Zdrowie

Lekarz ortopeda – z jakimi problemami zgłaszają się pacjenci do gabinetu?

Lekarz ortopeda – z jakimi problemami zgłaszają się pacjenci do gabinetu?

Implanty biodra lub kolana należą do specjalizacji nazywanej w ortopedii endoprotezoplastyką. Dzięki nowoczesnym metodom leczenia operacyjnego pacjenci mają szansę wrócić do aktywności i odzyskać sprawność ruchową w obrębie uszkodzonych stawów.

Do gabinetu trafiają również pacjenci, którzy cierpią na zwyrodnienia np. przykurcze palców, cieśni nadgarstka, paluch koślawy (haluksy), zerwane więzadła, uszkodzone łąkotki i inne problemy z kończynami górnymi i dolnymi.

Implant biodra lub kolana

Do specjalizacji lekarza ortopedy należy m.in. endoprotezoplastyka, inaczej nazywana alloplastyką. Zabiegi polegają na wymianie uszkodzonych części stawu, które zostały zdegradowane w wyniku zachodzących procesów chorobowych. W przypadku operacji biodra w stawie mocowane są implanty, składające się z panewki – fragmentu kości miednicznej oraz głowy, która stanowi górną część kości udowej. Panewka i głowa mocowane są na trzpieniu umieszczanym w trzonie kości.

Ortopeda ma do dyspozycji kilka technik mocowania implantów. Rodzaj endoprotezy i techniki mocowania zależy od indywidualnych uwarunkowań każdego chorego. Lekarz bierze pod uwagę wiek pacjenta i ogólny stan zdrowia, a także aktywność fizyczną, jaką chory do tej pory preferował. U osób starszych najczęściej stosuje się endoprotezy cementowe, ponieważ schorzeniu zwykle towarzyszy osteoporoza. Inne techniki stosuje się u osób młodszych. Wiek pacjenta często decyduje, w jakim stanie znajduje się jego system kostny i na jaką aktywność fizyczną może sobie pozwolić bez ryzyka.

Rodzaje endoprotez stosowanych w ortopedii 

Nowoczesne materiały, z których wykonane są implanty, to głównie biokompatybilne stopy metali, ceramika lub polietylen. Tego typu materiały są obojętne dla ludzkiego organizmu. W pracy ortopedy wyróżnić można trzy najważniejsze rodzaje endoprotez, stosowane w zależności od przyjętej metody implantacji.

Endoproteza cementowa to pierwszy rodzaj wykorzystywanej techniki. Implanty mocowane są w tym przypadku za pomocą cementu kostnego. Drugi rodzaj to endoprotezy bezcementowe, gdzie składowe elementy mocowane są w kościach metodą press-fit, czyli wkręcania części do porowatej powierzchni kości. Trzeci rodzaj to endoprotezy hybrydowe, czyli połączenie dwóch poprzednich technik.

Zabiegi rekonstrukcyjne w gabinecie ortopedy

Rekonstrukcja kolana również może wiązać się z wszczepieniem endoprotezy. W ramach leczenia ortopeda przeprowadza także zabiegi rekonstrukcyjne chrząstki stawowej. Uszkodzenia chrząstki spowodowane urazem, a nie zmianami zwyrodnieniowymi, wymagają w większości przypadków przeprowadzenia przez ortopedę operacji. Optymalną metodą w tym przypadku jest dotarcie do stawu poprzez artroskopię kolana.

Partnerem artykułu jest Ortopeda Kraków – ortopedakrakow.com.

Zobacz więcej