Dobczyce

Dobczyce. Otwarto pierwsze w Małopolsce Centrum Edukacji Przeciwpożarowej

Dobczyce. Otwarto pierwsze w Małopolsce Centrum Edukacji Przeciwpożarowej

To pierwsze takie miejsce w Małopolsce i jak mówią samorządowcy najnowocześniejsze w kraju. Centrum nie tylko pokazuje jak powstają pożary i jak im zapobiegać, ale również jak zachowywać się, kiedy wybuchną

 

Otwarte w Dobczycach Centrum Edukacji Przeciwpożarowej jest pierwszym takim obiektem w Małopolsce. Jak zapewniają władze gminy; mieszczące się na powierzchni 500 m2 centrum jest najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce.

Centrum Edukacji Przeciwpożarowej będzie realizować m.in. program profilaktyczno-edukacyjny dla dzieci i młodzieży. W edukacji wykorzystana zostanie specjalnie przygotowana interaktywna „ścieżka bezpieczeństwa”, która wyposażona jest w najnowocześniejsze narzędzia i technologie.

Tomasz Suś, burmistrz GiM Dobczyce: Dobczycka straż to najczęściej wyjeżdżająca jednostka w powiecie. Mamy dwie drogi wojewódzkie i 99 wyjazdów rocznie. Strażacy ochotnicy to ludzie, którzy wyjeżdżają do pożarów będąc dostępni przez 365 dni w roku, 24 godziny na dobę. Myślę, że to wielkie wyróżnienie dla Dobczyc, gdzie otwieramy Centrum Edukacji Przeciwpożarowej. Bez wątpienia wpłynie to na prestiż, ale i mobilizacje tego co dzieje się w całej gminie Dobczyce w temacie straży.

Liczę na to, że przyjadą do nas różni goście, nie tylko z terenu województwa, ale i całego kraju, aby obejrzeć ten projekt. Kiedy objąłem urząd burmistrza z moimi współpracownikami zastanawialiśmy się co zrobić na górze tego budynku. Obiekt stał pusty, to surowy obiekt. Były pomysły na domy weselne, na wynajem pod biura... jeśli chodzi o przyjęcia weselne, to już nie ten czas. Z przykrością to musze powiedzieć, ale strażnice i remizy, to już chyba przeszłość dla przyjęć weselnych. Wtedy pojawił się pomysł żebyśmy zrobili coś dla młodzieżowych drużyn pożarniczych. Oczywiście fantomy, gry multimedialne, elementy ćwiczebne itd. Kiedy padła propozycja, aby obejrzeć PSP Chorzów, nie wahaliśmy się. Część elementów się nam bardzo spodobała. Dzisiaj otwieramy najnowocześniejsze Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Polsce.

Możemy mieć znakomite budynki, ale jak coś się z nimi zaczyna dziać, to wszyscy dzwonią po strażaków, jak jest impreza kościelna, patriotyczna, jakakolwiek inna, to wszyscy korzystają ze strażaków. Dlatego za to wam dziękuję z tego miejsca, za to że jesteście, za to że wam się chce. To święto strażaków nie tylko w Dobczycach, ale całym powiecie i województwie.

Centrum mieści się w strażnicy OSP Dobczyce. Jako pierwsi odwiedzali je uczniowie z gminy Dobczyce. Wkrótce miejsce ma zostać udostępnione szerszemu gronu odbiorców.

Powierzchnia edukacyjna została podzielona na sektory tematyczne dotyczące m.in. zagrożeń w domu, bezpieczeństwa nad wodą, w lesie i w ruchu drogowym. Uczestnicy zajęć mają okazję poznać proces akcji ratowniczo-gaśniczej i sami wcielić się w rolę strażaków, ubrać się w stroje, a nawet odbyć wirtualną podróż wozem strażackim na miejsce pożaru.

Gminne Centrum Społeczno-Edukacyjnego wspierania rozwoju jednostek ratowniczo-gaśniczych kosztowało 3,26 mln zł z czego 2,5 mln zł stanowiło dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Wykonawcą Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Dobczycach była firma WIBA, która działała we współpracy z firmą COMTV.

Powiązane tematy

Dobczyce. MGOPS i CUW w nowej siedzibie
Dobczyce 0

Dobczyce. MGOPS i CUW w nowej siedzibie

Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej i Centrum Usług Wspólnych przeniosły swoją działalność do budynku przy ul. Jagiellońskiej 44H   MGOPS i CUW, które...

Komentarze (1)

  • 25 paź 2022

    To jakaś przesada z tymi nakładami na dopieszczenie tego elektoratu. Jest tyle możliwości tańszych, aby wyświetlić pokazać, objaśnić jak powstają pożary i jak im zapobiegać, ale również jak zachowywać się, kiedy wybuchną. Od tego jest straż zawodowa, aby to objaśnić w swoich pomieszczeniach, których mają bez liku. Co zrobicie jak wam braknie na podstawowe rzeczy, bo już brakuje. Wtedy tymi bajerami nie oświetlicie ulic i nie ogrzejecie szkół i znowu podniesiecie podatki. Ludzie tego nie wytrzymają.

    6 9 Odpowiedz

Zobacz więcej

Ekomaniacy w gminie Sułkowice
Sułkowice 0

Ekomaniacy w gminie Sułkowice

W 2023 roku na terenie Gminy Sułkowice realizowany był projekt pn. „Ekomaniacy w Gminie Sułkowice”, dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środo...