Drogi

Starosta o odśnieżaniu dróg: „Wszyscy są już wybrani, na wszystkie zadania. Od tego tygodnia wszyscy mają jeździć i tyle”

Starosta o odśnieżaniu dróg: „Wszyscy są już wybrani, na wszystkie zadania. Od tego tygodnia wszyscy mają jeździć i tyle”

Po tym jak w ubiegłym tygodniu kierowcy zmagali się z pierwszymi opadami śniegu, podczas 53. sesji rady powiatu o zimowe utrzymanie dróg dopytywał radny Krzysztof Dybeł.

Jak zapewnia starosta; w pierwszych terminach nie udało się rozstrzygnąć przetargów, ponieważ składane przez wykonawców oferty były zbyt wysokie, ale jak mówi „Wszyscy są już wybrani, na wszystkie zadania. Od tego tygodnia wszyscy mają jeździć i tyle”

 

Podczas 53. sesji rady powiatu radny Krzysztof Dybeł (PiS) poruszył kwestię zimowego utrzymanie dróg powiatowych. "Czy mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie, czy umowy zostały zawarte?" – dopytywał. Zwracał uwagę na problemy z jakimi kierowcy zmagali się podczas pierwszego w tym sezonie ataku zimy z naciskiem na drogi w Kobielniku i Węglówce.

„Czy w sytuacji występujących problemów z podpisaniem umów z firmami odpowiedzialnymi za utrzymanie dróg, istnieje możliwość podpisania umowy na ‘awaryjną piaskarkę’?” – pytał radny.

Jak pisaliśmy w ubiegłym tygodniu; na stronach powiatu myślenickiego próżno szukać spisu firm odpowiedzialnych za odśnieżanie dróg. Co roku o tej porze Zarząd Dróg Powiatowych prezentował „Zimowy Operat Utrzymania Dróg”. Nadal na jego stronie można znaleźć operat… na ubiegły sezon.

Jak podczas sesji zapewniał starosta, w pierwszych terminach nie udało się rozstrzygnąć przetargów na zimowe utrzymanie dróg, ponieważ składane przez wykonawców oferty były zbyt wysokie.

 „Zleciłem w imieniu zarządu rozstrzygnięcie trzeciego przetargu, ale wiecie ile nas to kosztuje? 2,6 mln zł więcej niż w ubiegłym roku. I gdzie teraz pan znajdzie te 2,6 mln? Tak znajdziemy je kosztem innych zadań, musimy je znaleźć. To jest 5,7 mln . Dzięki temu, że to był trzeci przetarg i tak mamy oszczędności 600 tys., bo na początku chcieli 6,3 mln. Opłacało się w tych trudnych czasach zrobić trzy przetargi, żeby chociaż te 600 tys. zł zaoszczędzić od pierwotnej ceny” – mówił Józef Tomal. Podkreślał też, że „dzisiaj wszyscy są już wybrani, na wszystkie zadania. Od tego tygodnia wszyscy mają jeździć i tyle”.

Józef Tomal (FZM), starosta: Jeżeli chodzi akurat o gminę Wiśniowa, to jeden z przetargów, który został rozstrzygnięty już miesiąc temu i był znany wykonawca. To jest Bart-Dróg Andrzej Maślerz - Droginia. Tak samo jak 2/3 Myślenic - czyli miasto Myślenice i miasto południe. Miałem milion telefonów, mimo że miałem wnuka w szpitalu, dostałem 100 telefonów od Dziennika Polskiego o godz. chyba 9 wieczorem.

Powiem jedną rzecz; oczywiście czy zawalił wykonawca? Mam do tego pewne swoje przemyślenia i to tez będzie w umowie, rozmawialiśmy na ten temat. Jeśli chodzi o Jaworzyce, jeżeli ktoś jeździ na łysych oponach letnich i nie stosuje się do znaków drogowych, czyli nie zakłada łańcuchów, a to zrobił jeden z tirówców, który zablokował całą drogę, to wysłałem policję. Ta nie przyjechała, bo powiedziała że nie ma samochodów. Powinien dostać mandat i powinien zostać oskarżony i zwrócić pieniądze wszystkich, którzy nie dojechali. Zawalił gość, od 2015 r. jest tam znak "użyj łańcuchów", on nie użył. Jak się skrzyżowali, to ciężko było jakiemukolwiek samochodowi, piaskarce dojechać, aby oczyścić teren.

Druga rzecz, nie rozstrzygnąłem - zarząd innych 7 zadań, ponieważ one były bardzo drogie. Zleciłem w imieniu zarządu rozstrzygnięcie trzeciego przetargu, ale wiecie ile nas to kosztuje? 2,6 mln zł więcej niż w ubiegłym roku. I gdzie teraz pan znajdzie te 2,6 mln? Tak znajdziemy je kosztem innych zadań, musimy je znaleźć. To jest 5,7 mln . Dzięki temu, że to był trzeci przetarg i tak mamy oszczędności 600 tys., bo na początku chcieli 6,3 mln. Opłacało się w tych trudnych czasach zrobić trzy przetargi, żeby chociaż te 600 tys. zł zaoszczędzić od pierwotnej ceny.

