Lifestyle

Dieta Low FODMAP - najlepsza przy jelicie drażliwym. Na czym polega i co można jeść?

Dieta Low FODMAP - najlepsza przy jelicie drażliwym. Na czym polega i co można jeść?

Dieta low FODMAP to dieta, która pomaga w zespole jelita drażliwego i nietolerancji pokarmowej. Jest to dieta wspierana medycznie, która eliminuje niektóre rodzaje żywności z diety. Jest łatwa do przestrzegania, ale organizm potrzebuje trochę czasu, aby przystosować się do innego sposobu odżywiania.

Co oznacza skrót FODMAP?

FODMAP oznacza fermentujące oligosacharydy, disacharydy, monosacharydy i poliole. Akronim odnosi się do rodzajów pokarmów, które są słabo wchłaniane w jelicie cienkim i mogą prowadzić do wzdęć, bólu brzucha i biegunki. Te produkty obejmują cebulę, czosnek, jabłka, morele, szparagi i inne. FODMAP są rodzajem węglowodanów (rodzaj cukru) i można je znaleźć w wielu produktach spożywczych. 

Jakie są rodzaje diety FODMAP?

Istnieje kilka różnych rodzajów diet low FODMAP, z których każda ma swoje wady i zalety. Trzy główne rodzaje diet low FODMAP to:

 • dieta low FODMAP (zwana również dietą „FODMAP”)

 • dieta SCD

 • dieta GAPS

Dieta low FODMAP jest najbardziej znanym typem diety FODMAP. Ta dieta ogranicza lub eliminuje z diety niektóre rodzaje fermentujących oligosacharydów, disacharydów, monosacharydów - są to węglowodany proste, które mogą być słabo przyswajalne przez organizm. Dieta SCD to dieta low FODMAP uzupełniona określonymi suplementami diety. Ten rodzaj diety low FODMAP jest często łatwiejszy do przestrzegania, ze względu na jej prostotę i dostępność suplementów, takich jak bulion kostny, probiotyki i witaminy/minerały. Dieta GAPS to dieta połączona z procesem gojenia jelit. Ta dieta jest zwykle trudna do przestrzegania ze względu na konieczność spożywania wielu sfermentowanych produktów spożywczych, suplementów i/lub gotowania od podstaw. 

Jakie produkty spożywcze trzeba wyeliminować, będąc na diecie low FODMAP?

Będąc na diecie low FODMAP przede wszystkim należy wystrzegać się produktów spożywczych, które posiadają dużą zawartość FODMAP. Do takich produktów zaliczyć można między innymi:

 • owoce takie jak brzoskwinie, jabłka, nektarynki czy morele

 • miód oraz syrop z agawy

 • wszelkie słodziki

 • produkty spożywcze na bazie mleka takie jak twaróg, maślanka, bita śmietana

 • pistacje i orzechy nerkowca.

Powyższe produkty definitywnie powinny zostać wykluczone z diety, szczególnie gdy jest ona stosowana u osób z zespołem jelita drażliwego.

Jakie produkty spożywcze należy wprowadzić do diety low FODMAP?

Głównym składnikiem diety low FODMAP powinny być produkty spożywcze posiadające niską zawartość FODMAP. Wyszukaj tego typu produkty spożywcze na gazetkowo.pl. Do produktów które powinny być stosowane w tego typu diecie należą między innymi:

 • produkty mleczne takie jak ser szwajcarski, cheddar, parmezan, masło, margaryna, mleko ryżowe

 • produkty zbożowe takie jak płatki ryżowe, pieczywo bezglutenowe, makaron bezglutenowy

 • orzechy mkadamia, orzeszki piniowe, orzeszki ziemne, nasiona słonecznika

 • syrop klonowy i stewia

 • ziemniaki, kapusta chińska, marchew, ogórki, dynia, sałata, kiełki bambusa.

Dlaczego dieta low FODMAP jest zalecana dla osób z zespołem jelita drażliwego?

Produkty spożywcze które zawierają bardzo duże ilości FODMAP powodują wzrost ciśnienia osmotycznego co oznacza zwiększoną objętość płynnej treści pokarmowej. Spowodowane jest to przepływem wody do światłą jelit. Węglowodany o krótkim łańcuchu są fermentowane w jelicie grubym i powodują powstanie dużej ilości gazów. Spożywanie produktów z dużą ilością FODMAP przyspiesza motorykę jelit co jest bardzo niekorzystne w przypadku zespołu jelita drażliwego.

Zobacz więcej