Biznes

Najchętniej wybierane okna w Krakowie – czym się wyróżniają okna PCV? Sprawdzamy!

Najchętniej wybierane okna w Krakowie – czym się wyróżniają okna PCV? Sprawdzamy!

We współczesnym budownictwie okna stają się coraz ważniejszym elementem elewacji. To już nie tylko źródło światła, a integralny element architektoniczny, który nadaje charakteru naszemu domowi.

Jakie okna wybrać, aby były estetyczne i jak najbardziej funkcjonalne? Większość mieszkańców Krakowa wybiera okna PCV. Sprawdź dlaczego!

Czym różnią się okna PCV od drewnianych?

Drewniana stolarka okienna kojarzy nam się ze starymi wiejskimi domkami, dworkami i pałacami. Nic dziwnego, w przeszłości istniały jedynie takie okna. Obecnie są reliktem przeszłości, wykorzystywanym głównie we wspomnianych budynkach zabytkowych oraz tych wykonanych z drewna.

Ich zaletą jest piękny wygląd, ponieważ ich ramy mogą być różnorodnie zdobione. Dodatkowo można łatwo usunąć z nich wszelkie uszkodzenia. Niestety są również stosunkowo drogie i mają ograniczoną kombinację kształtów i rozmiarów.

Okna wykonane z PCV są zdecydowanie tańsze niż te drewniane. Nie oznacza to, że musimy rezygnować z eleganckiego wyglądu, ponieważ na rynku dostępne są modele imitujące drewno. Występują we wszystkich rozmiarach i kształtach od okien połaciowych po balkonowe. Jakie są inne zalety okien plastikowych?

  • Wysokie parametry termoizolacyjne – minimalizują przenikanie ciepła.

  • Odporne na wysokie temperatury i inne czynniki atmosferyczne (wiatr, deszcz czy grad).

  • Najpopularniejsze rozmiary często dostępne od ręki.

  • Łatwe w utrzymaniu – nie wymagają specjalnej pielęgnacji.

  • Wysokie właściwości izolacyjne i dźwiękoszczelne.

  • Możliwość uzbrojenia w system antywłamaniowy.

Gdzie kupić okna? Możesz zrobić to w markecie budowlanym lub bezpośrednio u producenta. Dobrym wyborem będzie również skorzystanie z lokalnego sklepu, który może świadczyć także usługi montażowe — w bazie firm ALEO.com znajdziesz sklepy i salony oferujące okna na terenie Krakowa. Sprawdzisz tam nie tylko lokalizację i dane kontaktowe, ale również opinie wystawione przez byłych klientów. Dzięki temu wybierzesz sprawdzone miejsce.

Okna plastikowe – o tym musisz pamiętać

Każdy kij ma dwa końce. Nie inaczej jest w przypadku okien PCV. Pomimo niewątpliwych zalet mają również wady, o których warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się zamontować je w naszym domu.

  • Brak możliwość renowacji w przypadku uszkodzenia – albo pogodzimy się z zarysowaniem czy wgnieceniem lub musimy wymienić całą konstrukcję.

  • Niska odporność na promieniowanie UV – z czasem mogą się odbarwiać lub nawet odkształcać. Tempo postępowania jest uzależnione od jakości wykonania i wykorzystanych materiałów.

  • Zbyt duża szczelność – może być zaletą, ale w zawilgoconym pomieszczeniu o słabej cyrkulacji powietrza może prowadzić do osadzania się pary wodnej i rozwinięciu grzyba na ścianach.

Generalnie okna wykonane z PCV są bardzo żywotne, chociaż czasami wymagają podreperowania np. zawiasów. Grunt to dobrze przemyśleć, gdzie chcemy je zamontować, ponieważ nie w każdym przypadku będą dobrym wyborem.

Gdzie sprawdzą się okna wykonane z PCV?

Okna plastikowe wydają się uniwersalnym rozwiązaniem do domu i mieszkania. Przy ich wyborze należy jednak uważać. Przede wszystkim, we wspomnianych powyżej wilgotnych pomieszczeniach, mogą narobić wiele szkód. Zanim zamontujemy okna PCV, upewnijmy się, że mamy sprawną wentylację lub wybierzmy model z nawiewnikami.

W przypadku dużych okien balkonowych problemem może być waga. O ile samo PCV jest tworzywem lekkim, obciążenia będzie dodawać ogromna szyba. Dlatego takich modeli nie montuje się w bardzo wysokich budynkach, gdzie może wystąpić problem z wniesieniem lub montażem. Również w codziennym użytkowaniu przesuwanie dużych okien może wymagać użycia większej siły fizycznej.

Jeśli chcemy doświetlić poddasze, plastikowe okna połaciowe będą świetnym wyborem. Dzięki lekkiej konstrukcji nie będziemy mieć problemów z ich otwieraniem. Możemy być również spokojni o utrzymanie ciepła w pomieszczeniu. Natomiast, w celu uchronienia się przed nagrzewaniem pokoju latem warto zastosować roletę zaciemniającą.

Zobacz więcej