Sumo

Jakub Korbas z brązowym medalem na Mistrzostwach Europy Młodzików

W składzie reprezentacji Polski w grupie młodzików U14 wystąpili reprezentanci Dalinu; Jakub Korbas (w kat. do 70 kg), który zdobył brązowy medal i Kacper Żelazny w kat. +70 kg (4 miejsce)

W dniach 6-9 października w Rakvere (Estonia) odbywały się Mistrzostwa Europy Młodzików, Kadetów i Juniorów w Sumo. Do zawodów zostało zgłoszonych prawie 450 zawodniczek i zawodników – reprezentantów 11 krajów Europy.

Każde państwo, zgodnie z regulaminem mogło wystawić po dwóch reprezentantów w każdej kategorii wagowej. Z tej możliwości najczęściej korzystały najsilniejsze zespoły: Ukraina, Estonia, Węgry i Polska. W składzie reprezentacji Polski w grupie młodzików U14 wystąpiła dwójka zawodników myślenickiego Dalinu  Jakub Korbas w kat. do 70 kg i Kacper Żelazny w kat. +70 kg . Ich opiekunem w Estonii był Jarosław Niemiec

Kuba Korbas wywalczył brązowy medal. Wygrał dwie walki, a następnie przegrał z późniejszymi medalistami Estończykiem Koiv Glen Gregory i Węgrem Bokros Mark. Kacper Żelazny przegrał pierwszą walkę z Olegiem Bohdanectsem z Ukrainy i musiał czekać na walki repasażowe. W repasażu najpierw pokonał Węgra Kornela Kalotai, a następnie przegrał walkę o brązowy medal z Bułgarem Stanevem Zdrawko.

Zawodnicy Dalinu Myślenice znaleźli uznanie w oczach trenerki Kadry Narodowej Magdaleny Macios, która wybrała ich do czteroosobowej reprezentacji Polski w turnieju drużynowym. - Był to strzał w dziesiątkę, ponieważ chłopcy walcząc już niejako na luzie wywalczyli srebrny medal wygrywając po drodze z Niemcami i Estończykami . Zostali dopiero zatrzymani przez reprezentację Ukrainy podczas walk finałowych. Należy dodać, że podczas meczu z Estonią Kuba zaliczył udany rewanż wygrywając z Koiv Glen Gregory – ich występ komentuje trener

- Wyjeżdżając na zawody po cichu liczyliśmy na sukces, ponieważ nasi zawodnicy byli dobrze przygotowani. Nikt jednak nie przewidział, że oboje znajdą się w reprezentacji Polski w turnieju drużynowym, a tym bardziej, że wywalczą srebrne medale – mówi trener Ryszard Szpakiewicz.