Drogi

Nawrotka i jazda pod prąd. GDDKiA publikuje kolejne nagrania z tunelu pod Luboniem Małym. „Ku przestrodze”

Nawrotka i jazda pod prąd. GDDKiA publikuje kolejne nagrania z tunelu pod Luboniem Małym. „Ku przestrodze”

Do tej pory kierowcy zatrzymywali się, żeby robić selfie, a nawet rapować. Tym razem GDDKiA udostępnia nagranie, na którym widać jak jeden z użytkowników tunelu pod Luboniem Małym zawraca i jedzie pod prąd

 

Tunel w ciągu drogi ekspresowej S7 popularnie zwanej Zakopianką otwarto trzy miesiące temu.

Tunel powstał w masywie góry Luboń Mały pomiędzy Naprawą a Skomielną Białą. Ma 2058 metrów długości i zainstalowano w nim 170 kamer, które stale monitorują to, co dzieje się w środku. Obraz z kamer jest przekazywany do Centrum Zarządzania Tunelem, gdzie przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, pracownicy czuwają nad bezpieczeństwem kierowców i reagują na każde nietypowe zachowanie. 

Kilka tygodni od otwarcia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad udostępniła film prezentujący „nieodpowiedzialne zachowania kierowców”. Ci zatrzymywali się na przerwę, selfie, a nawet, żeby nakręcić rapowy klip.

Tym razem na nagraniu widać, jak kierowca osobówki zawraca w tunelu i opuszcza go jadąc pod prąd do najbliższego węzła.

 

„Przypominamy – w tunelu nie wolno się zatrzymywać. Przepisy prawa o ruchu drogowym zabraniają tego jednoznacznie. Niestety, nieodpowiedzialne i skrajnie niebezpieczne zachowania kierowców się nie skończyły. Jeden z nich jadąc tunelem nagle zatrzymał się, zawrócił i pojechał pod prąd. Takie zachowanie mogło skończyć się tragicznie. Zawracanie w tunelu jest kategorycznie zabronione” – podkreśla GDDKiA.

Jak informuje zarządca drogi; wszystkie tego typu materiały przekazywane są policji, a ich sprawcy będą odpowiadać za łamanie przepisów.

„Wyposażenie tunelu pozwala nam m.in. na nagrywanie takich zdarzeń. Niestety, nie możemy im zapobiec. Tego nie zrobi żadna technika. To przede wszystkim od kierowców zależy, czy jazda po polskich drogach będzie bezpieczna dla wszystkich użytkowników. Pokazujemy te filmy ku przestrodze. Mamy nadzieję, że nasze kamery nie będą musiały więcej nagrywać tego rodzaju „historii” i „bohaterów” – czytamy we wpisie GDDiA.

Jak bezpiecznie korzystać z tunelu drogowego?

Powiązane tematy

Komentarze (32)

 • 13 sty

  Ludzka głupota nie zna granic

  26 Odpowiedz
 • 13 sty

  A gdzie na zakopiance masz środkowy pas.???

  17 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  14 sty

  A ten "kierowca" powinien od razu mieć zabrane prawo jazdy co najmniej na rok i później od nowa robienie całego kursu z egzaminem teoretycznym i praktycznym.

  15 1 Odpowiedz
 • 14 sty

  Eee no w weekendy dużo dzieciaków korzysta z infrastruktury szkolnej typu boiska, w weekendy odbywają się szkoły zaoczne, wieczorowe, różnego rodzaju kursy. No faktycznie debilne są ograniczenia przy szkołach.. 🤡

  8 1 Odpowiedz
 • 14 sty

  To nienormalne zachowanie pierdołów drogowych
  ( kierowca tak nie postępuje),
  wynika z tego, że nie skopiowaliśmy od razu w 2000 roku zasad drogowych np. Austrii.
  Siedzenie na zderzaku, miganie światłami, wyprzedzanie prawym pasem, zajmowanie skrajnego szybszego pasa gdy prawy jest wolny wyprzedzanie na pasach, korytarz życia itd.

  Wprowadzamy przez dziesięciolecia ich przepisy, by do dzisiaj ich nie wypełni wprowadzić .

  Najgłupszym przepisami oprócz wielu innych są znaki za każdym skrzyżowaniem w mieście, stąd taka mnogość znaków, że mózg przestaje je rejestrować..

  Ps.
  Gdybyśmy skopiowali przepisy z Austrii czy Niemiec jak leci, okazalibyśmy się, głupcami.
  A jak co 10 lat zbierają się mędrcy i dodają ich przepisy jako swoje, to …..
  wstaliśmy z kolan.

  10 4 Odpowiedz

Zobacz więcej