Miasto

Rok szkolny 11/12: Nowe egzaminy, 6-latki w szkołach i mydło w toaletach

Rok szkolny 11/12: Nowe egzaminy, 6-latki w szkołach i mydło w toaletach

Dzisiaj rozpoczyna się rok szkolny 2011/2012. Zajęcia w szkołach potrwają do 29 czerwca 2012 r. W tym roku rodzice po raz ostatni decydowali o tym, czy posłać sześciolatka do szkoły. Zmieniły się zasady egzaminów w gimnazjach, a obowiązkiem szkół jest umieszczenie mydła w toaletach


Od dzisiaj wszystkie pięciolatki obowiązkowo idą do przedszkola. Rok 2011 był ostatnim w którym rodzice musieli sami podjąć decyzję o tym, czy posłać sześciolatka wcześniej do szkoły. Od przyszłego roku będzie to obowiązek każdego sześciolatka, który będzie szedł do pierwszej klasy.

Szafki na książki

Razem z nową podstawą programową, szkoły mają obowiązek przygotowania miejsc do przechowywania przez uczniów podręczników i przyborów szkolnych. Od września będą to również klasy I-III szkoły podstawowej i całe gimnazja.

Dłuższy rok szkolny

Zgodnie z rozporządzeniem o organizacji roku szkolnego, zajęcia będą się kończyć w ostatni piątek czerwca. Poza tym, w związku z obywającymi się w przyszłym roku Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej Euro 2012, istnieje możliwość zawieszenia zajęć.

Gimnazja: Nowe zasady egzaminów

Kolejne zmiany jakie czekają uczniów w tym roku to egzaminy. Gimnazjalny będzie się składał z trzech części, jednak zmianie ulegnie formuła testów, których będzie więcej. Część humanistyczna składać się będzie z dwóch testów pisemnych (jęz. Polski, historia i wiedza o społeczeństwie). Część matematyczno-przyrodnicza również składać się będzie z dwóch testów (matematyka i przedmioty przyrodnicze). Natomiast egzamin z języka obcego odbywać się będzie na poziomie podstawowym i rozszerzonym.

Ciepła woda i mydło w toaletach

Rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach obliguje szkoły do zapewnienia wszystkim uczniom od 1 września 2011 roku dostępu do ciepłej, bieżącej wody oraz mydła.

My pytamy was, jakie są największe grzechy szkół. Czy przeszkadza wam wyposażenie sal lekcyjnych, kadra nauczycielska, zasady panujące w placówkach, wyposażenie toalet, a może coś zupełnie innego? Czekamy na wasze opinie w tym temacie.

 

Powiązane tematy

Polscy nauczyciele pracują najkrócej na świecie
Miasto 89

Polscy nauczyciele pracują najkrócej na świecie

Jak wynika z raportu "Education at a Glance 2011" wykonanego przez OECD, organizacji zrzeszającej 34 najlepiej rozwinięte gospodarki świata - polscy nauczyciele pracują najkrócej na świecie

Komentarze (33)

 • Brak zdjęcia
  1 wrz 2011

  Ja jak najbardziej popieram pomysł z szafkami. Już dawno powinni je zrobić. Biedne dzieciaki przy 6 różnych przedmiotach w jednym dniu, w swoim plecaku musiały mieć 6 książek, 6 ćwiczeń, 6 zeszytów, nie wspominając o piórnikach i innych pierdołach. Myślę, że sama mogłabym mieć problem z udźwignięciem takiego ciężaru.

  Za moich czasów zawsze wymienialiśmy się z koleżanką z ławki, w który dzień, która nosi książki. Teraz nauczyciele każą im to wszystko nosić, bo za korzystanie z jednej książki z koleżanką z ławki można dostać uwagę...

  24 4 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  2 wrz 2011

  "Od dzisiaj wszystkie pięciolatki obowiązkowo idą do przedszkola. Rok 2011 był ostatnim w którym rodzice musieli sami podjąć decyzję o tym, czy posłać sześciolatka wcześniej do szkoły. Od przyszłego roku będzie to obowiązek każdego sześciolatka, który będzie szedł do pierwszej klasy."

  Wg mnie chory pomysł! zabieranie dzieciom dzieciństwa!
  i nie piszcie więcej o P. Ostrowskim bo już mi się nie chce tego czytać, wszędzie o nim głośno! załóżcie sobie osobny wątek i tam możecie pisać co chcecie na temat ww osoby!

  12 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  1 wrz 2011

  Wsadził kolegę do szkoły na Bysinie, i ktoś powie, że to nie czasy komuny.

  12 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  1 wrz 2011

  Bardzo dobre nowe obowiązki szkół!! Płacimy na Radę Rodziców a ani mydła ani ręczników papierowych nie uświadczy. Nie mówiąc o tym, że szkoły każą pisać podania jeśli się nie zapłaci na Komitet(Radę). a przecież absolutnie nie ma takiego obowiązku!Co do podręczników uczniów klas najmłodszych - jestem jak najbardziej za! Są naprawdę przeładowane!!!

  12 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  1 wrz 2011

  Z zaciekawieniem przeczytałem ten artykuł :) - zainteresowały mnie przepisy higieny w szkołach. Niestety nie wszędzie panują tak wspaniałe "teoretyczne" warunki (mydło, ciepła woda, papier toaletowy). W ubiegłym roku w szkole średniej X (w Powiecie) nie było nawet papieru toaletowego bo nie było pieniędzy (nie mówiąc już o mydle czy ciepłej wodzie). Dyrektor rozkładał ręce bo nie miał pieniędzy a uczniowie musieli chodzić o tzw. "swoim" papierze do toalet.
  Ciekawy jestem jak od dziś władze Powiatowe podejdą do tego problemu?

  12 Odpowiedz

Zobacz więcej