Edukacja. Przedszkole na Zarabiu

Myślenice. Marek Sowa przeprowadza kontrolę poselską w sprawie przedszkola nr 3. Burmistrz odpowiada. Rodzice zbierają podpisy

Myślenice. Marek Sowa przeprowadza kontrolę poselską w sprawie przedszkola nr 3. Burmistrz odpowiada. Rodzice zbierają podpisy
Fot. Piotr Jagniewski

Poseł Marek Sowa przeprowadził kontrolę poselską w gminie Myślenice w sprawie ewentualnego zamiaru likwidacji Przedszkola Samorządowego nr 3 na Zarabiu.

"Czy burmistrz podejmie kolejną próbę likwidacji i czy gmina zamierza sprzedać nieruchomość przy ul. Lipowej?". To kilka z pytań jakie poseł Sowa zadał Jarosławowi Szlachetce. Ten publikuje odpowiedzi, a sytuację określa jako „himalaje hipokryzji”

 

Podczas 59. sesji rady miejskiej, radni mieli głosować nad projektem uchwały dotyczącej zamiaru likwidacji Przedszkola Samorządowego nr 3 w Myślenicach.

Na wniosek Tomasza Wójtowicza (WDG) ten punkt wycofano z obrad. Za jego wykreśleniem głosowało 11 radnych reprezentujących Klub Wspólnie dla Gminy, Bez Układów i 2 radnych niezrzeszonych, a przeciw było 10 reprezentantów PiS.

 

Kontrola poselska w UMiG Myślenice

W piątek 3 lutego w myślenickim biurze posła Marka Sowy (KO) spotkali się przedstawiciele rodziców, przewodnicząca myślenickiego PO - Ewa Wincenciak-Walas, radni miejscy WDG Józef Błachut, Tomasz Wójtowicz, Jan Podmokły, Kamil Ostrowski, reprezentant KOD Myślenice Łukasz Płatek, radny powiatowy Maciej Ostrowski (WDP) i sekretarz powiatu Mieczysław Kęsek.

Poseł Koalicji opublikował również fotografie sprzed magistratu, informując o kontroli poselskiej w UMiG Myślenice. „Nie pozwolimy na likwidację przedszkola!” – pisze.

W piśmie złożonym do Jarosława Szlachetki pyta m.in. o przesłanki, jakie zadecydowały o podjęciu przez burmistrza zamiaru likwidacji przedszkola; *dlaczego rodzice zostali powiadomieni o takim zamiarze kilka dni przed sesją?; *czy wobec negatywnego stanowiska rady, burmistrz podejmie kolejną próbę likwidacji przedszkola lub inne działania zmierzające do zaprzestania działalności tej placówki?; *czy gmina planuje przeprowadzenie remontu przedszkola?; *jakie jest stanowisko rodziców dzieci uczęszczających do placówki wobec planów likwidacji przedszkola?; *jakie są plany wobec nieruchomości przy ul. Liopowej 2A, gdzie znajduje się przedszkole?; oraz *czy gmina zamierza sprzedać ww. nieruchomość?

 

Burmistrz odpowiada 

Również w mediach społecznościowych znalazł się komentarz oraz odpowiedzi burmistrza.

„To dopiero ‘himalaje hipokryzji’. Dyskusji na temat likwidacji Przedszkola Samorządowego nr 3 w Myślenicach przy ul. Lipowej pewnie dzisiaj by nie było, gdyby nie wieloletnie zaniedbania niektórych osób, które dostrzegam na zdjęciu. Jestem ciekawy czy z posłem Sową znalazły dzisiaj rozwiązanie problemu związanego z zabezpieczeniem zdrowia i życia dzieci?” – pisze Jarosław Szlachetka (PiS).

Publikuje również odpowiedzi, jakich udzielił posłowi Sowie na piśmie. Dowiadujemy się z nich m.in. o stwierdzonych nieprawidłowościach w zakresie ochrony przeciwpożarowej budynku oraz nieprawidłowościach sanitarno-higienicznych.

