza włosa składników budulcowych. Tym samym nasze włosy będą mogły rosnąć spokojnie, odpowiednio odżywione i zabezpieczone przed nieprzyjemnymi dla nich skutkami upałów.

Powiązane tematy

Jak wygląda trwałość farb bez amoniaku?
Miasto 0

Jak wygląda trwałość farb bez amoniaku?

Farby do włosów bez amoniaku cieszą się coraz większą popularnością wśród wielu z nas, którym marzy się idealna koloryzacja włosów   Wynika to z silnego dzi...

Zobacz więcej