Myślenice

Myślenice. Do gminy trafił projekt węzła planowanego na skrzyżowaniu Zakopianki z ul. Sobieskiego. „Nie jest do końca wymarzony”

Myślenice. Do gminy trafił projekt węzła planowanego na skrzyżowaniu Zakopianki z ul. Sobieskiego. „Nie jest do końca wymarzony”
Dzisiaj przepływ samochodów na skrzyżowaniu Zakopianki z ul. Sobieskiego reguluje sygnalizacja świetlna, która zastąpić ma węzeł drogowy. Fot. Bartek Ziółkowski

Do gminy Myślenice w celu zaopiniowania trafił projekt bezkolizyjnego węzła, który ma powstać w miejscu skrzyżowania Zakopianki z ulicą Sobieskiego, gdzie obecnie znajdują się światła.

Poprawki zawierają m.in. kładkę dla pieszych przy „cmentarzu żydowskim”. (…) Projekt nie jest do końca wymarzony jeśli chodzi o obsługę komunikacyjną, szczególnie Tarnówki”

– w trakcie sesji internetowych pytań i odpowiedzi od mieszkańców mówił burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS).

 

Jak informuje gmina; do myślenickiego magistratu trafiła dokumentacja projektowa dotycząca budowy bezkolizyjnego węzła, w miejscu skrzyżowania Zakopianki (dk7) z z ulicą Sobieskiego w Myślenicach.

Dzisiaj przepływ samochodów na Zakopiance reguluje tu sygnalizacja świetlna, którą zastąpić ma węzeł drogowy typu trąbka z dodatkowymi pasami włączania i wyłączania na obu jej jezdniach.

„Zgłaszając swoje uwagi do wstępnego projektu, sygnalizowaliśmy rozwiązania korzystniejsze dla użytkowników, zarówno kierowców jak i pieszych. Było to m.in. poszerzenie dróg serwisowych do 5,5 metra wraz z chodnikiem dla pieszych, a także kładka dla pieszych w sąsiedztwie przystanków na Tarnówce” – czytamy w wypowiedzi burmistrza zawartej w gminnym komunikacie.

Z kolei podczas odpowiedzi na pytania mieszkańców w formule Q&A 30 stycznia, tak wypowiadał się na temat tej inwestycji;

Jarosław Szlachetka (PiS), burmistrz MiG Myślenice: Inwestor za pośrednictwem biura projektowego, które wykonuje projekt przebudowy węzła, złożył do nas projekt budowlany do zaakceptowania. Ten jest po kolejnych poprawkach, o które wnosiliśmy i których można było jeszcze dokonać na tym etapie.

Dzięki naszym staraniom została rozwiązana sprawa, która wcześniej nie była wzięta pod uwagę. To kwestia budowy bezpiecznego przejścia na wysokości „cmentarza żydowskiego”, gdzie w ramach inwestycji powstanie kolejna przeprawa piesza nad jezdnią i nowa kładka.

Mamy do zaopiniowania projekt, który będzie przez inwestora przedłożony lada dzień do wojewody małopolskiego do wydania zezwolenia na rozpoczęcie inwestycji drogowej. Jesteśmy coraz bliżej fizycznego rozpoczęcia pierwszej budowy na Zakopiance.

(…) Muszę powiedzieć, że ten projekt nie jest do końca wymarzony jeśli chodzi o obsługę komunikacyjną szczególnie Tarnówki - po stronie „cmentarza żydowskiego”. Niemniej jednak jesteśmy coraz bliżej realizacji jednej z najważniejszych inwestycji drogowych na Zakopiance dla mieszkańców Myślenic i gminy Myślenice.

Jak czytamy na oficjalnej stronie miasta, dzięki inwestycji; kierowcy zarówno od strony Krakowa, jak i Zakopanego będą mogli płynnie włączyć się do ruchu za pomocą dodatkowych pasów. Między DK7 a rondem zaprojektowano skrzyżowanie czterowlotowe ul. Sobieskiego z istniejącymi drogami dojazdowymi: na Bukówkę oraz w stronę wiaduktu na Polankę.