Na pytania o plany wobec nieruchomości oraz o to, czy gmina zamierza ją sprzedać, burmistrz odpowiada:

"W dniu dzisiejszym w budynku przy Lipowej 2a znajduje się Samorządowe Przedszkole nr 3. Wszelkiego rodzaju Pana wywody prezentowane w mediach społecznościowych są tylko insynuacjami, bezpodstawnymi oskarżeniami, zmierzającymi do zdyskredytowania mnie oraz mojego zaangażowania w pracę na rzecz mieszkańców Miasta i Gminy Myślenice" – ripostuje burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS).

 

Mieszkańcy "w obronie przedszkola"

Z kolei w sieci, mieszkańcy zbierają głosy pod petycją „W obronie Przedszkola Samorządowego nr 3 w Myślenicach”. W chwili publikacji tego artykułu widniało na niej 106 podpisów.

"Żywiąc realne obawy o przyszłość przedszkola postanowiliśmy nie zwlekać, dlatego właśnie, to my zwracamy się do Państwa. Mając na uwadze dobro naszych dzieci, obecnych i przyszłych przedszkolaków i dobro społeczności lokalnej - nie możemy się pogodzić z zamiarem likwidacji placówki, która to likwidacja godzi w ich poczucie bezpieczeństwa, dlatego: My – rodzice dzieci uczęszczających do Przedszkola Samorządowego nr 3 w Myślenicach, a także absolwenci i sympatycy placówki, jak również zwykli mieszkańcy miasta Myślenic, wyrażamy sprzeciw wobec planów likwidacji naszego Przedszkola" - czytamy w petycji. 

Podpisujący ją mieszkańcy wnoszą o "pozostawienie na dotychczasowych zasadach funkcjonowania Przedszkola Samorządowego nr 3 w Myślenicach przy ul. Lipowej 2a" oraz "zawiadomienie zainteresowanych o terminach sesji Rady Miejskiej oraz spotkań komisji, na których planowane jest poruszanie kwestii związanych z przyszłością w/w przedszkola; organizowanie tych sesji w godzinach popołudniowych z uwagi na duże zainteresowanie rodziców".

Powiązane tematy

Komentarze (18)

 • 6 lut 2023

  Tak się składa, że rodzice dzieci z przedszkola nr 3 nie chcą przejąć władzy w Państwie , tylko uratować dobrze funkcjonującą placówkę.W związku z tym zarzut o politykowaniem jest nie na miejscu. Polityką zajmują się zawodowi politycy ,do których zalicza się Jarosław Szlachetka i jemu podobni.

  54 6 Odpowiedz
 • 6 lut 2023

  Niech najpierw Burmistrz rozbuduje szkole nr 4 a potem przenosi tam dzieci, bo jak na razie nie ma tam dla nich miejsca. Nie ma też środków w budżecie gminy na rozbudowę placówki na Zarabiu !!!

  45 6 Odpowiedz
 • 6 lut 2023

  A może Pan burmistrz Ci się pochwali, ze szkoła numer 4 ma tylko do września pozwolenie na kontynuowanie nauki? We wrześniu ubiegłego roku nie przeszli ppoż. I ze dzieci w przedszkolu przy szkole nr 4 pisza na podłodze, bo na grupę maja 3 stoliki?? Chyba, ze założyli wam maski konne i homonto, wędzidło w buzinki i nie chcecie o tym słyszeć, ani tego widzieć ?

  41 4 Odpowiedz
 • 6 lut 2023

  Przydałby się raport z kosztów działalności całego UMiG.
  I dlaczego takie wielkie.

  42 6 Odpowiedz
 • 6 lut 2023

  PiS zlikwidowało Gimnazjum nr 1 poprzez swoją reformę edukacji. To tak dla przypomnienia.

  41 11 Odpowiedz

Zobacz więcej

Myślenice. Dni przedszkola są policzone?
Edukacja. Przedszkole na Zarabiu 61

Myślenice. Dni przedszkola są policzone?

Przekonani są o tym rodzice, którzy twierdzą, że burmistrz zmierza do zamknięcia placówki za pomocą „taktyki salami”. Mimo, że radni nie przegłosowali uchwał...