Chełm

Myślenice. Kierowca biskupa zaatakowany nożem na Chełmie

Myślenice. Kierowca biskupa zaatakowany nożem na Chełmie
Dzisiaj po południu na terenie przylegającym do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego na Chełmie w Myślenicach doszło do ataku nożownika.

Dzisiaj po południu na terenie przylegającym do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego na Chełmie w Myślenicach doszło do ataku nożownika. Ofiarą padł kierowca biskupa Roberta Chrząszcza

artykuł aktualizowany 

W niedzielę 13 listopada przed godz. 15 doszło do napaści nożownika przy jednym z myślenickim kościołów. Jak podają ogólnopolskie media do atak miał miejsce na terenie przylegającym do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego na Chełmie w Myślenicach.

"Gdy policjanci przyjechali na miejsce zdarzenia okazało się, że ranny został mężczyzna, który wysiadał z samochodu zaparkowanego tuż przy kościele. Napastnik podbiegł do niego i zadał kilka ciosów ostrym narzędziem - po czym zbiegł z miejsca zdarzenia" - czytamy w komunikacie policji. 

Policjanci rozpoczęli poszukiwania, w których brali udział funkcjonariusze z całego województwa. Tuż po godzinie 18 sprawca ataku został zauważony przez jednego z policjantów biorących udział w poszukiwaniach. Napastnik szedł poboczem ulicy. Został zatrzymany i przewieziony do myślenickiej komendy, gdzie będą z nim wykonywane dalsze czynności pod nadzorem prokuratury.

Kierowca trafił do szpitala, gdzie konieczna była operacja. Biskupowi Chrząszczowi nic się nie stało. W parafii na górze Chełm odprawiał mszę.

15 listopada 2022

W Prokuraturze Rejonowej w Myślenicach prowadzone jest postępowanie w sprawie usiłowania w dniu 13 listopada 2022 roku w Myślenicach zabójstwa 56-letniego mężczyzny  (art. 13 § 1 kk w zw. z art. 148 § 1 kk).

Jak czytamy w komunikacie prokuratury okręgowej w Krakowie; w toku dotychczas prowadzonego postępowania ustalono, że 13 listopada w okolicy kościoła pw. Podniesienia Krzyża w Myślenicach  sprawca w wieku 30 lat zaatakował nożem 56-letniego mężczyznę. Zadał mu dwa uderzenia, jedno w okolice twarzy, a drugie w okolice  lewego obojczyka. Następnie zbiegł z miejsca zdarzania. Po około trzech godzinach został zatrzymany przez funkcjonariuszy policji. Na miejscu został również zabezpieczony  użyty przez niego nóż.

Stan zdrowia pokrzywdzonego aktualnie jest stabilny i w dniu dzisiejszym (14 listopada) zostanie on przesłuchany w szpitalu przez prokuratora. Uzyskano opinie biegłego sądowego z której wynika, iż pokrzywdzony doznał obrażeń ciała w postaci ran kłutych głowy, klatki piersiowej oraz rany ciętej opuszka kciuka lewego, które to obrażenia naruszyły czynności narządów ciała pokrzywdzonego na okres trwający powyżej 7 dni. Obrażenia te wyczerpują znamiona opisane w art. 157 § 1 kk.

Po przesłuchaniu pokrzywdzonego podjęta zostanie decyzja w zakresie przedstawienia zarzutów, a następnie wykonane zostaną czynności z udziałem podejrzanego oraz podjęta zostanie decyzja w zakresie skierowania wniosku w przedmiocie stosowania środka zapobiegawczego.

godz. 18:02

Jak PAP powiedział rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Krakowiw porok. Janusz Hnatko; zatrzymanemu mężczyźnie przedstawiono zarzut usiłowania zabójstwa i spowodowania obrażeń trwających powyżej siedmiu dni. Po przedstawieniu tych zarzutów podejrzany przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienie.

Pokreślił, iż "z uwagi na to, że spożywał alkohol od kilku dni, fragmentarycznie pamięta przebieg samego zdarzenia". Pamięta, że zaatakował jakiegoś mężczyznę nożem i nie wie właściwie do końca, dlaczego to zrobił, jaki był motyw, powód takiego zachowania" - PAP przekazał prokurator.

Rzecznik prokuratury zaznacza, że mężczyźni się nie znali. Na ten moment śledczy wykluczają też atak na mężczyznę ze względów religijnych.

Komentarze (56)

 • Brak zdjęcia
  14 lis 2022

  Oby kierowca wyszedl z tego cały i zdrowy

  77 3 Odpowiedz
 • 14 lis 2022

  Kierowca był przypadkową ofiarą napastnika. Gdyby nie on trafiło by na kogoś innego. Dlatego dorabianie ideologii do tego wydarzenia jest niepotrzebne, tak ze strony Hemingway'a jak i ze strony rzecznika kurii

  51 16 Odpowiedz
 • 14 lis 2022

  Rabunki napady morderstwa znowu o myslenicach tylko takie info idzie w Polskę...

  43 6 Odpowiedz
 • 13oddział 14 lis 2022

  Ja to myslę że niektórzy już są tak fanatyczni że nawet jak gołąb narobi na pomnik jest to akt polityczny i trzeba oczywiście gołębia ukamieniować. Dajcie sobie na wstrzymanie bo jeszcze nikt nie ma pojęcia o co w ogóle poszło.

  29 8 Odpowiedz
 • 14 lis 2022

  To ty masz tą krew na rękach, notorycznie obrażasz , szczujesz , wyzywasz, kłamiesz (choćby o tym piłowaniu katolików ,gość møwił o piłowaniu przywilejów a to co innego) przez takich jak ty ludzie się radykalizują, więc lepiej milcz

  31 14 Odpowiedz

Zobacz więcej