Północny i wschodni wlot to połączenia (łącznice) z jezdnią główną, natomiast wlot południowy będzie przedłużeniem ul. Sobieskiego w stronę centrum. Wlot zachodni umożliwi dojazd do posesji. W ramach inwestycji zostanie przebudowany także układ odwodnienia oraz oświetlenie terenu.

GDDKiA jako inwestor w marcu planuje wystąpić do wojewody o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID).

 

Węzeł obiecywany od lat 

Budowa w tym miejscu bezkolizyjnego skrzyżowania to temat poruszany zarówno przez byłego burmistrza jak i urzędującego po nim Jarosława Szlachetkę. Na początku kadencji, w styczniu 2019 r. informacje o przebudowie skrzyżowania podał w towarzystwie ministra Andrzeja Adamczyka. Podkreślał, że budowa węzła wpisuje się w plan rozwoju tej części miasta, gdyż estakada będzie początkiem planowanej zachodniej obwodnicy Myślenic.

Jarosław Szlachetka (PiS) na stanowisku burmistrza MiG Myślenice w kadencji 2018-24 radzi sobie:

 • wybitnie
 • pierwszorzędnie
 • poprawnie
 • przeciętnie
 • nieudolnie
 • fatalnie
 • Zobacz wyniki
 • wybitnie wybitnie 8%
 • pierwszorzędnie pierwszorzędnie 5%
 • poprawnie poprawnie 10%
 • przeciętnie przeciętnie 13%
 • nieudolnie nieudolnie 16%
 • fatalnie fatalnie 48%
 • Głosów: 4792

W październiku 2019 r. GDDKiA podpisała umowę z konsorcjum firm MPRB i MP-Mosty, które miało zająć się opracowaniem dokumentacji projektowej węzła drogowego. Generalna informowała wówczas, że projekt wraz z uzyskaniem decyzji ZRID (zezwolenie realizacji inwestycji drogowej – red.) ma powstać w ciągu 17 miesięcy od daty podpisania umowy, czyli do marca 2021 roku.

Jak w 2019 r. informowała Generalna Dyrekcja koszt projektowania wraz z nadzorem autorskim nad budową węzła wyniesie 1 mln 536 tys. zł. Okres projektowania, uzyskiwania decyzji i nadzoru nad budową miał ma potrwać w sumie 46 miesięcy od podpisania umowy, co daje termin oddania budowy najpóźniej w lipcu 2023 roku.

Powiązane tematy

Komentarze (12)

 • 2 lut 2023

  Czy ktoś jeszcze wierzy w to że oni coś zrobią?
  Przecież od 4 lat słyszymy tylko o koncepcjach i projektach a brak jakiejkolwiek realizacji. Zaraz usłyszymy o koncepcji pociągu bo zbliżają się wybory.
  Czy poza likwidacją dwóch szkół ta władza coś zrobiła? Czas na zmiany!!!

  58 8 Odpowiedz
 • 2 lut 2023

  Niech ta kładkę będzie cała ze szkła i z windą, a wieczorami niech ją rozświetla iluminacja.
  Nie wiem ilu mieszkańców korzysta z przejścia przy cmentarzu, ale podejrzewam, że kładka według mojej koncepcji, tak uatrakcyjniła by to przejście, że wycieczki do Zakopanego by sie tam zatrzymywały. W Krzyszkowicach ludzie nie mogą się doprosić o światła, kładkę cokolwiek, a w miejscu mało uczęszczanym sa skłonni na taką inwestycje.

  57 7 Odpowiedz
 • mirek@ 2 lut 2023

  Nie da się ukryć ze idzie czwarty rok od zapowiedzi z ministrem a skrzyżowanie ciagle w fazie planów i projektów bez zrid

  53 2 Odpowiedz
 • 2 lut 2023

  Najlepsza jest ta kładka do nikąd.... Styczeń a kretynizm roku już mamy......

  40 3 Odpowiedz
 • 2 lut 2023

  Bo w Krzyszkowicach nie ma liżących ### PiS.
  Niech się zapiszą do PiS jako najwierniejsi słudzy tego projektu
  i na egzekutywie PiS temat kładki dla Krzyszkowic załatwiają.
  Mogą do tematu zaprosić fachowca który wykazał się w temacie ratowania przedszkola na Zarabiu.

  33 8 Odpowiedz

Zobacz więcej