To panu mówię, żeby pan wiedział. Za Jaworzyce, za Kobielnik są odpowiedzialni przede wszystkim kierowcy - amatorzy jeżdżący nie wiadomo po co na oponach letnich. Mało tego, wie pan skąd wiem, że na oponach letnich? Bo mam filmiki, ludzie robili filmiki i pokazywali gościa wprost. To są letnie opony i oni ponoszą odpowiedzialność, większość to głupota ludzka. Natomiast ja nie bronię wszystkich wykonawców. Miałem trzykrotnie spotkania. Powiem panu tak; niektórzy w ogóle nie chcieli składać żadnej oferty, a największy w tym dniu problem, to okazało się, że dostało mi się za Borzętę, za drogę wojewódzką.

Od strony Dobczyc ludzie stali pod Borzęcką Górą. To droga wojewódzka. A wiecie dlaczego? Bo na stronie gminy Dobczyce pisze, że za to odpowiada Zarząd Dróg Wojewódzkich przy ul. Drogowców 2. Przez przypadek odkryłem, że przy Drogowców 2 jest instytucja nasza i Zarząd Dróg Wojewódzkich. I wszyscy do mnie dzwonili, że to drogowców 2. I dzisiaj wszyscy są już wybrani, na wszystkie zadania. Od tego tygodnia wszyscy mają jeździć i tyle.

Józef Tomal (FZM) na stanowisku starosty powiatu myślenickiego w kadencji 2018-24 radzi sobie:

 • wybitnie
 • pierwszorzędnie
 • poprawnie
 • przeciętnie
 • nieudolnie
 • fatalnie
 • Zobacz wyniki
 • wybitnie wybitnie 11%
 • pierwszorzędnie pierwszorzędnie 10%
 • poprawnie poprawnie 20%
 • przeciętnie przeciętnie 18%
 • nieudolnie nieudolnie 12%
 • fatalnie fatalnie 29%
 • Głosów: 2343

Powiązane tematy

Komentarze (16)

 • 30 lis 2022

  To nie jest odpowiedź na tylko jedno pytanie. Na sesji online (na chwilę włączyłam) jeden radny sypał pytaniami, ale chyba nie rozumiał odpowiedzi. Więc się nie dziwię reakcji. Natomiast zastanawiam się, czy wszyscy radni mają orientację w kwestii finansów gminy, czy powiatu, bo dużo wymagają, ale nie dają konkretów, skąd na to kasę. (Coś tak jak dzieci: mamo kup, bo ja chcę. A skąd pieniążki?). Skoro przetarg przyniósł oszczędności (są przecież jeszcze inne potrzeby), to znaczy, że się opłacało. Drogi i tak były odśnieżane z podobnym skutkiem jak niektóre gminne. Wiem, bo wtedy jechałam.
  Fajnie by było, gdyby radni oprócz wymagań (co jest zrozumiałe), mieli obowiązek w ramach swojej pracy w samorządzie pisać jakieś projekty pozyskiwania funduszy, tak jak to jest w różnych firmach...
  W końcu za coś biorą diety.

  26 4 Odpowiedz
 • 30 lis 2022

  Oj, słyszałam, słyszałam (jak każdy) o tych nagrodach i limuzynach rządowych, o dotacjach dla toruńskiego bossa a ostatnio o grubej podwyżce dotacji dla tvpis, etc. Moje wyplute żyły też na to poszły. Ale "dla każdej straży, które nieaja gdzie jeździć", nie żałuję, bo co jakiś czas ich słyszę i wiem, jak ciężką robotę odwalają... w każdym sezonie.

  22 1 Odpowiedz
 • 1 gru 2022

  Powiedz to radnemu z Krzyszkowic, który ciągle narzeka w mediach, że starostwo daje za mało na OSP i udowadnia, jak wiele daje gmina.
  Jednak nadal uważam, że te służby są warte wsparcia- takiego, na jakie stać dany samorząd. Zwłaszcza przy efekcie "dobrej zmiany".

  19 Odpowiedz
 • 29 lis 2022

  Cóż za buńczuczny ton całej wypowiedzi. Dziwne uczucie, kiedy wydaje Ci się, że tekst czytany krzyczy na Ciebie... Ale głowa do góry urwisy! Nie w tym, to w przyszłym roku wszystko będzie gotowe na czas.

  21 27 Odpowiedz
 • 29 lis 2022

  Czego nie rozumiecie? Za trudną sytuacje na drogach odpowiedzialni są KIEROWCY, nie piaskarka która nawet nie miała zlecenia (bo przetarg nie załatwiony), nie starostwo które nie zabezpieczyło na czas pieniędzy. Winni przede wszystkim kierowcy XD

  Zamiast posypać głowę popiołem, stało się trudno. Zwłaszcza że podobno sprawa jest już załatwiona, widzimy potężną arogancję i szukanie winnych dookoła XD aż bije pretensjonalnym tonem że radny ośmielił się zapytać o los dróg powiatowych. Brawo, super podejście XD

  20 28 Odpowiedz

Zobacz więcej

Ekomaniacy w gminie Sułkowice
Sułkowice 0

Ekomaniacy w gminie Sułkowice

W 2023 roku na terenie Gminy Sułkowice realizowany był projekt pn. „Ekomaniacy w Gminie Sułkowice”, dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środo...